Loca Bikes, wrocławski producent rowerów powołał w tym roku do życia nowy projekt – stalowe ramy do rowerów szutrowych, produkowane we współpracy z jedną z najbardziej uznanych w Polsce osób tworzących ramy na zamówienie – Kamilem Uścieńskim z Kajak Custom.
Loca Bikes x Kajak Custom
Loca Bikes to producent rowerów, który funkcjonuje na rynku od 2016 roku. Zespół z Wrocławia wyróżnia się jednak na tle zwyczajnych sklepów rowerowych. Nie sprzedają bowiem seryjnych produktów – każdy ich projekt jest tworzony na zamówienie. Jedyną stałą są ramy – do niedawna produkowane na Tajwanie, a w tym momencie już na wyłączność w Polsce.
Kajak Custom to natomiast rzemieślnik w najlepszym tego słowa znaczeniu. To jednoosobowa działalność Kamila Uścieńskiego. Zajmuje się on tworzeniem stalowych ram rowerowych od podstaw – geometria i charakterystyka każdego projektu dopasowana jest do indywidualnego użytkownika. Maszyny wychodzące spod ręki tego framebuildera można nazwać butikową, luksusową produkcją.
Gravel, czyli rower szutrowy
Gravel, czyli rower szutrowy, to trend, który od kilku lat podbija rynek w Polsce i na świecie. W zamyśle jest to bowiem wielozadaniowa kolarzówka – rower z barankiem, pozwalający na szybką jazdę po asfalcie, który jednocześnie nie boi się wjazdu w cięższy teren.
Loca od kilku lat tworzy aluminiowe konstrukcje, skąd zatem pomysł na nowy materiał i to w tak bezkompromisowej, luksusowej formie?
Aleksander Zemke – założyciel Loca Bikes: Poza chęcią rozszerzenia naszej oferty, można powiedzieć, że współpraca z Kajakiem jest próbą spełnienia marzeń i ambicji zespołu. Jednostkowa produkcja, wykonana przez rzemieślnika, pozwala dopasować praktycznie każdy element roweru. W tej ramie próbowaliśmy zawrzeć to, co najbardziej lubimy, a czego często brakuje nam w rowerach gravelowych.
Chcieliśmy stworzyć rower, który będzie w swej uniwersalności bezkompromisowy. Prace nad samym zarysem projektu były szczególnie satysfakcjonujące – kilka osób, które siedzą z nosem w rowerach przez większość swojego życia, robi burzę mózgów na temat tego, jak wyglądałby idealny rower szutrowy. Czuliśmy się jak dzieci wybierające sobie prezent na gwiazdkę.
Tadek Ciechanowski – projektant i fotograf w Loca Bikes: Pandemia sprawiła, że ludzie zaczęli uciekać do natury, w las. Środowisko bikepackingowe (osób jeżdżących na kilkudniowe wycieczki z bagażem przymocowanym do roweru) zaczęło w Polsce kwitnąć. Główny model Loca Bikes – aluminiowy gravel, jest jednak w swej charakterystyce mocno sportowy, dlatego chcieliśmy stworzyć rower, który będzie stworzony do podróżowania, a nie ścigania. Postawiliśmy na stal, ponieważ w naszej opinii to najszlachetniejszy z materiałów – zarówno ze względu na swoje właściwości (ogromna wytrzymałość i świetne tłumienie drgań), jak i możliwość maksymalnego dopasowania projektu do naszych potrzeb.
Czemu Kajak? Z Kamilem znamy się od dawna, więc planując wprowadzenie “stalówek”, nie myśleliśmy o żadnej innej osobie. Sednem Loca Bikes zawsze było tworzenie rowerów dopasowanych do konkretnej osoby, ale jednocześnie zachowanie przystępnej ceny, co nie jest możliwe w jednostkowej produkcji. W ten sposób możemy zachęcić do jazdy więcej osób, które odstraszyły od tego sportu rowery nie do końca dopasowane do ich potrzeb. Tak samo, jak nikt nie chciałby grać w piłkę w ocierających butach, tak samo, jeżeli traktujemy rower jako nasze hobby, pasję, nie chcemy jeździć na maszynie, która nie jest dla nas wygodna, komfortowa czy po prostu nam się nie podoba.
To świetnie, że postawiliście na współpracę z lokalnym rzemieślnikiem. Zdradzicie, co Was skłoniło do takiej decyzji?
T.C.: Działamy z polskim rzemieślnikiem, ponieważ stawiamy na lokalność, wspieranie polskich firm, a także precyzję i dopracowanie rozwiązań. Dzięki takiemu kierunkowi możemy znacznie ograniczyć wpływ produkcji na środowisko oraz wspierać naszą gospodarkę i inne powiązane z nami rowerowe biznesy.
Lokalne działanie oznacza też dla nas większą kontrolę nad procesem produkcji i jakością, daje możliwość łatwiejszego wprowadzania nowych rozwiązań i szybszej reakcji na potrzeby klientów. Elementem rozpoznawczym Loca Bikes jest również niesztampowe podejście do malowania samych rowerów. Poza utartymi szlakami, takimi jak standardowe, minimalistyczne modele w klasycznej czerni, Loca stara się prezentować także odważniejsze projekty, a punktem wyjścia do ich powstania może być tak naprawdę wszystko: moda, sztuka, architektura czy muzyka. Nierzadko bywa też, że to sami klienci inspirują projektanta i na bazie ich pomysłów powstają bardzo ciekawe realizacje.
W przypadku “stalówek” bardzo zależało mi, aby nie wyglądały jak każdy inny gravel na rynku. Te rowery miały być połączeniem nowoczesności z klasyką – szlachetny, od dawna używany materiał, ale technologia produkcji i komponenty zdecydowanie z XXI wieku. Dlatego stworzyłem propozycję nowoczesnego malowania, które w swojej formie puszcza oko do poprzednich epok.
Loca Bikes na przestrzeni ostatnich lat mocno rozszerzyła swoją ofertę. Może to być ciekawy wybór dla osób poszukujących roweru idealnie dopasowanego do siebie i swoich potrzeb.
Nowe stalowe modele są już dostępne na stronie internetowej wrocławskiego producenta. Poza nimi znaleźć można również karbonowe i aluminiowe gravele oraz aluminiowe rowery miejskie.
Projekt: Loca Bikes | www.locabikes.pl
Autor projektów rowerów oraz zdjęć: Tadek Ciechanowski
Zobacz również: Wyjątkowa przyczepa do przewozu psów | Death Machines of London i Honda 1977 w wersji custom