Aranżujemy łazienkę na poddaszu – porady i inspiracje

Aranżujemy łazienkę na poddaszu – porady i inspiracje - Projekt emDesign

Łazienka na poddaszu wydaje się być trudnym do zrealizowania pomysłem. Poddasze aranżowane jest zazwyczaj na sypialnie i miejsca do wypoczynku w ciągu dnia. Jest to jednak niezwykle ciekawy i inspirujący wybór na miejsce dla salonu kąpielowego ze względu na ekonomiczność i możliwość urządzenia oryginalnego, nietypowego wnętrza. Jak więc zaaranżować łazienkę na poddaszu? O czym warto pamiętać? Stwórzmy razem coś niepowtarzalnego. Przedstawiamy kilka pomysłów i wskazówek na zaaranżowanie łazienki na poddaszu.

Skosy, jako cecha przytulnych wnętrz

To, w jaki sposób możemy zaaranżować naszą łazienkę na poddaszu, zależy przede wszystkim od metrażu, czyli powierzchni użytkowej, stromości skosu i wysokości ścian. Minimalna wysokość, pozwalająca nam puścić wodzę fantazji to 190 centymetrów. Sam skos podpowiada nam, w którą stronę powinniśmy się udać z planowaniem rozstawienia armatury. Może on utrudnić kilka decyzji, ale pozwala nam na stworzenie przytulnego miejsca, pełniącego w domu rolę naszej oazy spokoju.

Aranżujemy łazienkę na poddaszu – porady i inspiracje - Foto Nikolas Koenig
Aranżujemy łazienkę na poddaszu – porady i inspiracje – Foto Nikolas Koenig

Wyjątkowa łazienka na poddaszu

Warto pamiętać jednak o podstawowych zasadach. Musimy zdecydować, czy chcemy mieć wannę, czy prysznic, jeśli wannę, to czy wolnostojącą, czy wbudowaną, jeśli prysznic, to czy nie należałoby pomyśleć o takim bez brodzika, gdyż brodzik zwiększa jego wysokość i zajmuje więcej miejsca.

Umywalka powinna znajdować się na odpowiedniej wysokości, tak by zawieszenie nad nią lustra nie sprawiało problemów. Umieszczamy ją najczęściej, tak jak i prysznic, przy drzwiach wejściowych. Najbliżej skosu staje wanna, a ściany kolankowe są najlepszym miejscem na półki, schowki i tym podobne. Ważne, aby łazienka nie była zagracona niepotrzebnymi meblami – to sprawi, że będziemy się w niej czuć, jak w schowku na starocie.

Aranżujemy łazienkę na poddaszu – porady i inspiracje - Foto Pere Peris
Aranżujemy łazienkę na poddaszu – porady i inspiracje – Foto Pere Peris

Okno w łazience na poddaszu

Niezwykle ważne jest umiejscowienie okien (o ile się na nie decydujemy). Warto wiedzieć, że okna dachowe sprawiają, że przestrzeń wydaje się większa i bardziej przestronna. Wpada przez nie 60% więcej światła niż przez okna zamontowane na pionowej ścianie. Jest to również doskonały sposób na oszczędzenie energii – nie trzeba używać sztucznego oświetlenia w ciągu dnia.

W łazienkach liczy się przede wszystkim nieskazitelne połączenie estetyki z komfortem. Oto kilka inspiracji, które z pewnością będą przydatne przy planowaniu łazienki na poddaszu.

Aranżujemy łazienkę na poddaszu – porady i inspiracje - Foto Malcolm Menzies
Aranżujemy łazienkę na poddaszu – porady i inspiracje – Foto Malcolm Menzies

Wanna wolnostojąca

Wanna wolnostojąca to prawdziwy hit w aranżacji łazienek. W połączeniu z baterią podłogową pozwala nam na umieszczenie jej w dowolnym miejscu, jeśli tylko wysokość skosu na to pozwala. Musimy mieć świadomość, że jest to element, który najwygodniej będzie postawić tam gdzie jest najniżej. Warto więc zdecydować, czy będzie do wanna na nóżkach, czy nie. Wanny wolnostojące są również świetnym elementem przy urządzaniu łazienek tematycznych, np. tych w stylu vintage, hygge lub stylu skandynawskim – bardzo popularnym wśród aranżacji łazienek.

