Louis Poulsen w ciągu długich lat istnienia na rynku dorobił się statusu kultowej firmy produkującej oświetlenie z najwyższej półki, dla najbardziej wymagających klientów. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ firma od ponad stu lat współpracuje z najlepszymi projektantami świata, nieustannie wprowadzając nowe rozwiązania i dbając o jakość swoich wyrobów.
Poulsen jedynie z nazwy
Firmę Louis Poulsen założył w 1892 roku Ludvig R. Poulsen. Na początku swego istnienia zajmowała się ona głównie produkcją narzędzi, także elektrycznych. Przez pewien czas pracował w niej bratanek założyciela Louis, od którego imienia wywodzi się nazwa spółki. W 1917 100% udziałów wykupił inny wspólnik – Sophus Kaastrup-Olsen przejmując całkowicie kontrolę nad przedsiębiorstwem.
Bardzo ważnym momentem w historii spółki był rok 1924, kiedy to nawiązała ona współpracę ze znanym duńskim projektantem Poulem Henningsenem. Miał on zaprojektować lampy na międzynarodową wystawę wzornictwa przemysłowego odbywającą się w Paryżu. Konstrukcje Henningsa odniosły wielki sukces, zdobywając dwa złote medale, a o firmie Louis Poulsen po raz pierwszy zrobiło się głośno.
Powojenna ekspansja na całym świecie
Dwa lata później firma otrzymała kontrakt na wykonanie oświetlenia do nowego budynku Forum w Kopenhadze. Projektant przedstawił wtedy pierwszy model trójkloszowej, przełomowej lampy PH, która zapoczątkowała długą i bardzo udaną serię. W czasie wojny spółka przejęła fabrykę wyrobów metalowych, a także zaprojektowała lampy, których światło nie było widoczne z bombowców. Umieszczono je w otwarych do północy Ogrodach Tivoli.
Okres powojenny to ekspansja Louis Poulsen na wielu zagranicznych rynkach. Spółki-córki powstały w Niemczech Zachodnich, Francji i Szwecji. Już w latach siedemdziesiątych firma weszła na rynek amerykański, a w osiemdziesiątych – australijski. W tym czasie sprzedaż osiągnęła poziom ponad miliarda koron duńskich.
Louis Poulsen to nie tylko wyrób i sprzedaż elementów oświetleniowych na rynkach masowych. W 2004 roku jej wyroby stały się częścią zorganizowanej w Tokio wystawy poświęconej duńskiemu designowi, którą odwiedziła Królowa Małgorzata. Ekspozycja została przygotowana we współpracy z Royal Copenhagen, Bang&Olufsen oraz Fritzem Hansenem, a patronował jej Tadao Ando.
Projektanci i ich kultowe dzieła
Trudno w tak krótkim artykule wymienić nawet te najważniejsze produkty wywodzące się z Louis Poulsen. Przez ponad sto lat istnienia firma zatrudniała wielu znanych architektów i projektantów, których dzieła zyskały status kultowych. Wśród nich znaleźli się między innymi tacy mistrzowie designu jak: Poul Henningsen, Arne Jacobsen, Verner Panton czy Vilhelm Lauritzen. Poniżej przedstawiamy ich ikoniczne projekty.
Moonsetter
Naszą listę zaczynamy jednak nie od największych nazwisk czy ikon firmy, a od jednego z najnowszych projektów, który zachwycił odbiorców w 2021 roku. Mowa o niezwykle wysmakowanej i eleganckiej lampie Moonseter zaprojektowanej przez Annę Boysen na konkurs Next Danish Design Classic. Moonsetter zwyciężył w nim i stał się od razu jedną z ikon firmy.
Lampa to połączenie czysto geometrycznych kształtów – koła, kwadratu i walca. Centralny odbłyśnik, z jednej strony matowy, z drugiej lustrzany, oświetlany jest przez rząd LEDów. Można go dowolnie obracać wokół osi, regulując w ten sposób rodzaj i ilość światła, a także fazę „Księżyca”. Postawiona na podłodze lampa bardziej przypomina rzeźbę albo nowoczesną instalację artystyczną niż przedmiot użytkowy.
Firma Louis Poulsen potraktowała lampę Anny Boysen jako mający dużą wartość przedmiot kolekcjonerski. Wyprodukowano tylko 100 numerowanych egzemplarzy, każdy z certyfikatem i wygrawerowaną na obudowie kolejną liczbą. Jedynym, co nie zachwyca w Moonsetterze, jest jego cena.
PH 5
Choć trudno w to uwierzyć, najbardziej znana lampa w ofercie Louisa Poulsena, zaprojektowana przez Poula Henningsena PH 5, powstała pod wpływem prozaicznych powodów. Była odpowiedzią zirytowanego projektanta na ciągłą zmianę formatów żarówek pojawiających się na rynku. PH 5 miała być uniwersalna i korzystać z każdego dostępnego modelu żarówki.
Powstało jednak coś znacznie ważniejszego, designerski model z charakterystycznym, trójwarstwowym kloszem, który przepuszcza światło górą i dołem. W dodatku pierwotnie lampa posiadała obszary pomalowane na kolor czerwony i niebieski, dzięki czemu odbite przez nie światło było rozpraszane i nie raziło w oczy. W latach pięćdziesiątych, kiedy powstała PH 5, było to rewolucyjne rozwiązanie.
Dzisiaj klosz może być dostępny w dowolnym kolorze, ponieważ dostępne są już źródła światła niedrażniące oczu. Po 70 latach od powstania model cieszy się niesłabnącym powodzeniem i jest jedną z największych legend firmy.
AJ
Legendarny duński architekt i twórca kultowych mebli Arne Jacobsen stworzył do swojego projektu Hotelu SAS Royal Hotel serię lamp nazwaną od jego inicjałów AJ. W jej skład wchodzi lampa podłogowa, stołowa oraz kinkiet. Ostre linie kloszy tych modeli były dopasowane do architektury budynku oraz mebli serii 3300.
W sześćdziesiątą rocznicę otwarcia hotelu Louis Poulsen wprowadził do oferty zbudowane ze stali lampy AJ w kilku różnych odmianach i nowych, bardziej żywych kolorach. Dodano też mniejszą wersję stołową AJ Table Mini. Ikoniczny projekt wielkiego designera zyskał tym samym nowe życie i zdobył kolejnych wielbicieli.
Panthella
Vernera Panton zasłynął jako projektant futurystycznych mebli o organicznych kształtach i w jaskrawych kolorach. W 1971 roku stworzył lampę pasującą do jego innych dzieł. Będący wycinkiem kuli klosz oparty jest na równie geometrycznej, owalnej stopie.
Głównym założeniem było opracowanie takiego kształtu podstawy, aby służyła ona jako dodatkowy reflektor odbijający światło. Pierwotnie Panthella dostępna była w bliskich twórcy ostrych kolorach, obecnie można ją kupić jedynie w wersji całkowicie białej. Oprócz modelu stołowego dostępna jest większa wersja podłogowa oraz dwie przenośne odmiany.
Snowball
Snowball to kolejna z długiej listy konstrukcji Poula Henningsena. Podobnie jak w przypadku PH 5 i tu starał się opracaować klosz, który sprawi, że źródło światła nie będzie oślepiało widza. Projekt lampy powstał w 1958 roku i znalazł się na wystawie w Duńskim Muzeum Sztuki Użytkowej. Nie został tam jednak doceniony przez krytyków.
W 1983 roku lampę o niezwykłym, wieloczłonowym kloszu wprowadziła do sprzedaży ponownie firma Louis Poulsen. Tym razem przedmiot spotkał się z ciepłym przyjęciem i wszedł na stałe do oferty. Śnieżkę – jak sama nazwa wskazuje – można kupić jedynie w kolorze czystej bieli.
VL38
VL38 to kolejna z ikon duńskiej szkoły projektowania. Model stołowy został stworzony przez Vilhelma Lauritzena we współpracy z Louisem Poulsenem w 1938 roku. Odbiorcą była rozgłośnia Radia Dania mieszcząca się w Kopenhadze. Model o bardzo praktycznym i estetycznym kloszu został wprowadzony do oferty firmy po drugiej wojnie światowej.
Od tego momentu VL38 przeszła kilka modyfikacji technicznych dostosowujących oprawy do nowoczesnych źródeł oświetlenia. Oczywiście zachowano przy tym jej oryginalny kształt. Obecnie jest dostępna w wersji podłogowej, stołowej i ściennej. Wprowadzona w 2017 roku to pierwsza odmiana z lekko zmodyfikowanym kloszem, nawiązyjącym jednak do pierwotnego projektu.
NJP
Japończyk Oki Sato i jego biuro projektowe Nendo stworzyli biurową lampę NJP, która jest nowoczesną odsłoną klasycznego modelu używanego przez konstruktorów i architektów. Ten model to pochwała prostoty i funkcjonalności w estetycznym opakowaniu. Okrągła podstawa, ramię o dwóch przegubach i klosz będący połączeniem klasyki i futurystyki. Jego kształt umożliwia sprawne chłodzenie diod LED, a jednocześnie jest bardzo charakterystycznym akcentem estetycznym. Lampa dostępna jest w kilku kolorach, a można ją dostać w wersji biurkowej, ściennej oraz mini.
Flindt Garden
Ten dość nietypowy model, który zaprojektował Christiana Flindt, powstał na konkurs oświetlenia parku Viborg Kunsthal. Model odniósł tak duży sukces, że został na stałe wprowadzony do oferty firmy. Flindt Garden to niezwykle ascetyczna i estetyczna lampa ogrodowa w kształcie słupka z wyciętym kloszem. Lampa doskonale sprawdza się zarówno w parkach, ogrodach, jak i innych przestrzeniach miejskich. W 2021 roku powstała jej niższa wersja.
Patera
I na koniec kolejny, niezwykły model w kolekcji Louis Poulsen. Tym razem jest to projekt Øivinda Slaatto, który – dosłownie – przeniósł matematykę w dziedzinę designu. Patera to wisząca lampa z kloszem o zachwycającym kształcie, opartym bezpośrednio o wizualizację ciągu Fibonacciego. Złożona z romboidalnych komórek osłona pozwala oświetlać przestrzeń poniżej silnym strumieniem światła, rozpraszając je na boki. Patera to efektowny model, który przypomina nie tylko przedmiot użytkowy, ale raczej małe dzieło sztuki, które oglądane pod różnym kątem wygląda inaczej.
Marka: Louis Poulsen | louispoulsen.com
Zobacz również: