Mała zmywarka to doskonały sposób na oszczędność wody, energii elektrycznej i – przede wszystkim – czasu, dlatego warto zamontować ją nawet w niewielkiej kuchni. Jednak pojawia się wtedy pytanie, jak połączyć ergonomię z potrzebną funkcjonalnością i spójną estetyką? Na szczęście na rynku dostępne są urządzenia o różnych rozmiarach i układach, które łatwo można wpasować w kuchenną zabudowę – także w małym mieszkaniu lub kawalerce. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę wybierając małe zmywarki do zabudowy, aby móc w pełni cieszyć się nową jakością wygody.
Zmywarka w małej kuchni – dlaczego warto w nią inwestować?
Mała kuchnia stanowi dla wielu aranżacyjne wyzwanie. Warto jednak poświęcić jej rozplanowaniu czas i uwagę – w końcu kuchenna zabudowa to inwestycja na co najmniej kilka lat. Aby stworzyć naprawdę funkcjonalne i wygodne wnętrze, trzeba przede wszystkim określić swoje potrzeby i oczekiwania. To pierwszy krok, aby dobrać niezbędny sprzęt.
Częściej przyrządzasz posiłki samodzielnie, niż jesz na mieście? Zdarza Ci się zapraszać gości? Zależy ci na oszczędności czasu, szczególnie o poranku? Marzysz o estetycznej i uporządkowanej aranżacji kuchni?
Jeśli na większość z tych pytań Twoja odpowiedź brzmi „tak”, weź pod uwagę zakup zmywarki. Obecnie producenci sprzętu AGD mają w swoich ofertach urządzenia w różnych wymiarach, dzięki czemu łatwo znajdziesz coś dla siebie i znacząco poprawisz komfort swojego życia kosztem niewielkiego miejsca.
Mniejsze zużycie wody i inne zalety małych zmywarek do naczyń
Urządzasz niewielką kuchnię i wciąż zastanawiasz się, czy zmywarka jest niezbędnym elementem wyposażenia? W końcu w małym mieszkaniu każdy skrawek powierzchni jest na wagę złota i chcesz maksymalnie go wykorzystać. Dowiedz się, co możesz zyskać dzięki inwestycji w małą zmywarkę:
- Oszczędność wody – mycie naczyń w zmywarce pozwala na mniejsze zużycie wody niż zmywanie ręczne. To rozwiązanie, które korzystnie wpływa zarówno na Twój portfel, jak i na środowisko naturalne.
- Oszczędność prądu – obawiasz się, że razem z mniejszym zużyciem wody pojawi się wyższe zużycie prądu? Nowoczesne zmywarki są wysoce energooszczędne, więc nie musisz bać się wysokich wzrostów rachunków za energię elektryczną.
- Oszczędność czasu – dzięki zmywarce nie musisz tracić kilkunastu minut po każdym posiłku na mycie, płukanie i wycieranie naczyń. Cały ten proces może zostać wykonany podczas Twojej nieobecności w mieszkaniu lub domu, a Ty tylko wyciągniesz suche i czyste naczynia. Ta oszczędność będzie szczególnie odczuwalna, jeśli z kuchni korzysta więcej niż jedna osoba – wtedy przy zwykłym obiedzie naczyń robi się naprawdę sporo…
- Czysta i uporządkowana kuchnia – ręczne zmywanie wiąże się z koniecznością wycierania lub pozostawieniem naczyń na ociekaczu przy zlewie. Taki widok burzy estetykę aranżacji i sprawia, że pomieszczenie wydaje się zagracone i niezadbane. Poczucie przytłoczenia jest szczególnie odczuwalne w małej kuchni. Zakup zmywarki oznacza koniec zalegających przy zlewie naczyń, zachlapanych blatów i podłogi i wiszącej mokrej szmatki. W zamian możesz zyskać czyste, uporządkowane i piękne wnętrze.
- Skuteczność zmywania – nowoczesne zmywarki mają do wyboru kilka programów, dzięki czemu są niezwykle skuteczne zarówno w przypadku delikatnego szkła, jak i mocno zabrudzonych naczyń. Wystarczy wybrać odpowiedni program i nie męczyć się z usuwaniem trudnych zabrudzeń.
Zmywarki wolnostojące lub do zabudowy – gdzie się sprawdzą?
Przy zakupie zmywarki do niewielkiej kuchni trzeba przede wszystkim dopasować jej rozmiar i sposób montażu, tak, aby cała zabudowa pozostała maksymalnie funkcjonalna i pomieściła wszystkie potrzebne nam sprzęty. W ofercie sprzętów AGD dedykowanych do małych kuchni można znaleźć kilka rodzajów zmywarek. Podstawowym rozróżnieniem jest podział na zmywarki wolnostojące i te do zabudowy. Podpowiadamy, jakie zalety ma każde z tych rozwiązań i gdzie najlepiej się sprawdzi.
Zmywarka wolnostojąca – jakie zalety i wady mają zmywarki kompaktowe?
Zmywarka wolnostojąca to typ zmywarki, który nie jest zintegrowany ani wbudowany w pozostałe meble kuchenne. To niezależne urządzenie, które można dowolnie przestawiać i lokalizować w dowolnej części kuchni, o ile zapewniony jest dostęp do zasilania wodnego i elektrycznego. Zmywarki wolnostojące cieszą się popularnością ze względu na ich uniwersalność i prostotę w montażu. W zależności od modelu, mogą one różnić się wielkością i pojemnością, a także oferują różne funkcje, takie jak różnorodne programy zmywania, tryby oszczędzania energii, a czasem nawet zaawansowane technologie
Zmywarki do zabudowy – wygoda i funkcjonalność nawet w małej kuchni
Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest wybór zmywarki do zabudowy, czyli takiej, którą umieszcza się w jednej z dolnych szafek kuchennych. Do jej obudowy przytwierdza się front meblowy, taki sam jak fronty szafek, dzięki czemu całość aranżacji pozostaje spójna, a urządzenie pracuje w ukryciu. Możliwość dyskretnego wpisania w wystrój pomieszczenia należy do niekwestionowanych zalet zmywarek do zabudowy. Tym, co przemawia na ich korzyść, jest też większa pojemność. Średniej wielkości zmywarka do zabudowy 60 cm spokojnie wystarcza na zapotrzebowanie kilkuosobowej rodziny.
Jak dobrać odpowiedni rozmiar zmywarki do zabudowy?
Wybierając zmywarkę do zabudowy do niewielkiej kuchni, przede wszystkim zwróć uwagę na wymiary urządzenia. Aby kuchnia pozostała wygodna, trzeba zadbać o funkcjonalny układ i zachowanie odpowiedniej ilości miejsca do przechowywania. Nie zawsze więc można pozwolić sobie na duży sprzęt. Ustalając potrzeby rozmiar zmywarki, oprócz metrażu i układu pomieszczenia, należy też wziąć pod uwagę potrzebną pojemność. Będzie się ona różnić w zależności od ilości domowników, częstotliwości gotowania posiłków i rodzaju naczyń (w tym garnków, patelni, waz, czy foremek), z których korzystasz.
Jeśli nie wykonujesz zabudowy na wymiar, tylko korzystasz z modułów dostępnych w sklepach, musisz też wziąć pod uwagę wymiary wybranej szafki – szerokość, wysokość i głębokość – tak, by zakupiona zmywarka się w nią wpasowała. Standardem są zmywarki do zabudowy 45, 60 lub 90 cm, dzięki czemu bez problemu dopasujesz wybrane urządzenie do Twojej kuchni.
Zmywarka do zabudowy 45 cm – standard wśród małych zmywarek
Najbardziej typowym rozwiązaniem do małych kuchni jest zmywarka do zabudowy 45 cm. Doskonale sprawdza się ona w przypadku singla lub pary. Łatwo można pomieścić w niej talerze i kubki po śniadaniu lub obiedzie, a także garnek, czy patelnię, dzięki czemu w codziennym użytkowaniu pozostaje wystarczająca. Jednak przy okazji spotkania w większym gronie lub przygotowywania bardziej wyrafinowanych posiłków prawdopodobnie konieczne okaże się kilkukrotne załadowanie zmywarki.
Zmywarka do zabudowy 60 cm – wygoda dla kilkuosobowej rodziny
W przypadku, gdy z kuchni korzysta więcej osób, dobrym rozwiązaniem będzie zmywarka do zabudowy 60 cm. To drugi ze standardowych wymiarów – zdecydowanie najczęściej spotykany. Pozwala na jednoczesne załadowanie talerzy, sztućców i szklanek po posiłku dla kilku osób oraz garnków, patelni czy dodatkowych naczyń używanych przy gotowaniu, dzięki czemu jest wystarczająca zarówno w przypadku codziennego stosowania przez kilkuosobową rodzinę, jak i spotkań w nieco większym gronie.
Pojemność zmywarki do zabudowy – ile kompletów naczyń pomieści?
Rozmiar zmywarki jest też ściśle związany z jej pojemnością. Zdarza się jednak, że poszczególne modele zmywarek o tej samej szerokości nieco różnią się w tej kwestii. Dzieje się tak ze względu na nieco inny układ wewnętrzny. Standardowo przyjmuje się jednak, że zmywarka do zabudowy 45 cm mieści 10 kompletów naczyń, a zmywarka do zabudowy 60 cm 12 lub 14 kompletów. Liczbę te określa się, uwzględniając komplet naczyń obejmujący talerze, szklanki lub kubki i sztućce. Przy myciu w zmywarce także garnków, patelni, dzbanków, misek, czy brytfanny trzeba wziąć na to poprawkę.
Jak wybrać zmywarkę do zabudowy, aby wygodnie pomieścić wszystkie naczynia?
Na to, czy wygodnie zmieścisz w zmywarce wszystkie naczynia, wpływa nie tylko jej rozmiar, ale także to, co kryje się w jej wnętrzu. Zwykle zmywarka do zabudowy są wyposażone w dwie duże szuflady. W górnej jest miejsce dedykowane na małe talerzyki lub duże, płaskie naczynia oraz szklanki i kubki. Niektóre modele mają także dodatkowe stabilizatory, które pozwalają na bezpieczne mycie kieliszków. W dolnej szufladzie jest natomiast miejsce na duże garnki, wazy lub misy oraz talerze układane na specjalnych drabinkach. Zwróć uwagę, czy są one demontowane – taka funkcja może znacząco ułatwić układanie różnego rodzaju naczyń w zależności od potrzeb.
Zmywarki do zabudowy mają także dodatkowo wydzielone miejsce na sztućce. Dawniej najczęściej spotykanym rozwiązaniem było mycie sztućców w dolnym koszu, jednak obecnie stosuje się dużo wygodniejszą opcję – osobną szufladę z przegródkami. Do zalet szuflady z pewnością należy to, że zdecydowanie szybciej układa się w niej sztućce i równie szybko się je wyciąga, a ponadto łatwo jest je segregować. Poziome rozłożenie sztućców w szufladzie pozwala też na dokładniejsze mycie, dlatego nie musimy się obawiać trudnych do usunięcia resztek jedzenia. Wybierając zmywarkę, warto uwzględnić jej układ wewnętrzny, bo to właśnie ergonomiczne rozłożenie sprawia, że zmywarka doskonale czyści także te mocno zabrudzone naczynia.
Małe zmywarki do zabudowy – co jeszcze warto uwzględnić przed zakupem?
Małe zmywarki do naczyń różnią się także oprogramowaniem. Modele z dodatkowymi funkcjami oprócz standardowego programu codziennego, czy programu eco, który ogranicza zużycie energii, mają także kilka innych ciekawych opcji.
Jedną z nich jest program automatyczny, w którym zmywarka samodzielnie dostosowuje temperaturę – w przypadku lekko zabrudzonych naczyń temperatura wody będzie niższa i zużyjemy mniej prądu, a w przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń zostanie zastosowane mycie w wysokiej temperaturze.
Niektóre zmywarki mają także opcję mycia z połową wsadu, która pozwala na niższe zużycie wody w przypadku niepełnego załadowania zmywarki. Często spotykany bywa także program intensywny do bardzo brudnych naczyń oraz program do delikatnego szkła takiego jak na przykład kieliszki.
Klasa energetyczna i klasa zmywania – ekologia, ergonomia i skuteczność zmywania
Przy wyborze zmywarki ważne jest także kilka praktycznych parametrów. Zanim kupisz urządzenie, zwróć uwagę na jego klasę energetyczną, która określa wydajność urządzenia. Klasa energetyczna jest oznaczana za pomocą liter od A do G, gdzie „A” to najlepsze zmywarki – najbardziej przyjazne dla środowiska i generujące najmniejsze zużycie prądu. Oznaczenia te niedawno uległy zmianie – dawne sprzęty najwyższej jakości z klasy „A+++” trafiły do klas „B” i „C”, a nowa klasa „A” stała się wyzwaniem dla producentów sprzętu AGD i urządzenia nią oznaczone dopiero wchodzą na rynek. Warto więc pamiętać, że wszystkie trzy pierwsze klasy cechują się wysoką energooszczędnością i są ekologicznym wyborem.
Aby wybrać zmywarkę, warto też zwrócić uwagę na klasę zmywania. Również oznacza się ją jedną z liter od A do G. Oznacza ona skuteczność i wydajność zmywarki. Informację o klasie zmywania można znaleźć na karcie produktu.
Komfort użytkowania – co jeszcze na niego wpływa?
Aby wybrać małą zmywarkę do naczyń, trzeba podjąć jeszcze jedną decyzję – odnośnie umieszczenia panelu sterowania. Zazwyczaj zmywarki do zabudowy występują z panelem zintegrowanym umieszczonym w górnej części drzwiczek, dzięki czemu urządzenie pozostaje z zewnątrz niewidoczne i jest w pełni ukryte za frontem meblowym. Zdarzają się jednak urządzenia, w których panel jest umieszczony na drzwiczkach, co pozwala na przykład kontrolować czas zmywania. Takie rozwiązanie sprawia jednak, że wyświetlacz jest przez cały czas widoczny, a panel pozostaje bardziej podatny na zabrudzenia.
Wybierając małą zmywarkę do zabudowy kuchennej, trzeba podjąć wiele ważnych decyzji. Warto jednak poświęcić im czas, bo wszystkie one wpływają na funkcjonalność zmywarki i nasz codzienny komfort. Dobrze dobrana pojemność, oprogramowanie i układ wewnętrzny sprawiają, że nawet niewielka zmywarka może znacząco zmienić nasze życie, zmniejszając rachunki za wodę i dając nam cenny czas.
Zobacz również: Sypialnia na poddaszu – aranżacje i inspiracje | Czerń we wnętrzach – prosty sposób na eleganckie wnętrze