Aranżujemy łazienkę na poddaszu – porady i inspiracje - Projekt emDesign
Aranżujemy łazienkę na poddaszu – porady i inspiracje – Projekt emDesign

Wanny wbudowane

Wanny wbudowane są tą trudniejszą opcją, ale wcale nie niewykonalną. Ciekawą opcją są wanny wbudowane połączone z blatem, ciągnące się często przez całą ścianę, narożnik i najniższe miejsce w łazience, pod skosem. Plusem takich aranżacji jest na pewno bardzo duża ilość miejsca do układania niezbędnych do higieny rzeczy. Nie musimy wtedy martwić się o dodatkowe miejsce na półki, gdyż znajdować się mogą w blacie lub pod nim.

Łazienka na poddaszu z prysznicem

Musimy pamiętać, że nie każda łazienka na poddaszu jest gotowa na prysznic. Szczególnie przy małych powierzchniach i niskich ścianach może być to dość kłopotliwe. Przy wysokich zaś może on się znajdować nawet przy ścianie kolankowej – takie prysznice często wykonywane są na zamówienie. Przeszklenie kabin prysznicowych nie przytłacza wnętrza i doskonale się prezentuje.

Aranżujemy łazienkę na poddaszu – porady i inspiracje - Foto Simon Whitemore
Aranżujemy łazienkę na poddaszu – porady i inspiracje – Foto Simon Whitemore

Łazienka na poddaszu bez okna

Bywa również, że decydujemy się na nieposiadanie okien w łazience. Wielu łazienkom na poddaszu nie pozwala na to również metraż. Tu sprawdzi się design minimalistyczny i jasne kolory, a w przypadku ciemnych  – duże lustra, które będą odbijały światło i „dodawały” przestrzeni.

Łazienka bez granic

Łazienkę na poddaszu możemy zaaranżować w dowolny sposób, nadać jej unikatowy charakter, nietypowe wnętrze dopasować do nietypowego kształtu łazienki. Jednym z takich pomysłów jest projekt architektki Ewy Pokorskiej – w łazience na poddaszu umieściła… saunę.

Coraz bardziej popularny jest również zabieg łączenia łazienek z sypialniami. Stwarza to prywatną oazę relaksu w doskonałym stylu. Możemy tworzyć aranżacje zarówno minimalistyczne, jak i te zupełnie ekstrawaganckie.

Aranżujemy łazienkę na poddaszu – porady i inspiracje - Projekt emDesign
Aranżujemy łazienkę na poddaszu – porady i inspiracje – Projekt emDesign

Przepis na idealną łazienkę na poddaszu

▪ Aranżacja łazienki zależy od metrażu i wysokości sufitu. Powinna ona wynosić minimum 190 centymetrów.

▪ Przy urządzaniu pięknej łazienki nie zapominajmy o jej funkcjonalności – umywalka powinna znajdować się w na tyle wysokim miejscu, by można było swobodnie przy niej stanąć i przejrzeć się w lustrze.

▪ Należy pamiętać o użyciu odpowiednich materiałów wykończeniowych – odpornych na wilgoć i łatwych do wyczyszczenia.

▪ Prysznic nie powinien znajdować się centralnie pod skosem. Należy również pomyśleć o brodziku półokrągłym lub o odpływie liniowym (zajmuje on mniej miejsca).

▪ Wannę umieszczamy przy najniższej części dachu, nie zapominając, że wejście i wyjście z wanny również powinno być komfortowe.

▪ Przy niskiej ścianie kolankowej doskonale sprawdzą się półki i schowki (przestrzeń pomocnicza).

▪ Przy małych łazienkach bez okien doskonale sprawdzą się duże lustra i jasne kolory, by dodać przestrzenności wnętrzu.


Zobacz również:

Aranżujemy łazienkę na poddaszu – porady i inspiracje - Foto Malcolm Menzies
Aranżujemy łazienkę na poddaszu – porady i inspiracje – Foto Malcolm Menzies
Aranżujemy łazienkę na poddaszu – porady i inspiracje - projekt Sikorska & Architekci
Aranżujemy łazienkę na poddaszu – porady i inspiracje – projekt Sikorska & Architekci
Aranżujemy łazienkę na poddaszu – porady i inspiracje - Projekt emDesign
Aranżujemy łazienkę na poddaszu – porady i inspiracje – Projekt emDesign