Aranżacja małej łazienki w bloku – porady i inspiracje

Biała umywalka w niewielkiej łazience

Łazienka jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu — dlatego też, gdy mowa o relatywnie niewielkim metrażu, wizja jej urządzenia może budzić sporo wątpliwości, a nawet stresu. Jak bowiem odpowiednio ulokować kluczowe do codziennego życia elementy, mając do dyspozycji skromne pomieszczenie? Choć budownictwo wielorodzinne często może postawić nas przed tym wyzwaniem warto porzucić ewentualne obawy — aranżacja małej łazienki w bloku wcale nie musi być trudna. Zapoznaj się z poniższym tekstem i przekonaj, że kabina prysznicowa nie zawsze jest obiektywnie najlepszym wyborem, mała łazienka w bloku wcale nie musi być jasna, a niewielkie wnętrze ma w sobie potencjał do stania się klejnotem koronnym całego wystroju!

Aranżacja małej łazienki: prysznic czy wanna?

Jedną z najczęściej podnoszonych debat, zwłaszcza przy małym metrażu, jest wybór pomiędzy zakupem wanny a prysznica. Ostatecznie obecność kabiny prysznicowej w małej łazience może wydawać się najlepszym z możliwych rozwiązań, głównie przez wzgląd na to, że pozornie zabiera ona mniej miejsca. Dla lokatorów niedużych mieszkań w bloku najważniejszym jest to, aby posiadać ergonomiczną i w pełni funkcjonalną łazienkę, jednak decyzja o tym, którą z tych opcji wykończymy strefę kąpielową, wcale nie musi kłócić się z naszymi upodobaniami i nawykami.

Aranżacja małej łazienki w bloku - białe płytki - cegiełki
Prysznic w małej łazience – foto Jon’Nathon Stebbe

Wybór dotyczący wstawienia wanny w małej łazience powinien zostać dokładnie przeanalizowany, głównie pod kątem naszych potrzeb. Decydując się na kabinę prysznicową, nie zdołamy przygotować sobie długiej, relaksującej kąpieli, czy nalać wody do takiego poziomu, aby swobodnie objęła ona całe ciało. Wanna będzie też wspaniałym, bardzo praktycznym wyborem dla posiadaczy zwierzaków domowych — obmycie brudnych łapek, pyszczka lub po prostu standardowa kąpiel pupila będą o wiele łatwiejsze, gdy będziemy w stanie umieścić go w bezpiecznym, przeznaczonym do tego miejscu.

Z wanny zadowolone będą również dzieci. Nawet jeśli nie są one fanami kąpieli, z pewnością docenią możliwości nowych zabaw, które uprzyjemnią im proces mycia. Niemniej zamontowanie w małej łazience wanny będzie wiązało się z koniecznością wygospodarowania na nią określonej (zazwyczaj dość dużej) przestrzeni. W bardzo ustawnych pomieszczeniach, stworzonych na planie kwadratu bądź prostokąta, jej właściwe umiejscowienie nie będzie problematyczne, choć narzuci pewne ograniczenia w aranżacji pozostałej części łazienki.

Co zmieści się w małej łazience w bloku?

Sytuacja może wydawać się o wiele prostsza, gdy wystarcza nam jedynie szybki natrysk, bez przygotowywania kąpieli. Oczywiście w takim wypadku najlepiej postawić na kabinę prysznicową, powszechnie uważaną za najlepsze rozwiązanie do małych łazienek. Szczególnie korzystnym rozwiązaniem będzie kabina narożna, która perfekcyjnie wpisze się w wybrany róg pomieszczenia, nie dominując danej części łazienki poprzez niemal całkowite zajęcie jednej ze ścian. Dodatkową zaletą produkowanych obecnie pryszniców jest coraz bardziej powszechny montaż odpływu liniowego, niewymagającego obecności brodzika. Niemniej, wybór właściwej kabiny wcale nie jest oczywisty.

