Poznajcie markę PoPo Ceramics! Pomysł tworzenia ceramiki narodził się małymi krokami – najpierw dziewczny z PoPo Ceramics spróbowały czym jest glina, zaczęły uczęszczać na zajęcia z ceramiki i traktować to jak zwyczajne hobby. Ale ceramika po prostu wciąga i uzależnia, z czasem zajmowała coraz więcej czasu, aż w końcu postanowiły się całkowicie w nią zaangażować. Tworzą swoje prace, sprzedają je oraz prowadzą warsztaty.
Jak to się zaczęło i kto za tym stoi?
Nasze ceramiczne ścieżki przeplatały się niemal od początku co zaowocowało wspólnym przedsięwzięciem, jakim jest PoPo Ceramics (nazwa wzięła się od pierwszych członów naszych nazwisk). Jesteśmy całkowicie różne, ale w ceramice idealnie się uzupełniamy – jedna z nas (Gosia) zajmuje się tworzeniem większych form, a druga (Aga) przede wszystkim biżuterią, do której trzeba chirurgicznej niemal precyzji i spokoju.
Żeby z biegiem czasu nie znużyć się robieniem wyłącznie ceramiki obie mamy jeszcze inne zajęcia – Aga pracuje zawodowo w szkole Montessori, hobbystycznie zajmuje się pszczelarstwem i prowadzi naszą warszawską pracownię na Pradze a Gosia (tłumacz, autorka przewodników) na Podlasiu, dokładnie wśród malowniczych lasów, łąk i rozlewisk w samym sercu Biebrzańskiego Parku Narodowego, gdzie prowadzi gospodarstwo ekoturystyczne „Stacja Moczary”.
Czym wyróżniają się prace spośród innych marek ceramicznych?
Lekko krzywy kubek, który przyjemnie ciąży w dłoni i oddaje ciepło zimowej, rozgrzewającej herbaty. Nieregularne talerze, które – ułożone jeden na drugim – tworzą harmonijne i niepowtarzalne kompozycje. Precyzja wykonania, ale i ślad twórcy zatrzymany w glinie, nieobecny w ceramice produkowanej w fabrykach: taka jest właśnie nasza ceramika.
Ciekawa, surowa lub zapożyczona od natury forma. W założeniu ma stanowić harmonijny i budzący pozytywne skojarzenia akcent w domu. Komponuje się z innymi naturalnymi materiałami wykorzystywanymi do dekoracji wnętrza.
W jakiej technice powstają?
Cały proces twórczy od A do Z to nasze dzieło. Przygotowujemy projekty, testujemy różne rodzaje mas ceramicznych, tworzymy i wypalamy prace. Inspirujemy się głównie naturą – kształtami, fakturami, kolorami. Dużo eksperymentujemy, ale ostatnio zmierzamy w stronę coraz większego minimalizmu. Nasze prace powstają nie tylko na kole garncarskim: część formujemy ręcznie, część za pomocą form gipsowych z użyciem upłynnionej masy ceramicznej.