Umywalka Controverso to propozycja innowacyjnego, a jednocześnie awangardowego spojrzenia na przedmioty użytkowe, które mogą być dowolnie personalizowane przez ich właścicieli. Powstała z białego marmuru Carrara, a zaprojektował ją Paolo Ulian dla marki Antonio Lupi.
Najstarsza na świecie materia, jaką jest marmur, spotyka się tu z nowoczesną technologią. Umywalka Controverso trafia do użytkownika w postaci pionowo pofrezowanej diamentową tarczą solidnych rozmiarów bryły geometrycznej, o regularnej, wręcz idealnej formie. Jednak wciąż jako przedmiot niedokończony, który oczekuje na nadanie mu ostatecznego kształtu. Po usunięciu dłutem warstwy ponacinanych wcześniej „płatów” marmuru wyłania się jej kształt, który jest zależny wyłącznie od naszej fantazji i pomysłowości. Własnoręcznie możemy umywalkę zdekonstruować mniej lub bardziej. Mamy szansę wpłynąć na jej wygląd końcowy. Sami stajemy się więc tu projektantem – artystą i twórcą, a wyrzeźbiona przez nas umywalka ubędzie niepowtarzalnym dziełem sztuki, które zrobi wrażenie w każdej łazience. Paolo Ulian zaprojektował również 2 inne piękne i równie kontrowersyjne umywalki: Introverso i Pixel.
Innowacja i awangarda zawsze były synonimami Antonio Lupi. Produkty tej marki to nie tylko przedmioty użytkowe, ale wręcz luksusowe dzieła sztuki użytkowej – artefakty, które wzbogacają swoją obecnością każde wnętrze. Ta włoska firma założona została w latach 50. XX wieku, przez Antonio Lupiego w Toskanii. Do mistrzostwa dopracowała sztukę projektowania i produkowania przedmiotów łazienkowych, którymi są nie tylko wanny, kabiny prysznicowe, umywalki, toalety, ale również armatura, najwyższej jakości meble łazienkowe, lustra i oświetlenie. Cechuje je wszystkie ponadczasowa elegancja, doskonały design oraz perfekcyjne wykonanie. Dla Antonio Lupi projektują m.in.: Carlo Colombo, Domenico De Palo, Mario Ferrarini, Nevio Tellatin, Daniel Debiasi & Federico Sandri, Gabrielle Buratti czy Oscar Buratti.
Paolo Ulian urodził się w Massa-Carrara we Włoszech w 1961 roku. Po ukończeniu studiów malarskich na Akademii Sztuk Pięknych w Carrara i otrzymaniu dyplomu projektanta na wydziale Wzornictwa Przemysłowego we Florencji poświęcił się eksperymentowaniu nad nową formą przedmiotów użytkowych. Uczestniczył w wielu ważnych wystawach we Włoszech i za granicą. Zdobył nagrodę Design Report Award (2015) i kontynuuje współpracę z włoskimi firmami, takimi jak Antonio Lupi, Fontana Arte czy Luminara.