Wnętrzarskim światem rządzą nietuzinkowe formy, niespotykane wzory i unikatowe oblicza produktów, które można znaleźć w każdym domu. Prawdziwym designerskim smaczkiem są jednak innowacje, które zaskakują i inspirują. Odkryciem tego roku jest między innymi węglowe lastryko – niecodzienny materiał, stworzony przez markę BORI. Rozmowa z jej założycielem pozwoliła nam bliżej zapoznać się z zaskakującym wykorzystaniem węgla kamiennego.
Tytułem wstępu: czym jest BORI? Kto tworzy tę markę?
BORI to wypadkowa moich zainteresowań, wykształcenia oraz potrzeby projektowania rzeczy na miarę moich oczekiwań. W tworzeniu marki nieustannie towarzyszy mi moja żona, Monika. Jesteśmy pracownią, która realizuje swoje autorskie pomysły. Sami projektujemy i wykonujemy nasze produkty. Korzystamy z nich również na co dzień, testując je na wszystkie możliwe sposoby i stale ulepszając.
W naszej pracy szczególną wagę przykładamy do designu, ale również do funkcjonalności, dlatego wszystkie nasze projekty to synonimy przemyślanych rozwiązań technicznych. Nasza przygoda zaczęła się tak naprawdę od eksperymentów z betonem, czyli od tworzenia donic dla naszych roślin. Nieco później bawiliśmy się formą, kolorami i zastosowaniem. Od dwóch lat marka BORI to już nie tylko beton. Z drewna i stali tworzymy wysokiej jakości meble, a tej jesieni podbijamy rynek naszym autorskim lastryko.
I o tej innowacji chcielibyśmy porozmawiać. Czym jest węglowe lastryko? Skąd pomysł na stworzenie tak niecodziennego materiału?
Węglowe lastryko to nasze materiałowe dziecko, które powstało z połączenia betonu oraz węgla kamiennego. Taki kompromis pozwolił na stworzenie surowca designerskiego, ale również ekologicznego. To materiał niejako odczarowujący złą sławę, którą został owiany węgiel, będący przecież skałą niezwykle szlachetną.
Pomysł na świeże spojrzenie na świat materiałów dekoracyjnych narodził się podczas sprzątania po starym kotle węglowym. Można więc powiedzieć, że kolebką lastryko węglowego jest przydomowa piwnica. Już miesiąc później powstały pierwsze prototypy, a dziś nasz autorski materiał zdobi meble, nadając im niepowtarzalnego stylu. Cechą szczególną tego materiału jest idealnie gładki przekrój, ale również trwałość i odporność na zabrudzenia, którą gwarantuje pokrycie lastryko warstwą hydrofobową.
Węgiel to dziś surowiec dość kontrowersyjny, który zdecydowanie nie cieszy się dobrą passą – nazywa się go głównym winowajcą smogu. Wspomniałeś jednak o ekologii…
Mieszkamy i tworzymy w Tychach, zatem ciągła walka z zanieczyszczeniem powietrza jest nam bardzo dobrze znana. Dlatego też tej jesieni chcemy pokazać zupełnie inną stronę węgla kamiennego, wydobywając z niego piękno, ale przede wszystkim skupiając się na wykrzesaniu z tego surowca zupełnie nowego potencjału.
Jego wyszlifowana forma ma nietuzinkowy charakter, zachęca również pięknym połyskiem. Odpowiednio opracowane czarne złoto ze Śląska w ogóle nie brudzi, dlatego też węglowe lastryko doskonale dopełni domowe aranżacje.
Na jakich meblach aktualnie króluje Wasze węglowe lastryko?
Nasza jesienna kolekcja z autorskim materiałem w roli głównej składa się trzech mebli, których blaty są wykonane właśnie z lastryko węglowego. Głęboki kolor węgla zestawiliśmy ze stalową konstrukcją w czarnym macie, dzięki czemu udało się uzyskać naprawdę ciekawą paletę barw. Na początek postawiliśmy na proste projekty, dlatego w nowej kolekcji można znaleźć konsolę oraz dwa stoliki.
W naszych głowach stale jednak kiełkują nowe pomysły, którymi z miłą chęcią podzielimy się ze światem. Tuż przed świętami planujemy poszerzyć nasz asortyment z węglowym lastryko w roli głównej, wzbogacając go serią drobnych dodatków do wnętrz. Mamy ogromną nadzieję, że nietuzinkowe dekoracje wpiszą się w gusta miłośników oryginalnych aranżacji.
Do jakich wnętrz pasują Wasze meble? Dla kogo projektujecie?
Meble BORI pasują do wnętrz klasycznych, nowoczesnych czy minimalistycznych, ale będą również doskonałym dopełnieniem eklektycznych aranżacji. Nasze produkty tworzymy z myślą o ludziach, którzy cenią sobie naturalne materiały oraz unikatowy design. W naszej ofercie znajdą coś dla siebie także osoby, które wspierają polskie marki, będące kwintesencją solidności i przemyślanych rozwiązań technicznych.
I na koniec: czym jest dla Was dobry design i jak zaprosić go do naszych domów?
Dobry design jest estetyczny, prosty i funkcjonalny przykuwa uwagę swoją niezwykłą formą. Dobry design zaskakuje i wywołuje pozytywne odczucia, ale przede wszystkim należycie pełni swoją funkcję.
Zobacz również:
- Soho Cosmetics – kosmetyki o minimalistycznym składzie
- miwoodo – wyjątkowe drewniane kartki na każdą okazję