Aranżacja małej łazienki w bloku - niewielka wanna w łazience
Mała łazienka z wanną – foto Chastity Cortijo

Niezależnie od tego, na jaki model się zdecydujemy, istnieje aspekt, który koniecznie trzeba mieć na uwadze. Jest nim kierunek, w jakim otwierają się drzwi prysznicowe. Kwestia ta jest szczególnie istotna w przypadku małej łazienki, gdyż wówczas rośnie ryzyko zaburzenia swobodnego manewrowania. Oczywiście można zdecydować się na prysznice, w których wejścia otwierają się do wewnątrz, jednak w przypadku małych kabin rozwiązanie to może być wyjątkowo niekomfortowe w codziennym użytku. Decydując się na prysznic, upewnij się, że tor otwierania drzwi — niezależnie od tego, czy będzie on zewnętrzny, czy wewnętrzny — nie koliduje z innymi elementami łazienki, takimi jak szafki, umywalka czy toaleta.

A może parawan nawannowy?

Pamiętaj, że nawet jeśli jesteś posiadaczem wyjątkowo małej łazienki w bloku, nie musisz rezygnować ani z prysznica, ani z wanny! Doskonałym kompromisem, łączącym w sobie najważniejsze funkcje obu rozwiązań są wanny z funkcją prysznica. W produktach tego typu — których postawą jest standardowa wanna — kluczowym elementem będzie parawan nawannowy. Znajdziesz je w najróżniejszych rozmiarach o raz kilku podstawowych wariantach: klasycznym, przesuwnym bądź składanym. Wybór urządzenia łączącego wannę z prysznicem może okazać się najlepszym rozwiązaniem — w zależności od potrzeb i sytuacji życiowej będziesz w stanie doskonale dopasować strefę kąpielową do danej sytuacji.

Jaka umywalka będzie idealna do niewielkiego pomieszczenia?

Żadna mała łazienka, niezależnie od swojej ustawności, nie może obejść się bez umywalki. To właśnie przy niej wykonujemy większość podstawowych codziennych czynności toaletowych, takich jak mycie zębów, twarzy i rąk. Dodatkowo zwykle to właśnie nad nią zawieszamy lustro umożliwiające wykonanie makijażu, zgolenie zarostu czy ułożenie włosów. Umywalka w niewielkim wnętrzu wcale nie musi odbiegać rozmiarem od standardowych modeli, dzięki czemu nigdy nie będzie ona mniej użyteczna. Jednak w momencie, w którym każdy centymetr przestrzeni jest dla nas na wagę złota, warto dobrze zdefiniować swoje oczekiwania i preferencje.

Biała umywalka w niewielkiej łazience
Mała łazienka z umywalką – foto Andrea Davis

Dobry projekt to początek

Miejsce do przechowywania jest jednym z ważniejszych wyznaczników doboru wyposażenia łazienki. Ważne jest, aby go dobrze zaplanować. Między innymi dlatego dobrym rozwiązaniem będzie umywalka umieszczona na blacie (lub wpuszczona w blat) bądź każdy model, który połączony jest z dedykowanym mu meblem. Producenci umywalek z szafkami zadbali o to, aby pod blatem znalazło się miejsce zarówno na rury odpływowe, jak i na kosmetyki, produkty higieniczne czy kosz na śmieci. Sporą korzyścią wynikającą z wyboru umywalki naszafkowej będzie szeroka gama układów różnych modułów meblowych — w zależności od potrzeb możesz zdecydować się na szuflady, przestronne komory, albo znaleźć model łączący oba te rozwiązania.

Choć zakup klasycznej szafki z umywalką ma wiele zalet, musimy pamiętać, że w niewielkiej łazience sama obecność mebla regularnej wielkości może nadawać aranżacji wyraźnej ciężkości, wizualnie dominując całość wnętrza. Warto mieć na uwadze także inny aspekt wiążący się z obecnością zabudowy pod umywalką, jakim jest ograniczenie swobodnego dostępu do powierzchni dookoła niej. Jeśli więc zależy nam na perfekcyjnym utrzymaniu czystości, a także estetycznym „odciążeniu” niewielkiej powierzchni łazienki dobrze będzie rozważyć zakup umywalki wiszącej bądź cokołowej.

Aranżacja małej łazienki w bloku - porady i inspiracje - foto Sanibell BV - Unsplash
Umywalka w małej łazience – foto Sanibell BV

Tego typu produkt, pozbawiony wszelkiego dodatkowego obudowania, zajmie zdecydowanie mniej miejsca. Możliwość bezproblemowego dotarcia do praktycznie każdego zakamarka łazienki będzie jednak wiązać się z brakiem dodatkowej szafki — naturalnie w takiej sytuacji możemy postarać się o odpowiednie pojemniki, półki czy kosze we własnym zakresie. Interesującym kompromisem pomiędzy opcją nablatową z meblem a wisząca (lub na nóżce), będą warianty półblatowe — co prawda nie mają dołączonej do nich szafki, jednak zapewnią nam wolne miejsce na blacie często umieszczanym po obu stronach umywalki.

