Największy polski showroom poświęcony meblom i dekoracjom vintage, Patyna.pl, połączył siły z zespołem projektowym ONTO i hutą szkła w Jaśle, by stworzyć kolejną serię przedmiotów inspirowanych sztuką użytkową sprzed lat. Tak narodziła się limitowana seria świeczników, inspirowanych kultowym stylem weimarskiego Bauhausu.
Limitowana seria świeczników
Huta w Jaśle znana jest na świecie z antycznego szkła witrażowego, produkowanego metodą z początku XIX wieku. Szkło witrażowe o szczególnej pęcherzykowatej bądź włosowatej strukturze charakteryzuje się niejednorodną grubością tafli, która różnicuje intensywność przepuszczanego światła. To właśnie gra światła w nierównościach i niedoskonałościach szkła witrażowego stała się inspiracją dla Anny Wręgi i Kai Nosal ze studia ONTO. Projektantki spędziły całe ubiegłe lato w Bauhausie, gdzie szperały w archiwach i chłonęły tamtejszą estetykę – geometryczne formy, czyste kolory i nowoczesne technologie produkcji. Ta estetyka bliska jest sercu Patyny, która w swojej kolekcji posiada mnóstwo przedmiotów pochodzących z Bauhausu lub nim inspirowanych.
Efekt współpracy Patyna.pl, ONTO i Huty Szkła w Jaśle
Efektem współpracy pomiędzy serwisem Patyna.pl, projektantkami ze studia ONTO i jedyną w Polsce hutą produkującą szkło techniczne jest limitowana seria 50 świeczników. Mają one stalową formę ozdobioną szklanymi dyfuzorami światła w trzech kolorach i geometrycznych kształtach. Kombinacje szkiełek w intensywnych kolorach z szarą taflą, dające wrażenie „przydymienia”, tworzą szczególną grę światła świecy. Swoją premierę świeczniki miały podczas pop-upu Patyny przygotowanego dla uczestników katowickiego Off Festivalu.
Showroom Patyna.pl
Projekt Patyna.pl powstał z potrzeby serca. Jego twórcy są miłośnikami przedmiotów vintage, szczególnie perełek z epoki PRL. Z radością i satysfakcją obserwują, jak stają się pożądane przez ich rówieśników i doceniane przez ich rodziców. Łączy ich wieloletnie doświadczenie, związane zarówno z kolekcjonowaniem pięknych przedmiotów „z duszą”, jak i promowaniem idei wykorzystywania ich we wnętrzach (między innymi poprzez projekty Wysoki Połysk i Wystawka). Postanowili stworzyć narzędzie, umożliwiające wygodne kupowanie oraz sprzedawanie egzemplarzy kolekcjonerskich, pamiątek i unikatowych znalezisk. Owocem ich współpracy z najlepszymi specjalistami z dziedziny historii designu, prawa, strategii oraz e-commerce jest Patyna.
Zespół projektowy ONTO
Zespół projektowy ONTO zajmuje się projektowaniem rzeczy i przestrzeni. Cechuje ich logiczne podejście do projektów, połączone z intuicją. Dużo czasu poświęcają badaniu zagadnienia projektowego, szukaniu dla niego kontekstu, rzeczowych rozwiązań. Jednocześnie kochają piękne rzeczy. Współpracują ze sprawdzonymi wykonawcami, dzięki czemu są w stanie zapewnić kompleksową realizację projektu. ONTO z greckiego oznacza „to, co jest”.
Huta szkła w Jaśle
Huta powstała w 1922 roku. Przez 30 lat produkowała szkło gospodarcze i opakowania szklane. W 1954 roku rozpoczęła produkcję szkła sygnalizacyjnego głównie dla potrzeb PKP oraz szkła ochronnego dla spawaczy. Na początku lat 60-tych XX wieku w Jaśle produkowano szkło kolorowe do sygnalizacji kolejowej, samochodowej, drogowej, morskiej i lotniczej. Wprowadzono również produkcję szkieł reflektorowych dla przemysłu motoryzacyjnego. Huta Szkła w Jaśle jest jedyną hutą w Polsce produkującą szkło techniczne.
Równolegle ze szkłem technicznym w Hucie produkowano antyczne szkło witrażowe metodą z początku XIX wieku. Różnokolorowe szkło witrażowe wykorzystane zostało m.in. w odbudowywanym Zamku Królewskim w Warszawie, czy w Kościele p.w. Św.Katarzyny w Gdańsku. Około 20 lat temu HS w Jaśle ponownie wprowadziła do produkcji szkło gospodarcze.