Moroso to włoska marka założona w 1952 roku, przez ród rodziny Moroso. Zaistniała dzięki specjalizacji w klasycznym designie – ich sofy i fotele stanowią fundament pojęcia stylu i komfortu.
Historia marki Moroso
Do lat 90. firmą Moroso zarządzał senior rodu – Augostino. Dziś jednak stery przejęło młodsze pokolenie – Roberto, który zajął stanowisko wiceprezesa firmy oraz Patrizia – dyrektor artystyczny. To właśnie Patrizia przekierowała markę na nowe tory, które zaprowadziły ją na szczyt legend światowego designu. Dziś Patrizia jest już ikoną, a Moroso jednym z najważniejszych włoskich producentów mebli. Produkują zarówno fotele i sofy – meble kluczowe od korzeni, jak i krzesła i stoliki kawowe, które wraz ze świeżością pomysłów przyniosło drugie pokolenie artystów.
Patricia Moroso
Uczęszczała do szkoły artystycznej w Bolonii, a do rodzinnej firmy dołączyła w 1979 roku. Moroso przeżywało wtedy kryzys. Starszych założycieli nie interesowała awangarda. Skupiali się na robieniu rzeczy i robieniu ich dobrze – według starej, włoskiej zasady. Wezwana Patrizia opuściła szkołę i wróciła w rodzinne strony. Jej zapał do pracy i pozytywna energia od razu zaczęły wpływać na losy firmy. Design nigdy nie był dla niej biznesem – to był sposób na życie. W młodości, gdy rodzice Patrizi pracowali, ona przyglądała się, rysowała, uczyła, świetnie się przy tym bawiąc. Obudziło to niezwykłą pasję, która na nowo rozbudziła markę i wyniosła na szczyt.
Patrizia Moroso stawia na młodych artystów. Współpraca z nimi jest największą inspiracją do rozwoju marki. Sama nie projektuje. Daje zaś szansę na zaistnienie projektantom, a dzięki swojej pasji i wdziękowi doskonale promuje piękne pomysły. Wśród designerów, którym pomogła rozwinąć skrzydła, znajdują się, między innymi Ron Arad, Ross Lovegrove i Tom Dixon. Poznała ich podczas podróży do Londynu. Ross Lovegrove mówi o Moroso, że nigdy nie była to dla niego relacja zawodowa, ale osobista. Bo kiedy Patrizia przywiązuje się do kogoś to na zawsze. To właśnie sprawiło, że projektant chciał dać z siebie wszystko i stać się najlepszą wersją siebie.
Współpraca marką z Moroso – przyjaźń na całe życie
To intuicja podpowiada jej, w kim drzemie największy potencjał. Mówi jednak, że nie dokonuje selekcji designerów, tylko zaprzyjaźnia się z nimi i jest to przyjaźń na całe życie. Doskonałym przykładem jest tu Patricia Urquiola, której fotel Fjord dla Moroso znajduje się w kolekcji designu Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Karierę zawdzięcza jej także Tord Boontje. Patrizia Moroso chce stawiać w świetle światowych jupiterów tych, którzy mają coś do powiedzenia. Tak właśnie przekształciła małą projektującą powściągliwe meble tapicerowane markę we współczesnego giganta nowoczesności.
Już Augostino cechował się niezwykłą odwagą i pewnością korzyści płynących z łączenia ręcznego rzemiosła z przemysłowymi technologiami produkcji. W połączeniu z energią młodszej Moroso i ciągłym otwarciem na nowości powstała legenda światowego designu. Dziś markę buduje aż 44 projektantów z różnych stron świata, wielu kręgów kulturowych, o różnych poglądach na sztukę. Wśród nich znajdują się również Marc Newson, Marcel Wanders, Konstantin Grcic czy Daniel Libeskind.
Wyjątkowe włoskie wzornictwo
Meble Moroso to unikalne produkty czerpiące ze świata designu, sztuki współczesnej i mody. Piękne i współczesne wzornictwo połączone z tradycją płynącą z początków istnienia marki oraz troską o komfort użytkowania – to właśnie reprezentuje sobie włoska firma. Moroso jest wielobarwnym motylem miksującym kształty i faktury. Od kwiatowych wzorów, bogatych tekstur przez jaskrawość i organiczność zaczerpniętą z przyrody.
