&Tradition – ikony przeszłości i klasyka jutra

&Tradition - Bellevue - AJ7 - projekt Arne Jacobsen - 1929

Duńska marka &Tradition to stosunkowo młody gracz na rynku producentów designerskich mebli, oświetlenia i dodatków. Jest ona jednak doskonałym przykładem na to, jak mając dobry pomysł i zapał, można zrealizować swoją wizję i zmienić dwuosobową spółkę w rozpoznawalne na całym świecie przedsiębiorstwo.

Przypadkowe znalezisko

W 2008 roku dwaj miłośnicy antyków – Kornbeck Andersen i Kasper Ronn – szukali inspiracji w kopenhaskim składzie starych reflektorów przemysłowych i lamp. Całkiem przypadkowo znaleźli w nim słynne dzieło Arne Jacobsena z 1929 roku – model lampy Bellevue. Przez długie lata produkowała je firma Louis Poulsen, a Anderson i Ronn postanowili je skupować, odnawiać i odsprzedawać.

&Tradition - Bellevue - AJ9 - Arne Jacobsen - 1929
Bellevue – AJ9 – Arne Jacobsen – 1929

Ku ich zaskoczeniu okazało się to niezwykle dochodowym zajęciem. Odnowione, klasyczne lampy cieszyły się dużym powodzeniem wśród nabywców szukających ponadczasowych projektów. Po dwóch latach wspólnicy postanowili powołać do życia własną markę, pod którą mogliby sprzedawać meble i elementy wyposażenia wnętrz. W ten sposób w 2010 roku powstała w Kopenhadze firma „&Tradition”, której właściciele postanowili ocalić od zapomnienia klasyczne, duńskie wzornictwo.

Filozofia nazwy &Tradition

Filozofia firmy zawiera się w samej jej nazwie. Zbitek słów „And” i „Tradition” wskazuje na silne związki z historią wzornictwa przemysłowego, ale jednocześnie zostawia otwartą furtkę dla młodych projektantów. I faktycznie – Duńczycy w swojej ofercie mają wiele wyrobów zaprojektowanych wiele lat temu. Najstarsze z nich pochodzą sprzed prawie stu lat. Jednocześnie firma współpracuje z utalentowanymi, młodymi designerami, którzy tworzą dla niej zupełnie nowe modele.

&Tradition - Flowerpot - VP9 - Verner Panton - 1968
Flowerpot – VP9 – Verner Panton – 1968

W ciągu dziesięciu lat istnienia &Tradition odniosła ogromny sukces. Zaproponowane przez nią odświeżone modele klasycznych przedmiotów spotkały się z dużym zainteresowaniem najpierw w Danii, a potem i za granicą. Obecnie firma sprzedaje je w sześćdziesięciu różnych krajach na całym świecie.

andTradition – tradycja i nowoczesność

&Tradition to połączenie szacunku dla udanych projektów sprzed dziesięcioleci z nowoczesnym designem rodem z XXI wieku. Spośród wielu dostępnych w jej ofercie przedmiotów wybraliśmy te, które stworzyli przed laty światowej sławy artyści oraz te, które mają jedynie po kilka lat, a za ich stworzenie odpowiadają wschodzące gwiazdy wzornictwa przemysłowego.

Bellevue

Od zaprojektowanej w 1929 roku lampy Bellevue zaczęła się historia firmy &Tradition. Jej projektant, Arne Jacobsen słusznie uważany jest za ojca duńskiego modernizmu. Ten znany architekt i designer rozpoczął pracę jeszcze przed wojną, a zasłynął ze stworzenia powojennego hotelu SAS Royal w Kopenhadze, dla którego zaprojektował nie tylko budynek, ale i całe wyposażenie jego wnętrz.

&Tradition - Bellevue - AJ7 - projekt Arne Jacobsen - 1929
Bellevue – AJ7 – projekt Arne Jacobsen – 1929

Bellevue to manifest modernizmu połączonego z prostym funkcjonalizmem rodem z Bauhausu. Lampa jest maksymalnie uproszczona, a przez to niezwykle elegancka. Dostępna jest w czterech wariantach, w tym wersji biurkowej i podłogowej, oraz dwóch odmianach kolorystycznych – polerowanego mosiądzu i czarnej.

Flowerpot

Z miłości do plastiku, organicznych form i psychodelicznych kolorów słynął jeden z najzdolniejszych uczniów Jacobsena, Verner Panton. Pod koniec lat sześćdziesiątych eksperymentował on z prostymi formami geometrycznymi, kołami i kulami, pokrytymi błyszczącą emalią w jaskrawych kolorach. Stworzył Flowerpot – lampę, która wyprzedziła epokę, wstrząsnęła konserwatywnym rynkiem wzornictwa, a potem stała się klasykiem designu.

&Tradition - Flowerpot - VP7 - Verner Panton - 1968
Flowerpot – VP7 – Verner Panton – 1968

Oświeżona przez &Tradition lampa dostępna jest w wielu odmianach kolorystycznych i wariantach. Wśród nich znajdują się wersje biurkowe, podłogowe i kinkiety. Kupujący mogą wybrać jeden z czternastu dostępnych kolorów, które zostały rozszerzone o kolejnych pięć w 2023 roku. Jeśli to nie wystarczy, dostępna jest również wersja czarno-biała, pomalowana w faliste wzorki zaprojektowane w latach siedemdziesiątych przez samego Pantona.