Jak dopasować toaletę do małych pomieszczeń?

Urządzanie małej łazienki często wiąże się z wyborem nowej toalety. Ponieważ sedesy należą do tego rodzaju produktów, których wymiary zwykle są do siebie zbliżone, najistotniejszym aspektem dla każdego, kto planuje ich zakup lub wymianę, będą dwie kwestie: wizualna i praktyczna. Duży wpływ na wybór toalety będą mieć także koszty, jakie planujemy przeznaczyć nie tylko na interesujący nas model, ale także na jego montaż i — w dalszej przyszłości — sposób łatwości ewentualnej naprawy.

Najpopularniejszymi modelami są klasyczne toalety stojące, profesjonalnie nazywane kompaktowymi, których miski ustępowe znajdują się na nóżce. Ten typ sedesów często ma także wbudowany zbiornik ze spłuczką, dzięki czemu od początku do końca stanowi on kompletną konstrukcję, którą zamontować można relatywnie szybko i sprawnie — między innymi dlatego sedesy tego rodzaju od lat pozostają wyjątkowo praktycznym rozwiązaniem. Wybór toalety kompaktowej wiąże się jednak z narzuceniem pewnych ograniczeń; umieszczenie go na niewielkiej powierzchni realnie ograniczy otaczającą go wolną przestrzeń. Dokładne wyczyszczenie nie tylko samej nóżki, ale także okolicy dookoła konstrukcji sedesu może więc być utrudnione, szczególnie w wyjątkowo ciasnych i wąskich pomieszczeniach.

Miska WC do małej łazienki w bloku

Alternatywą dla klasycznych modeli mogą być toalety podwieszane — ich miska WC całkowicie unosi się ponad podłogą, co skutecznie ułatwia sprzątanie zarówno sedesu, jak i całej przestrzeni pod nim. Opcje podwieszane są również bardzo atrakcyjne wizualnie. Ze swoją zazwyczaj prostą, elegancką formą szczególnie dobrze sprawdzą się one we wszystkich pomieszczeniach nowoczesnych i minimalistycznych.

Aranżacja małej łazienki w bloku - półki nad toaletą
Inspiracje mała łazienka – foto Andrea Davis

Najlepiej, jednak jeśli opcję montażu podwieszanego sedesu od początku zawierał projekt małej łazienki, gdyż do ich poprawnego działania niezbędne będzie wbudowanie odpowiedniego stelażu. Popularnym rozwiązaniem są stelaże podtynkowe, których zbudowanie jest nieco prostsze, aniżeli wbudowanie konstrukcji bezpośrednio w ścianę. Nie zmienia to jednak faktu, że wybór toalety podwieszanej musi wiązać się z właściwym rozplanowaniem przestrzennym, uwzględniającym dodatkową ściankę na konieczny do ich działania stelaż instalacyjny.

Mała łazienka w bloku, dużo możliwości

Mała łazienka w bloku wcale nie musi oznaczać kłopotów z przechowywaniem kosmetyków, chemii gospodarczej czy artykułów higienicznych. Naturalnie do wyposażania jej w szafki czy półki należy podejść z większą uwagą, gdyż na niedużej przestrzeni łatwiej o ewentualną kolizję podczas otwierania czy przesuwania poszczególnych elementów mebli.

Aranżacja małej łazienki w bloku - porady i inspiracje - foto Sanibell BV - Unsplash
Pojemna szafka w małej łazience to kluczowa kwestia na tak małej przestrzeni – foto Sanibell BV

Aranżacja łazienki o skromniejszych wymiarach musi przewidzieć maksymalną ilość dodatkowej przestrzeni do przechowywania w możliwie jak największej liczbie wariantów. Szafki wiszące, stojące, półki czy nawet kosze — wszystkie te elementy bez problemu odnajdziemy nie tylko w bogatym arotymencie sklepów meblowych, ale także tych z dekoracyjnym wyposażeniem domów. Pamiętaj, że nie musisz ograniczać się wyłącznie do towarów dedykowanych łazience. W niewielkim pomieszczeniu kluczowe będą przede wszystkim ich wymiary i ustawność.

