RAGABA to polska marka, oferująca nowoczesne i funkcjonalne meble stworzone przez młodych projektantów, z myślą o klientach, którzy cenią sobie dobrą jakość i ciekawy design w rozsądnej cenie.
Ich meble przykuwają uwagę swoją lekkością, prostotą i kolorem. Doskonale wpisują się zarówno we wnętrza w stylu skandynawskim, nowoczesne lofty jak i większe powierzchnie komercyjne. Poza gotowymi produktami, oferują klientom możliwość indywidualnego personalizowania mebli poprzez konfigurator, dający możliwość zabawy kolorami i rozmiarami poszczególnych elementów. Koncentrują się na projektowaniu i produkcji wyrobów z wykorzystaniem materiałów uzyskanych z upcyklingu w połączeniu z nowoczesną technologią.
Produkty RAGABA posiadają certyfikat FSC, co oznacza, że wykorzystywane drewno pochodzi z legalnych źródeł, w których zachowana jest bioróżnorodność oraz prawa pracowników i zwierząt.
Kto widział UFO?
Do niedawna niektóre zjawiska w polskiej branży meblarskiej były równie rzadkie jak legendarne latające spodki. Do nich należało efektywne wykorzystywanie odpadów produkcyjnych i inspirująca współpraca z projektantami. W swojej najnowszej realizacji projektanci Szymon Hanczar i Magdalena Garncarz połączyli siły z producentem komponentów meblarskich. Efektem ich współpracy jest . . . lądowanie UFO! Oczywiście we wnętrzach.
Szymon Hanczar i Magdalena Garncarz to odnoszący sukcesy wrocławscy projektanci form użytkowych i wnętrz działający pod szyldem HANCZAR STUDIO. Łączy ich pasja tworzenia, a wyróżnia kreatywność i nacisk, jaki kładą na dopracowywanie szczegółów technicznych oraz funkcjonalnych w swoich projektach. Potwierdzają to liczne nagrody konkursowe i wyróżnienia przyznane realizacjom ich autorstwa oraz okazałe portfolio.
Najnowszy projekt HANCZAR STUDIO z firmą RAGABA – stolik Ufo wykorzystujący odpadowe komponenty meblarskie – narodził się, jak często bywa, z przypadku. Projektanci usłyszeli o polskiej fabryce produkującej komponenty do mebli, przede wszystkim drewnianych. Jej odbiorca, mający wyśrubowane standardy jakościowe, odrzuca wszystko co choć w najmniejszym stopniu odbiega od normy. Mimo że odpady to znikoma część produkcji, w przypadku dużych fabryk są realnym problemem, bez litości przypominającym o sobie zajmując miejsce w magazynach.
Dla fabryki to niepotrzebne odrzuty, ale dla projektantów, którzy w ramach działalności Dolnośląskiej Sieci Wzornictwa Przemysłowego, podjęli się projektu zagospodarowania ich, to okazja do stworzenia nowej jakości. W efekcie powstały trzy stoliki kawowe o różnej wielkości blatach i wysokościach nóg. Najwyższy to tzw. side table tradycyjnie stawiany w sąsiedztwie mebli tapicerowanych. Dwa niższe i jednocześnie z większymi blatami to typowe stoliki kawowe. Wszystkie mają praktyczny podwójny blat, z czego dolny może pełnić funkcję otwartego schowka. Narodziły się po długim procesie projektowym, hojnie okraszanym dyskusjami i twórczymi poszukiwaniami. Jednak w ich centrum od początku była funkcjonalność, bo jak mówi Szymon Hanczar „Najlepszą inspiracją jak zawsze okazał się człowiek. My staramy się projektować pod potrzeby, analizując nasze i cudze przyzwyczajenia”.
Nowatorskim rozwiązaniem jest konfigurator dostępny na stronie producenta – firmy RAGABA (www.ragaba.eu), za pomocą którego przyszły użytkownik będzie mógł zdecydować, w jakich kolorach chce mieć blaty. Poza powstaniem prostych i funkcjonalnych stolików, pozytywnym efektem projektu okazała się także zmiana profilu działalności producenta. Z firmy będącej podwykonawcą, dzięki przeprowadzeniu kompleksowego procesu projektowego, przeistacza się w producenta mebli. Jest to, poza produktem końcowym, najwymowniejszy przykład korzyści, jakie płyną ze współpracy przedsiębiorcy z projektantami.
Zobacz również: Desenio i sztuka dostępna dla każdego