Pewnie jest to, że marka lubi szokować, intrygować i zaskakiwać odbiorców. A dzięki swojej odwadze, możemy być pewni, że to nie koniec ich drogi w oczarowywaniu najsurowszych krytyków designu. Dominuje tu miłość do rodziny i projektowania. To właśnie dlatego najważniejsze dla Moroso jest tworzenie z sercem, z myślą o odbiorcy. Poznajcie projekty, które podbiły serce światowego designu.
Fotel Ruff – projekt Patricia Urquiola
Fotel został zaprojektowany przez Patricię Urquiolę dla marki Moroso. Ruff stworzony jest z myślą o rozmowach w salonie i przyjmowaniu gości w każdym wnętrzu. Po bokach siedziska spoczywają duże podłokietniki, otaczając je i tworząc przytulną przestrzeń. Powstaje harmonia między zakrzywionymi i prostymi liniami. Fotel reprezentuje prostą geometrię w dialogu z otaczającą przestrzenią, oczywiście we współpracy z najwyższej jakości materiałami.
Kolekcja Redondo
Oto kolejny niezwykły projekt Patricii Urquioli dla Moroso. Redondo jest inspirowana wyściełanymi wnętrzami amerykańskich samochodów z lat 50 i 60 – miękkimi kształtami karoserii i komfortem na drodze, który towarzyszył podczas długich podróży między wschodnim a zachodnim wybrzeżem. Poduszki siedziska wykonane są z pianki poliuretanowej i włókna poliestrowego. Jest również możliwość poduszek wykonanych z gęsiego puchu.
Fotel Bouquet
To z pewnością jeden z bardziej niecodziennych projektów marki. Udowadnia otwartość założycieli na eksperymenty i pasję, z jaką podchodzą do sztuki designu. Fotel powstał we współpracy z Tokujinem Yoshioką – japońskim artystą i projektantem, laureatem wielu prestiżowych nagród. Jego prace znajdują się, między innymi w Museum of Modern Art, Le Centre National d’art et de Culture Georges-Pompidou oraz Muzeum Wiktorii i Alberta.
Bouquet przypomina wielki kwiat. Z cienkiej, metalowej łodygi wyrasta bukiet płatków, uformowanych z kawałków tkaniny. Ręczna, dokładana i cierpliwa praca zaowocowała działa sztuki. Zarówno dbałość o szczegóły projektu, jak i same materiały jest tu godna podziwu. Wypełnienie siedziska to wstrzykiwana, ognioodporna pianka.
Fotel Kenny – projekt Raw Edges
Kenny jest królem piękna geometrii w połączeniu z komfortem użytkowania. Sprawia wrażenie kołyski, w której możemy się schować, ciesząc się relaksem. Powstał we współpracy z londyńskim studiem Raw Edges. Fotel posiada zaokrągloną, trójwymiarową powierzchnię. Oryginalny i innowacyjny kształt jest idealny dla nowoczesnych pomieszczeń. Podstawa powstała z naturalnego dębu.
Fotel Fjord
Fotel Fjord to ikoniczny już projekt Patricii Urquioli dla Moroso. Fjord przypomina muszlę wygładzoną przez fale. Jest to hołd dla twórczości Arne Jacobsona. Fotel posiada gładkie linie, wygodny profil oraz harmonie, która powoduje, że pomimo niecodziennego kształtu, wpasuje się w każde wnętrze. Projekt jest połączeniem klasycznej formy ze świeżością nowoczesnego designu. Fotel wypełniono wstrzykiwaną ognioodporną pianką na stalowej ramie.
Każdy mebel z kolekcji marki opowiada własną, wyrazistą historię. Powyższe przykłady to tylko ułamek opowieści, jaką niesie ze sobą piękno i oryginalność Moroso. Współpraca z tak wieloma projektantami przyniosła marce nie tylko wiedzę o świecie, różnorodność i wielorakość definicji sztuki. Stworzyła wielką rodzinę, niosącą ze sobą emocje i ogromne pokłady pozytywnej energii w projektach. Kreatywność Moroso nie zna granic, a efekty ich twórczości jeszcze nie raz nas zaskoczą.
Zobacz również: