Ściana z cegły – pomysły na ceglaną dekorację we wnętrzu

Dom Czerwony projektu 81.waw.pl

Ściana z cegły to ponadczasowy element dekoracyjny, którego czasy świetności nie przemijają w Polsce od czasów PRL-u. Wtedy jednak cegły kojarzyły się z fabrykami, a co do mieszkań to ewentualnie ze ścianą w holu. Dziś już wiemy, że tego typu rozwiązanie doskonale sprawdzi się również w salonie, sypialni, a nawet łazience. Ociepli wnętrze i doda mu wyrazistego charakteru. Jak stworzyć aranżację z udziałem cegły? Który rodzaj wybrać i gdzie będzie wyglądała najlepiej? Przychodzimy z pomocą! Przed Tobą kilka praktycznych porad i inspiracji na wykorzystanie cegły we wnętrzu.

Rodzaje elementów ceglanych na ścianę

Ściana z cegły wydaje się kosztownym rozwiązaniem zarówno we wnętrzach, jak i elewacjach. Dzisiejsze czasy oferują nam jednak nie tylko tańsze pod względem materiału, ale także lżejsze w montażu zamienniki klasycznej cegły. Jednym z nich są cienkie płytki o wyglądzie cegły, czy też płytki ceramiczne o fakturze i kolorze tradycyjnej cegły. Inną opcję stanowią ręcznie formowane płytki ceglanopodobne. Doskonałą imitacją cegły będą także płytki gipsowe lub betonowe.

Łukasz Świecicki i wnętrza łódzkiego domu w stylu soft loft
Łukasz Świecicki i wnętrza łódzkiego domu w stylu soft loft

Co więcej?

Ciekawym rozwiązaniem w tradycyjnych wnętrzach są postarzane elementy ceglane. Alternatywą są płytki z przycinanych starych cegieł z odzysku lub ręcznie formowane płytki o nierównych krawędziach i mocno zarysowanej fakturze.

Apartament w soft loftowym stylu projektu pracowni ARTE DIZAIN
Apartament w soft loftowym stylu projektu pracowni ARTE DIZAIN

Ściana z cegły – kolorystyka

Ten produkt nie zna ograniczeń, jeśli chodzi o barwy. W zależności od stylu wnętrza może być ona stonowana, pastelowa, biała lub tradycyjnie czerwona. Częstym zabiegiem jest również pokrywanie płytek ceglanych farbą, niekiedy złotą lub srebrną. To rozwiązanie sprawdzi się we wnętrzach nowoczesnych. Naturalny kolor cegły wykorzystywany jest w stylu industrialnym i loftowym.

Z czym łączyć cegłę we wnętrzu?

Elementy ceglane nadają wnętrzu wyrazistości i niepowtarzalnego charakteru. Są również akcentem przykuwającym uwagę i dominującym pod kątem dekoracyjnym. Warto więc wiedzieć, z czym możemy je połączyć.

Połączenie cegły i drewna

Naturalne drewno zarówno tradycyjne, jak i egzotycznie doskonale skomponuje się z cegłą. Możemy je zestawić z białymi lub ciemnymi, jednokolorowymi ścianami. Wstawki ceglane w zestawieniu ze stolarką okienno-drzwiową to także dobry pomysł w tego typu aranżacjach.

Łukasz Świecicki i wnętrza łódzkiego domu w stylu soft loft
Łukasz Świecicki i wnętrza łódzkiego domu w stylu soft loft

Cegła i surowe materiały

Spoglądając w kierunku stylu industrialnego, nietrudno zauważyć, że cegła dekoracyjna bardzo lubi się z detalami wykonanymi z żeliwa, stali nierdzewnej lub tej malowanej proszkowo. Pomimo chłodnego, surowego charakteru tych materiałów, elementy ceglane ocieplą wnętrze i wprowadzą przytulną atmosferę. Połączenie cegły z betonem to trudne, ale również efektowane rozwiązanie. To, o czym szczególnie warto pamiętać to jednolity kolor ścian przy użyciu cegły, tak by nie przytłoczyć wnętrza nadmiarem wzorów i faktur.

Zobacz, w jaki sposób wykorzystać elementy ceglane w salonie, kuchni oraz sypialni. Oto inspiracje, którymi chcemy się z Tobą podzielić.

Ściana z cegły w salonie

Cegła w salonie coraz bardziej zyskuje na popularności. Stanowi świetną dekorację i tworzy niezwykły klimat w pomieszczeniu. Sprawdź, w jaki sposób możesz wykorzystać ją w swoim mieszkaniu.

Salon w stylu loftowym

Styl loftowy, czerpiący bardzo wiele ze stylu industrialnego kojarzy się przede wszystkim z surowością i chłodem. Jeśli jednak da się urządzić przytulny salon w tym stylu, to tylko z wykorzystaniem cegły. Dzięki odpowiedniemu zestawieniu surowych elementów stworzymy ciepłe wnętrze z charakterem.

Dwupoziomowe mieszkanie w Tczewie projektu Mikulska Studio
Dwupoziomowe mieszkanie w Tczewie projektu Mikulska Studio

Tutaj doskonale sprawdzi się czerwona cegła, którą umieścimy na jednej ze ścian. Ważne jest, by nie zasłaniać jej zbytnio meblami, bo to ona stanowi główną dekorację. Zestawienie czerwonej cegły z betonem uzupełni wnętrze, podkreśli jego styl i jednocześnie sprawi, że nie wyda się ono zimne.

Biała cegła w salonie

Jeśli uważasz, że naturalny kolor czerwonej cegły nie współgra z wizją Twojego salonu, świetnym rozwiązaniem będzie pomalowanie ściany na biało. Dzięki temu faktura ściany wciąż pozostanie ciekawa, a jednocześnie neutralna w kolorze.

Mieszkanie w stylu loft od pracowni Sikora Wnętrza - foto Tom Kurek
Mieszkanie w stylu loft od pracowni Sikora Wnętrza – foto Tom Kurek

Ta opcja daje nam szersze pole manewru w zagospodarowaniu reszty pomieszczenia. Ściana z białej cegły odnajdzie się we wnętrzu monochromatycznym, w którym dominuje biel i szarości. Będzie również doskonałym rozwiązaniem dla miłośników stylu skandynawskiego, boho, nowoczesnego, ale także klasycznego.

Salon w stylu etno

Odchodząc od samego koloru cegły, chcemy pokazać Ci, że ten element sprawdzi się dobrze także we wnętrzu w stylu etno. Na tle ceglanej ściany doskonale zaprezentują się wzorzyste tkaniny, afrykańskie plecionki, czy pozbawione ram wielobarwne obrazy z motywami egzotycznymi.

Czerwona cegła lubi również towarzystwo modnych wzorów, takich jak pasy, cętki lub inne zwierzęta odniesienia. Pamiętaj, że cegła pomimo swojego dominującego charakteru lubi kontrasty. Warto jednak pamiętać o równowadze faktur. Ceglana ściana nie przytłoczy wnętrza, gdy zestawimy ją, np. z gładkimi meblami.

Ściana z cegły w kuchni

Cegła w kuchni to rozwiązanie dla tych, którzy lubią naturalne tworzywa i aranżacje, które przyciągają wzrok. Warto jednak pamiętać, że jej chropowata powierzchnia, umieszczona w niektórych miejscach może być wymagająca. Podpowiemy Ci, jak to zrobić, by nadać Twojej kuchni wyjątkowego stylu!

Decoroom i mieszkanie na wynajem w inwestycji Rezydencja Barska
Decoroom i mieszkanie na wynajem w inwestycji Rezydencja Barska

Cegła nad blatem kuchennym

Powierzchnia nad blatem kuchennym to jedna z najbardziej newralgicznych części kuchni. Cegła w tym miejscu zapewni nam niepowtarzalny klimat wnętrza. Należy jednak pamiętać, że będzie ona wymagała odpowiedniej pielęgnacji. W tym miejscu konieczna jest również impregnacja preparatem odpornym na tłuszcz i wodę. W najbardziej podatnym na zabrudzenia miejscu możemy zastosować szklaną płytę, która ułatwi nam zadanie.

Ceglane ściany

Zastosowanie cegły na całej ścianie sprawdzi się w większości pomieszczeń, również w kuchni. Zwłaszcza przy odpowiednim dopasowaniu reszty wyposażenia. W takim wypadku ceglana ściana staje się motywem przewodnim, do którego warto dopasować dodatki. Może również stanowić kontrast do mebli.

Cegła na elementach konstrukcyjnych

W przypadku kuchni otwartej, połączonej z salonem lub jadalnią, cegła doskonale zaprezentuje się na elementach konstrukcyjnych. Różnorodność ukryta w fakturze i kolorze cegły sprawdzi się w jej surowym stanie. Tutaj należy jednak pamiętać, żeby nie przeciążyć wnętrza, dlatego warto przemyśleć jej zastosowanie i ograniczyć się jedynie do kilku elementów konstrukcji lub tylko jednego, stanowiącego centrum aranżacji.

Ściana z cegły w sypialni

W sypialniach najczęściej stosuje się cegły bielone. To one sprawiają, że wnętrze nabiera szyku i elegancji. Tego typu cegły pasują także do wielu modnych aranżacji. Stara lub wizualnie postarzana cegła natomiast ociepli dużą przestrzeń i doda jej przytulności.

Łukasz Świecicki i wnętrza łódzkiego domu w stylu soft loft
Łukasz Świecicki i wnętrza łódzkiego domu w stylu soft loft

Cegła w skosach

W wielu domach możemy spotkać sypialnię znajdującą się na poddaszu. Naturalne skosy w pomieszczeniu wydają się utrudnieniem w aranżacji z udziałem cegły. Nic bardziej mylnego! Elementy ceglane zestawione z jasnymi ścianami nie przytłoczą wnętrza. Urozmaicą je i wprowadzą ciekawy akcent w fakturze i kolorystyce. Kontrastujące materiały uzupełnią sypialnię i sprawią, że będzie wyglądała jak z okładki czasopisma o designie.

Płytki cegłopodobne

Jeśli nie jesteś zwolennikiem chropowatej powierzchni cegły w sypialni, to mamy dla Ciebie inną opcję. Płytki cegłopodobne będą doskonałym tłem dla łóżka – najważniejszego mebla w sypialni. Ściana za zagłówkiem wykończona w ten sposób wyeksponuje łóżko i zaakcentuje je, jako centrum pomieszczenia. Płytki cegłopodobne będą również doskonałym tłem dla dodatków na ścianie, takich jak lustra, obrazy czy plakaty.

Łukasz Świecicki i wnętrza łódzkiego domu w stylu soft loft
Łukasz Świecicki i wnętrza łódzkiego domu w stylu soft loft

Cegła w stylu prowansalskim

Wróćmy do wspomnianego we wstępie białego koloru cegły. Naturalna cegła pomalowana na biało to częsty motyw w sypialniach w stylu prowansalskim lub shabby chic. W połączeniu z elementami postarzanymi stworzy w pomieszczeniu romantyczną i sentymentalną atmosferę.

Mamy nadzieję, że udowodniliśmy Ci, że ściana z cegły nie musi być ani ciężka, ani przytłaczająca. Wręcz przeciwnie, to ona często wprowadza do wnętrz ciepło. Jasny, neutralny kolor sufitu dodatkowo doda lekkości i przestrzeni. Stonowane dodatki i meble o lekkich, ażurowych formach świetnie dopełnią wnętrze, oczarowując wszystkich odwiedzających.

Wykorzystanie szkła w pozostałych ścianach i drzwiach oraz duże okna to ostateczny klucz do sukcesu. Tak więc, cegły na ścianę!


Zobacz również: