Jak oświetlić salon? Aranżacje korzystne dla wzroku od AQForm

Pomieszczenia wielofunkcyjne, takie jak pokój dzienny, podlegają szczególnym zasadom aranżacyjnym. Jedna z nich dotyczy prawidłowego rozmieszczenia oświetlenia, które powinno jednocześnie spełniać indywidualne preferencje użytkowników salonu oraz tworzyć grę świateł i cieni, która uwydatni walory pomieszczenia oraz wykreuje całą przestrzeń. Przed Wami pomocne wskazówki od marki AQForm o tym jak oświetlić salon, dzięki którym nie tylko uda się stworzyć odpowiedni klimat wielozadaniowego wnętrza, ale również stworzyć miejsce przyjazne dla wzroku.

Jak oświetlić salon – dobór odpowiedniej barwy światła

Zaczynając rozmowę na temat jak oświetlić salon, warto zacząć od odwiecznego problemu w postaci koloru światła – barwa ciepła czy zimna? Od tej decyzji zależeć będzie nie tylko efekt oświetleniowej aranżacji, ale również samopoczucie i nastrój osób przebywających w strefie dziennej. W tym aspekcie można kierować się regułą mówiącą o dopasowaniu temperatury barwowej do poszczególnych aktywności wykonywanych w salonie.

Jak oświetlić salon? Aranżacje korzystne dla wzroku od AQForm - MODERN BALL
AQForm – MODERN BALL

W części pomieszczenia, która została zaaranżowana jako domowe biuro, sprawdzi się pobudzające do pracy światło zimne, na przykład w formie kinkietu SET RAW mini move czy też precyzyjna optyka oświetlenia RAFTER points. W okolicach kompleksu wypoczynkowego oraz jadalni lepiej jest postawić na ciepłe oświetlenie. W takiej aranżacji świetnie sprawdzają się LEDowe rozwiązania o temperaturze barwowej 2700K czy 3000K. Przykładem jest MODERN BALL, który, dzięki mlecznemu kloszowi, emituje światło rozproszone niemęczące wzroku.

Połączenie stref oświetleniowych

Istotne jest umiejętne połączenie wszystkich stref oświetleniowych. Oprawy emitujące światło o innych temperaturach barwowych nie powinny być uruchamiane w tym samym momencie i ten aspekt obowiązkowo trzeba przewidzieć w momencie planowania poszczególnych źródeł światła.

Jak oświetlić salon? Aranżacje korzystne dla wzroku od AQForm - GOLO
AQForm – GOLO

Aby ułatwić sobie to zadanie, można również zainwestować w oświetlenie ze zmienną temperaturą barwową w postaci technologii Tunable-White, dzięki której w komfortowy sposób można dopasować barwę i natężenie światła do aktualnych potrzeb użytkowników strefy dziennej.

Oświetlenie warstwowe jako subtelne wydzielenie poszczególnych stref

Kluczową właściwością dobrze oświetlonego pomieszczenia jest możliwość wyznaczenia poszczególnych jego stref: stricte użytkowych, relaksacyjnych i dekoracyjnych. W trosce o komfort wizualny i dobrą kondycję wzroku oświetlenie zadaniowe, a więc intensywne źródła światła nakierowane na tak zwane powierzchnie robocze dobrze jest rozmieszczać w miejscach, które wymagają skupienia, a więc w otoczeniu stworzonym z myślą o pracy czy też w części jadalnianej. Wszędzie tam, gdzie w salonie będzie królował relaks, lepiej zdecydować się na miękkie światło rozproszone, które zapewni absolutne minimum jasności i pozwoli na zasłużony wypoczynek.

Jak oświetlić salon? Aranżacje korzystne dla wzroku od AQForm - PET
AQForm – PET

Przy aranżacji salonu nie można pominąć głównego światła, czyli oświetlenia ogólnego. Jego zadaniem jest zapewnienie takiej ilości światła, aby po zmroku korzystanie z pomieszczenia było równie komfortowe jak za dnia. Poza typowym oświetleniem ogólnym w salonie warto znaleźć miejsce również na oświetlenie dekoracyjne. Jego zaletą jest możliwość wyeksponowania wszystkich ozdobnych niuansów: oryginalnej roślinności, pamiątkowej galerii zdjęć i innych ciekawych elementów ornamentalnych. Doskonałym przykładem oświetlenia akcentującego są oprawy RAFTER WALL WASHER lub 1000 PRO, których światło łatwo skierować w stronę ściany.

Jak oświetlić salon? Aranżacje korzystne dla wzroku od AQForm - RAFTER
AQForm – RAFTER

Warto pamiętać również o tym, że oprawy same w sobie mogą stanowić funkcjonalne dekoracje. Dowodem na to są nastrojowe kinkiety GOLO lub MOLE, których cechą szczególną jest zdolność tworzenia na ścianie geometrycznych form świetlnych.

Jak oświetlić salon – oświetleniowa elastyczność w postaci szynoprzewodów

Oświetlenie strefy dziennej, oprócz pełnienia swoich oczywistych funkcji w postaci rozproszenia mroku czy podkreślenia aranżacji, może być również kompromisem pomiędzy wnętrzarskimi trendami a rozwiązaniami ponadczasowymi, które w prosty sposób da się modyfikować zgodnie z indywidualnymi preferencjami osób przebywających w salonie. Odpowiedzią na te wszystkie potrzeby jest system oparty na szynoprzewodach, którego podstawową zaletą jest minimum pracy i maksimum efektów.

Jak oświetlić salon? Aranżacje korzystne dla wzroku od AQForm - RAFTER
AQForm – RAFTER

Ten rodzaj światła pozwala zmienić aranżację oświetlenia bez konieczności ingerowania w instalację elektryczną oraz likwiduje problem nieestetycznych kabli, umożliwiając jednocześnie proste skierowanie źródła światła w dowolnym kierunku. Wszystko za sprawą zainstalowania na suficie specjalnych szyn, które zastępują klasyczne przewody zasilające oprawy, a także dzięki przesuwnym reflektorom podlegającym wysoce elastycznej regulacji. Takie rozwiązanie sprawia, że w jednej chwili cały system oświetleniowy może doświetlać centralne obszary strefy dziennej, a już za moment podkreślać kluczowe we wnętrzu detale.

Oświetlenie salonu – klucz każdej aranżacji, komfortowy podział stref, ukłon w stronę designu

Oświetlenie salonu wymaga kompleksowego przemyślenia, które uwzględni cały zamysł aranżacyjny, podkreślając wnętrzarski charakter i zwracając uwagę na jego newralgiczne aspekty. Równie istotnym czynnikiem jest wyznaczenie poszczególnych stref przestrzeni dziennej, które nie tylko wprowadzi do całej koncepcji harmonię, ale także ułatwi dobór odpowiednich opraw. Istotne jest także zastosowanie oświetlenia warstwowego oraz uwzględnienie temperatury barwowej.

Jak oświetlić salon? Aranżacje korzystne dla wzroku od AQForm - PET
AQForm – PET

Koniecznie należy pamiętać również o innowacyjnych rozwiązaniach, które będą odznaczać się swoją funkcjonalnością i dopełniającym wnętrze designem. Oprócz wspomnianych wcześniej szynoprzewodów warto przyjrzeć się bliżej ciekawej opcji zestawienia łączących różną optykę opraw hybrydowych RAFTER mix oraz ruchomych modułów PET. Taka kompozycja to swoisty kompromis pomiędzy funkcjonalnym rozświetleniem podłogi a skierowaniem światła w wybranych kierunkach.

Zastosowanie się do powyższych zasad jest gwarancją stworzenia cieszącej oko, a przede wszystkim dbającej o nasz wzrok i dobrze oświetlonej strefy dziennej.

Jak oświetlić salon? Aranżacje korzystne dla wzroku od AQForm - PET
AQForm – PET

Marka AQForm

AQForm (wcześniej znany jako Aquaform Lighting Solutions) to nagradzana polska marka, w której portfolio można znaleźć nowoczesne oprawy oświetleniowe, potrafiące przemówić do emocji. Ma silną pozycję na rodzimym rynku w Polsce i jest wyraźnie obecna na wielu rynkach europejskich. Udało jej się wykreować wymowne i charakterystyczne wzornictwo, potrafiące skusić profesjonalistów, kreatorów trendów i konsumentów. AQForm jest częścią międzynarodowej grupy Delta Light, obejmującej swoją działalnością ponad 120 krajów. Jedną z wielu przyczyn sukcesów marki jest doskonałe wsparcie dla architektów, specjalistów branży oświetleniowej i użytkowników.

Zobacz również: Trendy w oświetleniu w 2021 roku według marki AQForm | Jak wybrać odpowiednie oświetlenie do sypialni?

Jak oświetlić salon? Aranżacje korzystne dla wzroku od AQForm - MORE
Jak oświetlić salon? Aranżacje korzystne dla wzroku od AQForm - MORE
Jak oświetlić salon? Aranżacje korzystne dla wzroku od AQForm - MODERN BALL
Jak oświetlić salon? Aranżacje korzystne dla wzroku od AQForm - GOLO
Jak oświetlić salon? Aranżacje korzystne dla wzroku od AQForm - BIG SIZE
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter