Zajmujące całą ścianę pakowne szafy to rozwiązanie coraz częściej pojawiające się w kuchennych wnętrzach. Projektanci chętnie je proponują, a klienci – akceptują, gdyż nie tylko świetnie wyglądają, ale też są bardzo pakowne (w końcu niekiedy mieszczą nawet lodówkę). Tylko jak je zagospodarować, by były również wygodne w codziennym użytkowaniu? Oto trzy przepisy na kuchenną spiżarkę.
Urządzamy kuchnię
Niezależnie od tego czy przetwory lubimy robić sami, czy też kupujemy gotowe marynaty i dżemy w sklepach – wszyscy musimy gdzieś te słoiczki i butelki schować. Optymalnym miejscem jest oczywiście spiżarnia – najlepiej przestronna, chłodna i ciemna. Co jednak, jeśli nie mamy odrębnego pomieszczenia na zapasy i drobny sprzęt AGD? W takiej sytuacji możemy zdecydować się na spiżarkę – czyli mniejszą, schowaną w szafce odmianę tradycyjnej spiżarni. Wbrew pozorom, można ją urządzić nawet w stosunkowo niewielkiej kuchni. Zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się na modne szafki wysokie.
Sposób na kuchenną spiżarkę
– Najprostszym sposobem na zagospodarowanie takiej spiżarki jest zamontowanie w niej tradycyjnych półek schowanych za drzwiczkami. Jednakże jest to zarazem opcja najmniej wygodna i – jak pokazuje praktyka – zupełnie niefunkcjonalna. W tak głębokich i wysokich szafkach, znalezienie i wyjęcie pożądanego produktu może stanowić nie lada kłopot. – wyjaśnia Damian Rybak, doradca ds. produktu marki REJS.
Drugim – znacznie bardziej funkcjonalnym przepisem na spiżarkę są szuflady typu Slim Box czy Comfort Box marki REJS. Sprawdzą się zwłaszcza systemy w wersji wewnętrznej, czyli chowane za jednym wspólnym frontem. Dzięki odpowiednim prowadnicom można je w pełni wysunąć i zapewnić sobie bezproblemowy dostęp do przechowywanych rzeczy. Tyle tylko, że szuflady, mimo wszystkich swoich zalet, pozwolą maksymalnie wykorzystać jedynie dolną i środkową część słupka. Zamontowane na górze nie zdadzą egzaminu „na piątkę”.
– Opcja ta jest więc swoistym półśrodkiem, który może sprawdzić się świetnie, ale jednocześnie nakłada pewne ograniczenia. Aby słupek z szufladami był w pełni funkcjonalny, drobiazgi i częściej używane przedmioty warto ułożyć niżej, zaś rzeczy większe i rzadziej potrzebne – wyżej. – dodaje Damian Rybek.
Wzorowa strefa przechowywania
Opcją pozbawioną wspomnianych wyżej mankamentów są wysokie Cargo Maxi marki REJS. Montując je za jednym zamachem zorganizujemy sobie wzorową strefę przechowywania i zapewnimy łatwy dostęp do wszystkich zapasów. A to dlatego, że opierające się na stabilnym stelażu i wytrzymałym systemie jezdnym cargo można bez trudu w całości wysunąć z szafki, a w modelach obrotowych – również przekręcić. Wszystkie zapasy mamy w jednej chwili na wyciągnięcie ręki bez konieczności przestawiania i wyjmowania niepotrzebnych przedmiotów. Bez schylania się i wspinania, by zajrzeć na dolną czy górną półkę.
Systemy dostępne są w kilku szerokościach – od 150 do 600 mm i kilku wariantach. Kosze mogą być wykonane z chromowanego drutu – wówczas sprawdzą się w przechowywaniu produktów dużych lub wymagających cyrkulacji powietrza. Mogą też mieć dno pełne – z białego plastiku lub z grafitowej płyty meblowej. W tej ostatniej wersji, ciemny jest również stelaż mechanizmu. Duży udźwig systemów (do 90 kg), pozwala schować nawet ciężkie przedmioty, których w strefie przechowywania zazwyczaj nie brakuje. Zaś możliwość regulacji wysokości położenia półek i zamontowania relingów, ułatwia dostosowanie systemu do naszych potrzeb i pełne wykorzystanie miejsca.
Co istotne, nawet maksymalnie obciążone cargo, dzięki zastosowaniu odpowiednich prowadnic, wysuwa się lekko i cicho. Wystarczy delikatnie pociągnąć za uchwyt frontu, by system zrobił swoje i przesunął kosze w naszą stronę. Równie proste jest schowanie mechanizmu – wystarczy pchnięcie, by system schował się w szafce. Miękki dociąg zadba o bezszelestne domknięcie frontu. Dla tych, którzy szukają jeszcze większego komfortu, opcją wartą rozważenia jest możliwość zamontowania elektrycznego systemu wspomagania otwierania. Sprawdzi się on między innymi w szafkach bezuchwytowych.
Marka REJS
REJS to jedna z wiodących firm sektora akcesoriów meblowych w Europie. Specjalizuje się w produkcji elementów wyposażenia z drutu, stali i aluminium do nowoczesnej kuchni i garderoby.
Zobacz również: Blat kamienny czy blat ze spieku kwarcowego? | Jak oświetlić salon?