Aranżacja okien to wdzięczne, choć niekonieczne łatwe zadanie. Okna i ich dekoracje – zasłony z firanami, rolety czy żaluzje – zwykle zajmują stosunkową dużą powierzchnię, do tego usytuowane są na wprost wejścia, dlatego stanowią mocny akcent we wnętrzu. Powinny być więc jego ozdobą – to jasne. Ale nie można zapominać o walorach użytkowych, bo źle dobrana dekoracja okienna będzie nastręczać problemów w codziennym użytkowaniu albo nie spełni swoich funkcji w zakresie zachowania prywatności lub ochrony przed słońcem. Jak tego uniknąć? Poznajcie 3 najczęstsze błędy popełniane przy projektowaniu osłon okien.
Błędy w aranżacjach okiennych – dekoracje niewłaściwie dobrane do okna
Rodzaj okna – to pierwsze, czym powinnyśmy kierować się, szukając odpowiedniej dekoracji. O ile mając do zaaranżowania klasycznie położone okno o standardowych rozmiarach możemy pokusić się o sporą dowolność, to w przypadku mniej typowych otworów okiennych, powinniśmy przemyśleć ich osłonięcie pod kątem funkcjonalnym.
Weźmy na przykład przestronne przeszklenia, tak pożądane, a przez to coraz częściej spotykane w modnych wnętrzach. Z pewnością pięknie będą wyglądać ubrane w mięsiste zasłony, które – siłą rzeczy – będę miały dużą wagę. Tu z pomocą przychodzą napędy elektryczne do karniszy, które wyręczą nas od mozolnego przesuwania ciężkich materiałów. Systemy automatyczne marki Marcin Dekor mają dodatkowo te zaletę, że posiadają silniki akumulatorowe, z których można korzystać w sytuacji, gdy nie zaplanowano w okolicy okna zasilania elektrycznego.
Inne newralgicznie usytuowane okna to te położone bardzo wysoko lub – jeszcze trudniejsze do zaaranżowania – okna dachowe. Tu idealnie sprawdzą się rolety materiałowe, które występują także w wersji automatycznej na pilota. Natomiast w oknach dachowych zamontowanych pod kątem, ale na niskich wysokościach, najlepiej zdadzą egzamin systemy manualne rolet rzymskich.
Niemniej bardzo ważne jest, by mając małe dzieci, pamiętać o odpowiednim łańcuszku lub sznurku, który spełniał będzie normy unijne zarówno jeśli chodzi o długość, jak i zabezpieczenia. Dodajmy jeszcze, że podobne problemy dotyczyć będą też sterowanych manualnie żaluzji, które w przypadku dużych okien będzie z pewnością trudno podnosić ze względu na ich wagę, a zainstalowanie ich na dużej wysokości bez zastosowania napędów elektrycznych uniemożliwi ich sprawną obsługę, utrudniając dodatkowo czyszczenie.
Błędy w aranżacjach okiennych – dekoracje nieodpowiednio dobrane do pomieszczenia
Aranżacja okienna musi też odpowiadać potrzebom konkretnego pomieszczenia, w jakim ma się znaleźć, a priorytetem będzie tu określenie jego funkcjonalności. I tak: we wnętrzach, które narażone są na kontakt z wodą, a więc przede wszystkim w łazienkach, należy unikać przesadnych dekoracji materiałowych, które w sposób nieunikniony będą chłonąć wilgoć.
Co do zasady nie planujmy tam zasłon, wybierając zamiast tego rolety materiałowe lub żaluzje. Podobnie będzie w przypadku kuchni, gdzie tkaniny mogą pochłaniać zapachy. Należy wystrzegać się ich także w pokojach dziecięcych, zwłaszcza tych zamieszkiwanych przez małych alergików ze względu na gromadzenie się na ich powierzchni roztoczy.
Kolejna istotna kwestia to stopień nasłonecznienia oraz temperatura pomieszczenia. Wiadomo, że poddasza mają tendencję do nagrzewania się, dlatego należy rozważyć zastosowanie tam rolet wyposażonych w specjalne tkaniny znacznie ograniczające dostęp promieni słonecznych i chroniące przed przegrzaniem.
Błędy w aranżacjach okiennych – błędne pomiary
Źle wykonane pomiary to ewidentny, ale też stosunkowo często popełniany błąd. Tymczasem istnieją konkretne wytyczne, jak prawidłowo zaplanować montaż karnisza oraz wymierzyć ilość materiału zasłonowego. Dobierając karnisz, należy pamiętać, żeby był on dłuższy niż wymiar okna, by rozsunięte zasłony nie przysłaniały widoku za oknem. Odległość ta zależy w jakimś stopniu od gęstości tkaniny, rodzaju marszczenia czy zastosowanych ślizgów, aczkolwiek można przyjąć uśredniony parametr, czyli na 1m zasłony – 20 cm przestrzeni.
Karnisz nie powinien też być zamontowany zbyt nisko, czyli mniej niż 20 cm nad wnęką okienną – obniży to optycznie pomieszczenie. Nie należy też oszczędzać na elementach montażowych – gdy zamocujemy zbyt mało wsporników do karnisza, spowoduje to niestabilność zasłon.
Zdarza się też, że błędnie oszacujemy rozmiar zasłon. Gdy będą za krótkie, podkreśli to nierówności podłogi, dlatego przestrzeń między dolnym krańcem zasłony a parkietem powinna wynosić od 0,5 do 3 cm. Z kolei za długie firany czy zasłony zniekształcą pożądane marszczenia, a w przypadku napędów elektrycznych zwiększą opór, zaburzając ich funkcjonowanie. Istotny jest też podział fragmentów tkaniny zasłonowej, bo o ile w przypadku okien wypada on po środku wnęki, o tyle w przypadku występowania drzwi balkonowych warto zadbać o swobodny do niech dostęp.
I na koniec wyjątkowo trudna sytuacja, gdy nieodpowiednio zainstalowane rolety lub żaluzje, kolidują z otwieraniem okna. Może stać się tak, wówczas gdy roleta po złożeniu nie mieści się w przestrzeni nadproża, blokując swobodną pracę skrzydła okiennego. Eksperci Marcin Dekor radzą, by zachować bezpieczny odstęp, a za taki uznaje się 30 cm dla rolety rzymskiej – pamiętając, że wysokość ta uzależniona jest od wysokości rolety, wielkości jej fałd oraz szerokości pomiędzy szprosami – oraz około 16 cm dla żaluzji aluminiowej o wysokości 180 cm i aż 43 cm nadproża dla żaluzji drewnianej tej samej wysokości.
Znając techniczne aspekty montowania dekoracji okiennych i błędy, których należy unikać, można zająć się tym, co najprzyjemniejsze: wyborem pięknych tkanin zasłonowych, efektownych karniszy czy niepowtarzalnych rolet.
Zobacz również:
- Jak wykończyć przestrzeń pomiędzy szafkami w kuchni?
- Jak pielęgnować i czyścić dywany? Porady i wskazówki