Mała łazienka w bloku – jak ją urządzić wygodnie

Rozwiązaniem, które idealnie sprawdzi się w każdej małej łazience, jest oczywiście zabudowa meblowa wykonana na zamówienie. Wówczas zyskamy pewność, że perfekcyjnie wpisze się ona w dosłownie każdy zakamarek. Możemy tworzyć szafki w kształtach i wymiarach odpowiadających naszym wymaganiom w stu procentach oraz decydować o sposobie czy kierunku ich otwierania. Wyrób mebli na zamówienie wiąże się jednak z określonymi kosztami, przez co z pewnością nie będzie uniwersalnym rozwiązaniem dla każdego.

Wysokie szafki w małej łazience wydawać mogą się ryzykownym wyborem, jednak mogą one stać się naszym największym sprzymierzeńcem. Nawet jeśli miałyby być one największym elementem całego wystroju, w szafach tego rodzaju możemy — między innymi — postawić pralkę, suszarkę bądź kosz na brudną bieliznę. Elementy, które musimy umieścić w łazience, a które nie muszą pozostawać na widoku, będziemy w stanie skutecznie zakamuflować za zamkniętymi drzwiczkami.

Mała szafka w białej łazience
Przemyślana aranżacja małej przestrzeni łazienki jest bardzo ważna – foto Bence Balla-Schottner

W przypadku dużego mebla istotne będzie wizualne dopasowanie go do reszty przestrzeni. Dobrym sposobem jest dobór ich koloru do barwy znajdującej się na ścianach. Dzięki temu szafka stanie się naturalnym elementem tła aranżacji. Jeśli jednak wciąż obawiamy się tego, aby nie przytłoczyć zbytnio przestrzeni, warto będzie zdecydować się na szklane półki czy regały. Odpowiednie modele będą w stanie zapewnić podobną ilość miejsca do przechowywania, nie dominując całości ciężkością formy.

Oświetlenie i lustro w małej łazience w bloku

Aby urządzić małą łazienkę w pełni satysfakcjonująco oraz maksymalnie praktycznie, należy zwrócić sporą uwagę na rozplanowanie oświetlenia. Nieduże pomieszczenie nie musi być bowiem wyjątkowo przyjazne pod tym względem. Dobrze więc, jeśli projekt łazienki będzie zawierać kilka punktów świetlnych skoncentrowanych na kluczowych dla nas miejscach. Na osobne doświetlenie z pewnością zasługiwać będzie obszar dookoła umywalki, która często jest regularnie używaną przestrzenią robocza, i nad którą w większości aranżacji montowane jest lustro.

Okrągłe lustro w białej łazience
Lustro w małej łazience w bloku to rzecz nieodzowna – foto intan Indiastuti

Niemniej, zmiana lokalizacji punktów świetlnych lub ich przesunięcie nie zawsze będzie możliwe i bezproblemowe. W takiej sytuacji projekt małej łazienki może skupić się na fascynującej zabawie wizualnej polegającej na symbiozie światła i luster. Wszelkie szklane powierzchnie, obecne zarówno na ścianach, jak i meblach, wspaniale odbijają światło, dodatkowo je rozpraszając. Zabieg ten będzie szczególnie skuteczny we wszystkich małych łazienkach, których oświetlenie nie do końca nas satysfakcjonuje. W przypadku zbyt skromnej ilości zamontowanych lamp warto postawić na efektowne dodatki, takie jak lampki nocne ustawione w wybranych miejscach, a nawet niezwykle popularne girlandy żarówkowe.

Każde duże lustro, niezależnie od tego, czy umieścimy je na wprost wejścia, czy w dalszej części łazienki, zdoła wizualnie powiększyć przestrzeń. Bardzo ciekawą opcją, gwarantującą spektakularny efekt wizualny, jest powieszenie luster naprzeciwko siebie, na przeciwległych ścianach. Jeśli istnieje taka możliwość, warto podświetlić je od boku lub od góry. Co istotne, zabawa z taflami luster sprawdzi się w każdej łazience, niezależnie od jej wystroju, wyglądając równie imponująco we wnętrzach eklektycznych i vintage, jak i tych oscylujących wokół minimalizmu. Wystarczy, że dobierzemy odpowiednie, zadowalające nas ramy dekoracyjne.

