POLITURA: LOTOS – Design, który rozkwita po latach

POLITURA, firma zajmująca się odkrywaniem i produkcją zapomnianych ikon polskiego wzornictwa, powraca z nowym projektem. Krzesło LOTOS, zaprojektowane przez poznańskiego twórcę, Romualda Ferensa w 1980 roku to jeden z tych mebli, obok których nie można przejść obojętnie. Krzesło zostało zgłoszone do konkursu na najlepszy mebel w ramach Targów w Bazylei w 1980 roku.

Mebel został uznany za funkcjonalny i nowoczesny, dzięki czemu zdobył główną nagrodę. Komisję zachwyciły kształt i innowacyjny mechanizm składania, przypominający kwitnący kwiat lotosu… Mimo ogromnego sukcesu, krzesło nigdy nie trafiło do masowej produkcji. Kiedy komunistyczne władze wprowadziły w Polsce stan wojenny, a gospodarka zapadła w głęboki kryzys, nikt nie był zainteresowany wcieleniem projektu w życie. Dziś, po raz pierwszy w historii, POLITURA rozpoczęła seryjną produkcję LOTOSA.

Ten wyjątkowy mebel jest połączeniem tradycji, funkcjonalności i doskonałego rzemiosła. Niezwykły kształt przypomina kwiat, który po otwarciu ukazuje ukryte piękno i elegancję, a jednocześnie oferuje niezwykły komfort użytkowania. Możliwość składania i układania w rzędach, pozwala na bezpieczne przechowywanie wielu krzeseł na raz.

LOTOS jest wykonany w 100% z certyfikowanego, litego drewna. Wytwarzany z buczyny, może być wykończony w naturze oraz dwóch różnych wersjach (jasna, ciemna). Mebel jest również dostępny w 2 innych rodzajach drewna (dąb, orzech) i może być olejowane lub lakierowane. LOTOS może być przeznaczony do użytku wewnętrznego lub na zewnątrz.

Dzięki zastosowaniu lakierowania w bogatej palecie RAL, projekt stał się bardziej aktualny niż kiedykolwiek przedtem. Poza klasycznymi, czarnymi i białym odcieniami, LOTOS jest dostępny w wielu modnych i nowoczesnych kolorach. Mając na uwadze dobro środowiska naturalnego, używamy wyłącznie wodnych farb i lakierów.

Romuald Ferens
Urodził się w 1934 roku, we Lwowie. W 1953 roku rozpoczął studia na Wydziale Technologii Drewna Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu. W ówczesnych realiach była to jego jedyna szansa na rozwijanie pasji projektowych: przeszłość ojca – jako członka AK – udaremniła plany studiów R. Ferensa na Wydziale Architektury we Wrocławiu. W 1957 roku projektant dostał nakaz pracy do Lubawskiej Fabryki Mebli. Następnie pracował w Biurze Konstrukcyjno-Technologicznym Pzemysłu Terenowego w Poznaniu, a po jego likwidacji w biurze podlegającym Krajowemu Związkowi Spółdzielni Meblarskich. Projektował meble okrętowe, segmentowe i siedziskowe, a także wnętrza i drewniane zabawki dla dzieci. W 1984 roku, po wieloletnich staraniach, Ministerstwo Kultury i Sztuki przyznało projektantowi uprawnienia do wykonywania zawodu artysty-plastyka, w dziedzinie architektury wnętrz.