Wymiana grzejników lub planowanie instalacji grzewczej nowopowstałego domu to zazwyczaj inwestycja na lata. Z tego względu warto poświęcić czas na znalezienie idealnego modelu. Każdy, kto zapoznał się z ofertą dostępnych na rynku grzejników, wie, że nie jest to łatwe. Wybierając idealny wariant do pokoju, musimy wziąć pod uwagę jego moc, sposób działania i kompatybilność z instalacją. Nie powinniśmy także lekceważyć kwestii estetycznych. Dobrze dobrany grzejnik może stać się ozdobą, która doskonale dopełni stylową aranżację!
Jak wybrać odpowiedni grzejnik? – współczesne alternatywy dla żeliwnych modeli
Jeszcze do niedawna w każdym mieszkaniu i domu można było spotkać tradycyjne grzejniki żeliwne. Dziś są one rzadkością – zostały z powodzeniem zastąpione przez nowsze odpowiedniki, takie jak grzejniki stalowe czy aluminiowe. Warto znać ich właściwości.
Grzejniki stalowe długo i powoli oddają ciepło, ale też stosunkowo długo nagrzewają się do pożądanej temperatury. Są jednak zdecydowanie lżejsze od żeliwnych poprzedników, dzięki czemu znajdują obecnie szerokie zastosowanie.
Grzejniki aluminiowe szybciej się nagrzewają, ale jednocześnie szybciej oddają ciepło. Często stosuje się je w zastępstwie grzejników żeliwnych, ponieważ można je łatwo podłączyć do starszej instalacji centralnego ogrzewania. Cechują się mniejszą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. W łatwy sposób można regulować ich moc.
Jaki rodzaj grzejnika wybrać?
Dostępne na rynku modele różnią się nie tylko tworzywem, ale także formą i sposobem działania. Typ grzejnika przyczynia się między innymi do tego, w jaki sposób oddaje on ciepło i jaka jest jego moc. Na tej podstawie wyróżniamy:
- grzejniki członowe,
- grzejniki konwektorowe,
- grzejniki płytowe,
- grzejniki kanałowe,
- grzejniki dekoracyjne.
Wybór grzejnika do pokoju – na co zwrócić uwagę?
Aby dobrać grzejnik, który będzie nam w pełni pasował, trzeba jeszcze zwrócić uwagę na kilka detali. Oferta modeli grzejników jest zróżnicowana ze względu na:
- sposób montażu (w poziomie lub w pionie),
- rodzaj podłączenia (dolne, prawostronne, lewostronne lub krzyżowe),
- kompatybilność grzejników z różnymi rodzajami instalacji (grzejniki wodne podłączane do centralnego ogrzewania lub grzejniki elektryczne),
- moc cieplną.
Jak dobrać moc grzejnika? – praktyczne wskazówki
Proces wyboru grzejnika warto rozpocząć od określenia, jakie jest nasze zapotrzebowanie na ciepło i w związku z tym – jak dużej mocy potrzebujemy. W tym celu powinniśmy poznać wielkość pomieszczenia, w którym chcemy zamontować nowy grzejnik. W przypadku grzejników elektrycznych szacunkowo przyjmuje się, że do ogrzania 1 m2 potrzebne jest około 100 W.
Wartość ta może się zwiększyć, jeśli w pomieszczeniu są duże okna lub przeszklenie prowadzące na taras, albo jeśli umieszczamy grzejnik na jednej ze ścian zewnętrznych. Na określenie niezbędnej mocy grzejnika ma także wpływ jego przeznaczenie. Moc musi być większa jeśli będzie to podstawowe źródło ciepła, a mniejsza w przypadku dodatkowego urządzenia.
Grzejniki elektryczne – rozwiązanie zyskujące popularność
Analizując dostępne na rynku modele grzejników należy wziąć pod uwagę rozwiązanie, które obecnie zyskuje coraz większą popularność – grzejniki elektryczne. Wiele osób korzysta z nich jako z dodatkowego źródła ciepła, stanowiącego uzupełnienie dla standardowej wodnej instalacji grzewczej. Tego rodzaju dywersyfikacja urządzeń grzewczych może korzystnie wpłynąć na koszty ogrzewania w danym sezonie grzewczym.
Grzejniki elektryczne doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach o niewielkim metrażu – na przykład w łazience, którą chcemy dogrzać przed kąpielą, lub małej sypialni. Sprawiają, że w danym pomieszczeniu szybko zapanuje przyjemna, odpowiednia temperatura. Niestety w przypadku większego pokoju mogą nie zdać egzaminu – tuż po wyłączeniu urządzenia temperatura szybko spadnie. Jeśli nie wiesz, jaki grzejnik wybrać – elektryczny czy wodny – zwróć uwagę na stosunkowo nowe rozwiązanie – grzejniki hybrydowe, które łączą zalety obu systemów w jednym.
Jak wybrać idealny grzejnik do danego pokoju?
Inwestując w system grzewczy w trakcie remontu lub budowy domu, często traktujemy instalację i połączone z nią urządzenia jako całość. Wybierając konkretne modele grzejników warto jednak przyjrzeć się osobno każdemu pomieszczeniu. Aby ogrzewanie było jak najbardziej ergonomiczne, a straty ciepła jak najmniejsze, powinniśmy dobrać rodzaje grzejników, ich wielkość i kształty do warunków panujących w danym pokoju i jego przeznaczenia.
Grzejnik pokojowy – co może zastąpić tradycyjne kaloryfery?
W aranżacjach sypialni, salonów lub gabinetów grzejnik musi spełnić nieco inne wymagania – zapewnić komfort cieplny na większej powierzchni i wpasować się w zupełnie inny układ przestrzeni. Coraz częściej można dostrzec alternatywy zastępujące tradycyjne kaloryfery płytowe lub żebrowe umieszczane pod oknami. Jednym z dostępnych rozwiązań są grzejniki dekoracyjne z wybraną grafiką, w których cały system grzewczy pozostaje ukryty za ozdobnym motywem. Inną opcją są także grzejniki pionowe montowane na wybranej ścianie. Ich wysublimowane kształty doskonale dopełniają nowoczesne wnętrza.
Grzejniki dekoracyjne – gdzie się sprawdzają?
W przypadku dopieszczonych aranżacji w wyrazistym stylu warto rozważyć inwestycję w grzejnik dekoracyjny, który nie tylko będzie spełniał podstawową funkcję grzewczą, ale także stanie się ozdobą wnętrza. Smukłe, minimalistyczne lub wyraziste kształty mogą doskonale uzupełnić kompozycję form we wnętrzu. Pole do popisu stwarza także szeroka paleta kolorów oraz zabawa z rytmem paneli grzewczych, który wcale nie musi być regularny.
Grzejnik dekoracyjny Fortuna od Luxrad – uniwersalny, designerski i funkcjonalny
Dbałość o komfort cieplny nie musi iść w sprzeczności z estetyką, co doskonale udowadnia grzejnik Fortuna dostępny w ofercie firmy Luxrad. Model ten wyróżnia się niezwykłą subtelnością. Jest zbudowany z pionowych, eliptycznych rur. Prosty i nowoczesny układ połączony z delikatnie zaoblonym kształtem stwarza efekt smukłości i lekkości. Dzięki temu grzejnik jest wyjątkowo uniwersalny, choć jednocześnie niepozbawiony charakteru. Jego forma może stać się doskonałym uzupełnieniem wnętrz w naprawdę różnych stylach.
Tym, co świadczy o jego uniwersalności nie jest tylko przemyślany design. Ten grzejnik z powodzeniem ogrzeje zarówno niewielkie, kameralne pomieszczenie, jak i dużą, otwartą przestrzeń. Wszystko dzięki temu, że występuje w dwóch wariantach – pojedynczym i podwójnym, co pozwala łatwo dostosować go do potrzeb grzewczych danego pomieszczenia.
Inspirowany lamelami grzejnik dekoracyjny Pauer
Lamele na ścianach, przepierzenia, pionowe ryflowania – te elementy coraz częściej pojawiają się w designerskich aranżacjach wnętrz. Pionowe, zrytmizowane zdobienia stały się inspiracją do stworzenia niezwykle nowoczesnego grzejnika Pauer. Tym, co wyróżnia model, są bez wątpienia cienkie – niespotykane do tej pory – elementy grzewcze. Lekkie, wydłużone formy tworzą niezwykle subtelną konstrukcję, która może wprowadzić do wnętrz ożywczą świeżość.
Ten grzejnik doskonale sprawdzi się w zarówno odważnych projektach inspirowanych stylem vintage lub boho, jak i w stonowanych wnętrzach skandynawskich, surowym lofcie, czy klasycznym glamour. Jego oryginalna forma może także dopełnić eklektyczną aranżację. Dzięki dostępności niestandardowych wymiarów wybrany model można dostosować do wielkości pomieszczenia.
Seria grzejników Aurora – innowacyjna konstrukcja w kilku wariantach
Grzejnik dekoracyjny Aurora to kolejna propozycja marki Luxrad, która zaskakuje nieoczywistą konstrukcją. Pionowe panele grzewcze wyróżnia nowoczesny trójkątny przekrój. Są one umieszczone w dwóch rzędach na okrągłych kolektorach – co znacząco wpływa na osiąganą moc cieplną. Dzięki innowacyjnej budowie modele z serii Aurora to zarówno doskonałe źródło ciepła, jak i designerski element wystroju.
Są dostępne w kilku wariantach. Wersję pojedynczą od podwójnej odróżnia wielkość i moc. Ciekawie prezentuje się także model z lustrem umieszczonym pomiędzy panelami grzewczymi. To doskonałe rozwiązanie dla niewielkich przestrzeni. Lustro optycznie powiększa pomieszczenia, a dodatkowo połączenie go z grzejnikiem pozwala zaoszczędzić miejsce.
Jaki grzejnik wybrać do pokoju? – podsumowanie
Na wybór idealnego grzejnika warto poświęcić czas, by zapoznać się z niezwykle szeroką ofertą nowoczesnych rozwiązań. Grzejnik pokojowy powinien być dostosowany do wielkości pomieszczenia, współgrać z wybraną instalacją i zapewniać ergonomiczne ogrzewanie. Jednocześnie warto zadbać o jego design, gdyż jest to inwestycja na długie lata.
Zobacz również: Wybierasz idealny grzejnik łazienkowy? Na to musisz zwrócić uwagę! | Wybieramy grzejnik dekoracyjny do mieszkania lub domu