Dekoracja małej łazienki

Mając na uwadze wyjątkowo istotne proporcje pomieszczenia, projekty małych łazienek w znacznej mierze skupiają się na dopasowaniu oświetlenia i rozmieszczenia niezbędnych sprzętów w taki sposób, aby możliwie jak najbardziej usprawnić mieszkańcom korzystanie z pomieszczenia. Czy oznacza to, że aby urządzić małą łazienkę, należy zachować umiar i minimalizm w każdym aspekcie? Oczywiście, że nie! Każde, nawet najmniejsze wnętrze jest w stanie zapewnić nam nieograniczone możliwości we wprowadzaniu dekoracji.

Aranżacja małej łazienki w bloku - niewielka łazienka z wanną
Po dobry projekt łazienek warto udać się do architekta – foto Fred Kleber

Dodatki są najlepszym sposobem, by osiągnąć wymarzony nastrój wnętrza. Dzięki nim możemy z jasnego, klasycznego pomieszczenia uczynić małą łazienkę w stylu glamour lub rustykalnym — wszystko zależy od tego, na jakie akcesoria się zdecydujemy. Wszelkie materiały, takie jak mniejsze i większe ręczniki, zasłony czy dywaniki są najlepszym sposobem na wprowadzenie do łazienki barwnych połączeń, które od razu spersonalizują całość wystroju.

Nie warto pomijać pozornie niewielkich detali, takich jak doniczki, świeczki, a także mydelniczki i pudełka do przechowywania kosmetyków. Te o nieoczywistej, pełnej szalonych wzorów formie lepiej sprawdzą się na jednolitym, spójnym tle ścian w bieli, czerni czy szarości. Pamiętajmy, że także w łazience mogą pojawić się obrazy, zdjęcia czy kolaże, jednak bardzo popularnym i intrygującym wyborem będą plakaty bądź grafiki. Tego typu printy, oprawione w odpowiadające nam ramy, w mgnieniu oka nadadzą łazience niebanalnego wydźwięku, dając świadectwo naszym upodobaniom.

Jakie kolory wybrać do małej łazienki w bloku?

Często możemy spotkać się z twierdzeniem, iż małe łazienki i inne skromne metrażowo pomieszczenia utrzymane powinny być w jasnym, najlepiej białym kolorze, by optycznie je powiększyć. Założenie to jest jak najbardziej słuszne, jednak nie oznacza wcale, że na niewielkim metrażu należy całkowicie zrezygnować z innych barw. Na ogólny wydźwięk wizualny łazienki składają się bowiem wszystkie wspomniane wcześniej czynniki — dobór mebli, ich ustawienie, a także zastosowane dekoracje i światło. Wspaniałym tłem, na którym wszystkie elementy zdołają wybrzmieć, będą zarówno ściany białe, czarne, czy szare jak pokryte kolorową farbą.

Aranżacja małej łazienki w bloku - porady i inspiracje - foto Phil Hearing - Unsplash
Malutka łazieneczka – foto Phil Hearing

Wszelkie chłodne barwy w małych pomieszczeniach z pewnością dodadzą im elegancji i wyjątkowej klasy. Dobrym sposobem na optyczne „rozciągnięcie” pokoju będą duże kafle nie tylko na podłodze, ale i na ścianach w dowolnym kolorze; klasyczna czerń, rozmyte szarości czy ponadczasowa biel praktycznie nigdy nie wyjdą z mody, co uczyni wnętrze atrakcyjnym na długie lata. Z kolei bardziej zdecydowane tony wspaniale oddadzą cześć naszym osobistym preferencjom, czyniąc łazienkę jeszcze bardziej urokliwą. Materiały o wykończeniu połyskującym są także naprawdę funkcjonalne, gdyż na nich prawie nie widać kurzu.

W niedużych pomieszczeniach można także postawić na odważne, designerskie rozwiązania, takie jak wzorzyste płytki na wybranych przestrzeniach. Wzory układające się w mozaiki, sprawią, że każda mała łazienka w bloku zyska modny, nieprzytłaczający element, nadający jej zarówno przytulności, jak i wyrafinowania. Pamiętajmy zatem, że najważniejszymi czynnikami dotyczącymi aranżacji niedużej łazienki będą zarówno dobry projekt, jak i nasza wyobraźnia.


Zobacz również: