Czym dla Pana jest design?
Design jest dla mnie odpowiedzialnym procesem projektowym, który polega na porządkowaniu i poszukiwaniu harmonii w otoczeniu człowieka.
Co jest dla Pana najważniejsze w projektowaniu i co chce Pan przekazać w swoich pracach odbiorcom?
Znalezienie sensu, to jest początek. Projektowanie produktu na konkretne zamówienie jest oparte na doprecyzowaniu celów do osiągnięcia. Muszę się z nimi zgadzać, następnie stawiać właściwe pytania w poszukiwaniu najlepszych odpowiedzi prowadzących do powstania projektu. Ważny w tym procesie jest oczywiście kontekst społeczny, kulturowy, religijny itd.
Mam wrażenie, że odbiorcy intuicyjnie odczytują właściwe proporcje ceny, technologii, ergonomii oraz w pewnym stopniu wynikającej z nich estetyki. Jeśli te elementy są zawarte w dobrym projekcie to odbiorcy otrzymują dobry produkt.
Czym inspiruje się Pan tworząc nowe projekty i kolekcje?
Tym co nas otacza, przyrodą, obserwacją ludzkich zachowań, ciekawymi wydarzeniami, zmianami społecznymi, muzyką, filmem, architekturą, designem. Spektrum inspiracji jest bardzo szerokie.
Na co szczególnie zwracał Pan uwagę tworząc kolekcję paneli akustycznych Groove?
Zależało mi na połączeniu właściwości akustycznych z funkcjonalnością i odpowiednim efektem wizualnym. Jeden wzór powinien funkcjonować w różnych konfiguracjach, np. jako panele ścienne, sufitowe, w formie ścianek wolnostojących, czy jako panele biurkowe. Ostatecznie są one przeznaczone do przestrzeni publicznej, biurowej, ale także domowej i na tym polega specyfika tego projektu. Poza tym istotne są koszty samego wdrożenia i produkcji, by osiągnąć jak najlepszy efekt także z ekonomicznego punktu widzenia.
Jaki materiał zastosował Pan w najnowszym projekcie?
Panele zostały wykonane z materiału PET FELD, ta technologia wykorzystuje włókninę powstałą z przetwarzania butelek PET. Technologia jest ekologiczna ze względu na materiał uzyskiwany z recyklingu.
Co skłoniło Pana do współpracy z Marbet Style i jak określiłby Pan tę współpracę?
Pierwszą ofertę współpracy otrzymałem od Marbet Style kilka lat temu. Wówczas tej marki jeszcze nie znałem. Do współpracy skłoniło mnie podejście osób odpowiedzialnych z ramienia firmy za nowe projekty. Były jasno określone cele, otwartość na współpracę, zaufanie, świadomość, że jest to proces, który ma swoje etapy i powinien być dobrze zaplanowany. Potwierdziło się to podczas wdrożeń pierwszych trzech kolekcji, obecnie pracujemy nad kolejnymi.
TOMASZ AUGUSTYNIAK
Projektant i architekt wnętrz. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego. W 1993 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Interpretacji Produktu. W latach 1994–1997 współtworzył grupę projektantów Start. Od roku 1996 do 2005 współpracował z ABP Wzornik.
Obecnie projektuje dla wielu firm, między innymi: Vox Industrie, Noti, Ade Line, Comforty, Profim, Balma, Adriana. Dla marki Marbet Style zaprojektował najnowszą kolekcję paneli akustycznych GROOVE, kolekcję foteli i stolików KANU oraz kolekcje FIN i NEON. Jego prace były prezentowane na wielu wystawach w Polsce i za granicą, takich jak: II Edycja Wartość Dodana – IWP, EXPO 2010 – Szanghaj, ŁÓDŹ DESIGN – Łódź, Faces of Polish Design, Narodni Galerie – Praga, Noti Colours, Metaforma – Kraków, Arena Design – Poznań, Design Mai – Berlin, Design PL – Warszawa, Polish Designers Fuori Salone – Milano, Made in Poland, Museum für Angewandte – Frankfurt, Design on Tour – Warszawa, Hotel Emotion, HOST org. Atelier Mendini – Mediolan.
Zdobył wiele nagród i wyróżnień, m.in.: Dobry Wzór 2010 IWP w kategorii Sfera Domu, Złoty Medal na Międzynarodowych Targach Poznańskich, Diament Meblarstwa, Nagroda Elle Decoration, Prodeco 2002. W 2010 roku otrzymał nagrodę Designer Roku przyznawaną przez prezesa Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.