Jak obliczyć moc grzejnika? Krótki poradnik

Aurora podwójna - grzejnik marki Luxrad

Podstawową funkcją grzejników jest zapewnienie nam przyjemnego ciepła w każdym pomieszczeniu. Dlatego wybierając grzejnik, musimy zwrócić uwagę nie tylko na jego wygląd, wielkość, sposób zasilania i montażu, ale także na jego moc. Ze względu na to, że zakup grzejnika jest zwykle inwestycją na lata, warto dobrze się przygotować i obliczyć moc, która odpowie na zapotrzebowanie na ciepło w danym pomieszczeniu — aby wybrany sprzęt długo nam służył. Podpowiemy, co należy uwzględnić w obliczeniach i na co zwrócić uwagę przy doborze grzejnika.

Zapotrzebowanie na ciepło jak je określić?

Odpowiedni grzejnik to przede wszystkim taki, który dobrze spełnia swoją funkcję i dostarcza nam idealną ilość ciepła. Dlatego kluczowym parametrem, którym powinniśmy kierować się przy wyborze urządzenia, jest moc. Warto pamiętać, że zapotrzebowanie na moc cieplną fachowo liczy się osobno dla danego pomieszczenia, a nie całego mieszkania. W obliczeniach między innymi uwzględnia się funkcję, jaką pełni pokój i związaną z nią optymalną temperaturę. Dla uzyskania komfortu cieplnego przyjmuje się wyższą temperaturę w łazience (ok. 24°C) niż w innych pomieszczeniach mieszkalnych, gdzie optymalnymi wartościami będzie zakres 20-22°C.

Scala New - grzejnik marki Luxrad
Scala New – grzejnik marki Luxrad

Dobór grzejników a rodzaj pomieszczenia – na co zwrócić uwagę?

Obliczanie mocy grzejnika warto rozpocząć od analizy warunków poszczególnych pomieszczeń. Należy zwrócić uwagę na:

  • Metraż i wysokość — im większy pokój, tym większa moc będzie potrzebna, aby utrzymać w nim komfortową temperaturę. Powierzchnia pomieszczenia jest jednym z najistotniejszych parametrów i często stosuje się ją w uproszczonych wzorach pomagających orientacyjnie obliczyć moc grzejnika,
  • Ilość i wielkość drzwi oraz okien — okna oraz drzwi generują zwykle straty ciepła, dlatego, jeśli wybieramy grzejnik do pokoju przechodniego lub z dużymi przeszkleniami, powinniśmy uwzględnić większe zapotrzebowanie na moc grzejników,
  • Szczelność okien — to czynnik, na który warto zwrócić uwagę szczególnie w przypadku ogrzewania lokalu w starym budynku, takim jak na przykład zabytkowa kamienica, czy dom z oryginalną stolarką okienną. Nieszczelne okna generują dodatkowe straty ciepła, które będzie trzeba zrównoważyć wyższą mocą urządzenia grzewczego,
  • Ściany zewnętrzne — jeśli chcemy ogrzać pomieszczenie, które posiada więcej niż jedną ścianę zewnętrzną, również konieczny będzie naddatek mocy. Szczególnie ma to znaczenie w starszym budownictwie, gdzie jakość stosowanych materiałów była na zupełnie innym poziomie niż obecnie. 

W przypadku pomieszczeń, które mają więcej niż jedno okno, drzwi lub ścianę zewnętrzną warto przyjąć naddatek mocy grzewczej.

Niagara - grzejnik marki Luxrad z osłoną stalową
Niagara – grzejnik marki Luxrad z osłoną stalową

Jak rodzaj budownictwa wpływa na moc grzewczą?

Po ustaleniu zapotrzebowania w danym pomieszczeniu powinniśmy zweryfikować tę wartość, uwzględniając także rodzaj budownictwa i stan izolacji cieplnej domu lub bloku. Jeszcze do niedawna przyjmowano, że aby ogrzać pokój dzienny potrzeba około 100W na 1 m2. Obecnie te parametry uległy zmniejszeniu ze względu na zmianę technologii budownictwa i przyjmuje się średnio 60-80W na 1 m2. W przypadku łazienek, w których zapotrzebowanie na ciepło jest zwykle większe, przyjmuje się około 100W na 1 m2, a dawniej było to 130-150W na 1 m2.

Niagara - grzejnik marki Luxrad w kolorze navy blue
Niagara – grzejnik marki Luxrad w kolorze navy blue

Orientacyjne wartości przyjmowane w związku z rodzajem budownictwa wynoszą:

  • dla nowego budownictwa wielorodzinnego – 60-70W na 1 m2,
  • dla nowego budownictwa jednorodzinnego — około 80 W na 1 m2,
  • dla lokalu w starym budownictwie (gorsza izolacja budynku) – 100-130 W na 1m2,
  • dla domu bez ocieplenia — nawet do 200 W na 1 m2.

Źródło zasilania i jego wpływ na moc grzejnika

Kolejnym czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę, aby obliczyć odpowiednią moc grzejnika, jest źródło zasilania i temperatura wody przepływającej przez grzejnik. Uśredniony parametr dla mocy grzewczej wynosi 75/65/20°C [W]. Dotyczy on jednak głównie budynków wielorodzinnych. W przypadku instalacji miejskich, gdzie temperatura czynnika grzewczego może dochodzić do 90°C, moc grzejnika rośnie, a zapotrzebowanie na ciepło spada około 25%. Natomiast w przypadku kotłów kondensacyjnych i pomp ciepła moc grzejnika spada około 40-60%, ponieważ te źródła ciepła podgrzewają wodę w instalacji C.O. tylko do 45-55°C.

Kobe - grzejnik marki Luxrad
Kobe – grzejnik marki Luxrad

Moc grzewcza grzejnika a jego funkcja o czym warto pamiętać?

Aby dobrać moc grzejnika, nie można zapomnieć także o uwzględnieniu jego funkcji. Jeśli urządzenie będzie jedynym źródłem ogrzewania w pomieszczeniu, jego moc musi pokryć pełne zapotrzebowanie na ciepło. Grzejnik może także pełnić funkcję dogrzewającą i być dopełnieniem ogrzewania podłogowego — wtedy zapotrzebowanie na moc dzielimy przez wszystkie źródła ciepła.

Aurora podwójna - grzejnik marki Luxrad
Aurora podwójna – grzejnik marki Luxrad

Takie rozwiązanie często stosuje się w łazience, ze względu na to, że dla pełnego komfortu potrzebujemy w niej nieco wyższej temperatury (w porównaniu z pozostałymi pomieszczeniami). Ponadto w łazienkach stosowane są grzejniki drabinkowe, które pełnią dodatkowo funkcję suszarki na ręczniki lub ubrania. Jeśli planujemy tego rodzaju wykorzystanie grzejnika, powinniśmy uwzględnić to w doborze mocy grzewczej.

Rodzaj grzejników i sposób montażu jak wpływają na straty ciepła?

Z zapotrzebowaniem na ciepło wiąże się także rodzaj grzejnika i miejsce, w którym zostanie on zamontowany. Dawniej standardowym rozwiązaniem były grzejniki płytowe lub starsze grzejniki żebrowe zamontowane na zewnętrznej ścianie, pod oknem. Taka lokalizacja grzejnika minimalizowała straty ciepła. Coraz częściej jednak w aranżacjach wnętrz stosuje się grzejniki dekoracyjne, które mogą zaskakiwać swoim kształtem i umiejscowieniem. Jeśli zdecydujemy się umieścić urządzenie za zasłoną lub ukryjemy je w zabudowie, musimy wziąć pod uwagę, że niezbędna moc grzewcza grzejnika powinna być nieco wyższa. Szczególnie jeśli będzie on jedynym źródłem ciepła w pomieszczeniu.

Aurora podwójna - grzejnik marki Luxrad
Aurora podwójna – grzejnik marki Luxrad

Jak obliczyć moc grzejnika? podsumowanie

Aby obliczyć średnie zapotrzebowanie na moc grzejnika, potrzebujemy przede wszystkim wielkości pomieszczenia i jego przeznaczenia. W przypadku łazienki przyjmuje się zapotrzebowanie na ciepło około 100-120W na 1 m2, natomiast w przypadku pokoju dziennego, kuchni, sypialni czy przedpokoju około 60-80 W na 1 m2. Iloczyn powierzchni i zapotrzebowania będzie podstawowym punktem odniesienia. W kolejnych krokach należy wziąć pod uwagę ilość okien i ścian zewnętrznych, rodzaj budownictwa oraz rodzaj instalacji grzewczej i umiejscowienie grzejnika. Należy pamiętać, aby moc dobierać  z uwzględnieniem temperatury czynnika grzewczego w układzie C.O.

W wyborze odpowiedniego grzejnika z niezwykle szerokiej oferty na rynku bardzo pomocna jest tabela mocy grzejników dostępna u producentów. Na stronie marki Luxrad znajdziesz idealne rozwiązanie, jakim jest KALKULATOR MOCY. Dobór mocy grzejników warto także skonsultować z ekspertem danej firmy, który nie tylko dobrze zna oferowany asortyment, ale także jest w stanie wykonać zindywidualizowane obliczenie zapotrzebowania na ciepło w danym pomieszczeniu w naszym domu lub mieszkaniu. Tylko dobrze dobrany produkt da nam oczekiwany komfort i prawdziwe domowe ciepło.


Zobacz również: Wybieramy idealny grzejnik do pokoju – porady i inspiracje | Wybierasz idealny grzejnik łazienkowy? Na to musisz zwrócić uwagę