Utzon

Dla odmiany Jorn Utzon inspirował się statkami, których konstruktorem był jego ojciec. W jego projektach – szczególnie tym najważniejszym, Opery w Sydney – widać było fascynację okrętami i żaglami. Podobnie jest z lampą, którą stworzył w 1947 roku. Nazwany jego imieniem model Utzon zbudowany jest z kilku walców przypominających swoim wyglądem elementy marynistyczne. Wrażenie to podkreślają jeszcze trzy warianty kolorystyczne – biały, o barwie mosiądzu oraz mosiężno-stalowy. Podobnie jak oryginał lampa dostępna jest tylko w wersji wiszącej.

&Tradition - Utzon - JU1 - Jørn Utzon - 1947
Utzon – JU1 – Jørn Utzon – 1947

Little Petra

O wiele mniej znany od wymienionych poprzedników jest architekt Viggo Boesen, który w latach trzydziestych przeciwstawił się panującej modzie na minimalizm. Jego projekty mebli z tamtego okresu mają miękkie, zaokrąglone formy zrywające z prostotą i bauhausowskim funkcjonalizmem. Najlepszym tego przykładem są kanapa i fotel z serii Little Petra reaktywowane przez &Tradition. Meble mają zapraszające, zagięte i miękkie kształty, podkreślone jeszcze przez wygodne obicia. Zarówno drewniana rama, jak i tapicerka wykonane są ręcznie z materiałów klasy premium. Można je kupić w kilku stonowanych wariantach kolorystycznych.

&Tradition - Little Petra - VB2 - Viggo Boesen - 1938
Little Petra – VB2 – Viggo Boesen – 1938

Pinwheel

Niewielki stolik Pinwheel to przykład niezwykłej pomysłowości w projektowaniu i wykorzystania w praktyce matematycznej teorii. Kształt opartego na trzech nogach blatu pozwala na ścisłe dopasowanie do siebie kolejnych stolików i tworzenie z nich złożonych figur, w tym koła. Projekt pierwotnie powstał w pracowni firmy Hvidt & Mølgaard w 1953 roku. Szybko zdobył uznanie wśród nabywców, a teraz powrócił w odświeżonej wersji. Można go dostać z blatem wykończonym w kilku odmianach i nogami z mosiądzu lub stali.

&Tradition - Pinwheel - HM7 - Hvidt & Mølgaard - 1953
Pinwheel – HM7 – Hvidt & Mølgaard – 1953

In Between

Sami Kallio, który zaprojektował serię mebli In Between, to już przedstawiciel młodszego pokolenia skandynawskich designerów. Urodzony w Finlandii, wychowany w Szwecji, tam posiada studio i tam uczył się tradycyjnych metod obróbki drewna. W eleganckiej linii In Between uwagę zwracają stoły do jadalni oparte na solidnej nodze. W tym przypadku umiejętności pracy z drewnem nie przydały się projektantowi. Meble wykonane są z malowanej proszkowo stali, na której opiera się luksusowy marmurowy blat.

&Tradition - In Between - SK23 - Sami Kallio - 2021
In Between – SK23 – Sami Kallio – 2021

Copenhagen

Trudno o bardziej kojarzącą się z Danią nazwę niż Kopenhaga. Co więcej, lampę Copenhagen zaprojektował duet młodych designerów ze studia Space Copenhagen. Chociaż model ten powstał już w XXI wieku, swoją stylistyką nawiązuje do klasyki, łącząc elementy marynistyczne i industrialne. Klosz wykonany jest z lakierowanego aluminium, a uchwyt z mosiądzu. Przedmiot dostępny jest w kilku rozmiarach i odmianach, w tym wiszącej i stołowej.

&Tradition - Copenhagen - SC14 - Space Copenhagen - 2018
Copenhagen – SC14 – Space Copenhagen – 2018

Catch Chair

Hiszpański artysta Jaime Hayon słynie z optymistycznego podejścia do życia i długiej listy zaprojektowanych przedmiotów (od mebli, po zegarki), które już dzisiaj stały się klasykami designu. Dla &Tradition stworzył bardzo udaną serię foteli Catch. Punktem wyjścia był rysunek mężczyzny z szeroko otwarymi ramionami. I takie właśnie są meble z tej serii – zapraszające do uścisku i wygodne. W ofercie znajdują się ich różne warianty – od zwykłego fotela na czterech nogach, przez model obrotowy, aż po podwyższony idealny do baru.

&Tradition - Catch - JH1 - Jaime Hayon - 2013
Catch – JH1 – Jaime Hayon – 2013

Formakami

Ten sam designer stworzył żartobliwą wariację na temat tradycyjnych, azjatyckich lampionów z papieru. Model Formakami dostępny jest jedynie w kolorze białym, ożywionym czarnymi akcentami. Zastosowano w nim tradycyjne materiały – sztywny papier ryżowy i drewno. Lampy dostępne są w trzech odmianach wiszących oraz jednej do postawienia na stole.

&Tradition - Formakami - JH18 - Jaime Hayon - 2018
Formakami – JH18 – Jaime Hayon – 2018

Pavilion

Norweski duet projektantów Andersen&Voll znany jest z tworzenia mebli o niezwykle prostej konstrukcji i minimalistycznej estetyce. Takimi cechami odznaczają się również krzesła z serii Pavilion. Zadaniem designerów było stworzenie wytrzymałego mebla przeznaczonego do użytku w czasie imprez masowych, który po ich zakończeniu może być łatwo składowany. Andersen & Voll wykonali projekt bezbłędnie. Krzesła są odporne, można je ustawiać jedno nad drugim, a przy tym wyglądają niezwykle lekko. Dostępne są w sprzedaży w kilku odmianach kolorystycznych, a od niedawna także w wariancie z chromowanymi nogami.

&Tradition - Pavilion - AV17 - Anderssen & Voll - 2021
Pavilion – AV17 – Anderssen & Voll – 2021

Marka: &Tradition | andtradition.com

Zobacz również: