LAGO Design to przykład marki, której historia rozpoczęła się ponad sto lat temu od kunsztu i wytrwałości jednego rzemieślnika, przeradzając się w znaną na całym świecie korporację. Co więcej, firma ta nadal pozostaje w rękach potomków jej założyciela.
LAGO Design i historia rodzinnego sukcesu
Tradycje meblarskie w rodzinie Lag sięgają końca XIX-wieku. Wtedy to stolarz Policarpo Lago wykonywał pierwsze zlecenia dla szlachty zamieszkującej Veneto oraz kościołów w Wenecji. Jego dzieci podtrzymały tradycję i zaczęły wykonywać meble przeznaczone do domów mniej zamożnych mieszkańców.
Oficjalnie historia LAGO Design rozpoczęła się w 1976 roku, kiedy to założył ją jeden z potomków Policarpo – Giuseppe Lago. Firma zaczęła się dynamicznie rozwijać, produkując szeroki asortyment mebli drewnianych do domów. Jednym z jej największych osiągnięć było opracowanie uniwersalnych zestawów modułowych, które szturmem zdobyły włoski rynek.
W 2006 roku LAGO Design zostało dokapitalizowane i przekształciło się w spółkę akcyjną. Dzięki temu posunięciu wyroby firmy pojawiły się na międzynarodowych rynkach. Jednocześnie zarządzający kładli bardzo duży nacisk na rozwijanie nowoczesnych sposobów promocji, korzystając z rodzącego się dopiero marketingu internetowego i mediów społecznościowych. Miłość do technologii cyfrowych pielęgnowana jest w LAGO cały czas, na bieżąco wprowadzane są nowości z tej dziedziny. Na przykład ostatnio wdrożony został mechanizm, dzięki któremu wyroby firmy można nabyć, płacąc za nie kryptowalutami.
Obecnie na czele spółki stoi kolejne pokolenie z rodu Lago – bracia Daniele i Franco oraz ich siostra Rosanna. LAGO Design sprzedaje swoje wyroby na terenie 20 krajów, korzystając z sieci 900 sklepów. Oferta firmy obejmuje nie tylko meble domowe, ale kompleksowe realizacje dla hoteli, biur, barów i galerii handlowych. Do tej pory firma zrealizowała ponad 150 tego rodzaju projektów na terenie Włoch, ale także w Londynie, Paryżu i Sajgonie.
LAGO Campus
Firma LAGO Design wyrosła dzięki rodzinnej tradycji, stara się tę tradycję przekazywać również swoim pracownikom. Dominują w niej dwie najważniejsze idee. Po pierwsze – traktowanie wszystkich współpracowników jako jednej, wielkiej rodziny i zapewnienie im jak najlepszych warunków pracy. Po drugie – podejście proekologiczne, ograniczenie zanieczyszczeń i dbałość o środowisko naturalne.
Realizacja tych założeń w praktyce to LAGO Campus czyli kompleks zbudowany w okolicach Padwy, gdzie projektuje, produkuje i dystrybuuje się wyroby firmy. Centralną rolę odgrywa w nim fabryka o powierzchni 13-tysięcy metrów kwadratowych. Budynek, w którym pracują setki osób, powstał jako przestronna, drewniana hala pełna okien, przez które wpada światło słoneczne. Spełniająca surowe normy ekologiczne fabryka zaprojektowana została przez Italo Chiucchiniego. Co ciekawe, ze względu na swój odległy od powszechnych wyobrażeń wygląd, nazywana jest „Nie-fabryką”, w której każdy stworzony produkt traktowany jest nie jako część wielkiej serii, a indywidualne dzieło.
Wyprodukowane meble są eksponowane w położonym w pobliżu showroomie, w którym znajdują się też sale konferencyjne i pomieszczenia spotkań w mniejszym gronie. Obok wznosi się Centrum Logistyczne – prosty w kształcie budynek projektu Giorgio Zaetty, którego jasną elewację urozmaica 58 kolorowych listew przeciwsłonecznych. Akcent ten inspirowany jest twórczością Gerharda Richtera i pokazuje, jak ważne w firmie jest poszanowanie sztuki.
W LAGO Campus znajduje się również przestronna jadalnia i kuchnia zatrudniająca własnego szefa. Otwarte na zielony krajobraz pomieszczenie stołówki umeblowane jest oczywiście wyrobami powstałymi w „Nie-fabryce”. Ostatnim elementem układanki jest zielona przestrzeń zewnętrzna z pięknie utrzymanym parkiem, w którym pracownicy mogą spotykać się i odpoczywać w czasie przerw.
Zdobywcy międzynarodowych nagród
Przez kilkadziesiąt lat istnienia marki LAGO Design, jej projektanci stworzyli dziesiątki niezapomnianych przedmiotów, z których część stała się prawdziwymi ikonami sztuki użytkowej. Poniżej przedstawiamy te z nich, które są najbardziej znane i docenione międzynarodowymi nagrodami.
Stół Bold
W 2018 roku stół z serii Bold zdobył jedną z najważniejszych nagród w dziedzinie projektowania – Good Design Award. Mebel został zaprojektowany przez współwłaściciela firmy Daniele Lago i na pierwszy rzut oka zdaje się przeczyć prawu ciążenia.
Bold słada się z bardzo cienkiego blatu, który zamocowany jest swoją krótszą krawędzią do masywnej, nogi połączonej z podstawą. Takie rozwiązanie sprawia, że oglądający ma wrażenie, że blat stołu lewituje w powietrzu. Oczywiście konstrukcja mebla poprzedzona była długimi badaniami w laboratoriach projektowych LAGO, które zaowocowały konstrukcją nie tylko bezpieczną, ale i wywierającą ogromne wrażenie estetyczne.
Kuchnie Air
Meble kuchenne z serii Air to jedne z najbardziej utytułowanych wyrobów w asortymencie marki LAGO Design. W 2016 zdobyły tytuł Najlepszego Produktu na mediolańskim Salone del Mobile oraz Good Design Award. Rok później otrzymały nagrodę ADI Design Index, a w roku 2018 honorowe wyróżnienie Compasso d’Oro.
To, co wyróżnia meble kuchenne Air, to powrót do tradycji. W zalewie kuchennych wysp stanowią one powiew świeżości w klasycznej formie. Okrągły stół staje się ponownie centrum domowego ogniska. Jego forma z zawieszonym po jednej stronie blatem przypomina stoły Bold. W tym przypadku mamy jednak do czynienia z grubszą podstawą, w której zintegrowana jest czteropalnikowa płyta indukcyjna.
Lift i Vertigo
Krzesło Lift i stół Vertigo to dwa kolejne przedmioty zaprojektowane przez Daniele Lago. Zadebiutowały w 2017 roku na Salone del Mobile w Mediolanie, a w tym samym roku zdobyły nagrodę Good Design Award.
Vertigo to kolejna wariacja na temat stołu niepodlegającego grawitacji. W tym modelu blat zbudowany z dębowych desek podparty jest z jednej strony wąską, drewnianą podstawą, która opiera się na prawie niewidocznej, szklanej podstawie.
Krzesło Lift charakteryzuje się połączeniem prostej formy z wygodą. Klasyczny kształt z okrągłym oparciem pozwala na dopasowanie tego mebla do prawie każdej aranżacji. Wygodę zapewnia wyściełane siedzisko oraz siedmiopozycyjny system regulacji wysokości.
Meble ścienne Et Voilà
Kolejną nagrodę Good Design Award zdobył dla LAGO Design w 2011 roku system mebli ściennych Et Voilà. Polskiemu czytelnikowi meble te mogą kojarzyć się ze znanymi z polskich mieszkań meblościankami, jednak w tym przypadku są to meblościanki designerskie i o najwyższej jakości.
Półki Et Voilà oprócz jakości wykonania charakteryzują się jedną niezwykłą cechą – systemem zamykania. Nie mamy w nich do czynienia z drzwiczkami, a przesuwaną na specjalnych szynach i napinaną magnetycznie, artystyczną tkaniną. Dzięki temu bryła mebla nabiera zupełnie nowej formy, a do tego poprawia akustykę pomieszczenia.
Air Sofa
Zdobywca kolejnej Good Design Awards – sofa serii Air – łączy w sobie dwie podstawowe zasady projektowania LAGO Design – mudułowość oraz antygrawitację. Ta ostatnia zrealizowana jest za pomocą nóg z bardzo wytrzymałego, hartowanego szkła. Umieszczony na nich mebel sprawia wrażenie płynącego w powietrzu.
Jednak największa zaleta sof Air to ich elastyczność. Opatentowana przez LAGO modułowa konstrukcja pozwala przekształcić mebel z dużej sofy w trzy fotele, dwie mniejsze sofy, łóżko lub szezlong. Można również wybrać wysokość i głębokość mebla oraz oczywiście kolory i rodzaje pokrycia.
Kuchnie serii 36e8
Laureatem jednej z pierwszych nagród Good Design Award jest system mebli kuchennych 36e8, który zdobył ją w 2008 roku. Tym razem firma LAGO zaprezentowała bardziej tradycyjne podejście do form mebli kuchennych, nie szczędząc jednak charakterystycznych dla siebie rozwiązań.
36e8 charakteryzuje się ascetyczną i elegancką formą – różnej wielkości prostopadłościanami połączonymi ze sobą w klasyczne konstrukcje. Jednak w ich budowie dużą rolę odgrywa szkło, stanowiące część wykończeń i nadające meblom zupełnie nowego blasku. Nie zabrakło oczywiście znaku rozpoznawczego firmy, czyli szklanych podstaw, dzięki którym meble kuchenne lewitują nad podłogą.
Marka: LAGO Design | lago.it
Zobacz również: