Kuchnia stanowi serce domu, to w niej możemy wspólnie przygotowywać i spożywać posiłki z rodziną czy przyjaciółmi, dlatego warto zadbać o jej funkcjonalną i piękną aranżację. Wybór zabudowy kuchennej, która pozwoli stworzyć wyjątkowe wnętrze, nie jest łatwy. Warto wziąć pod uwagę białe meble kuchenne, które będą idealną bazą zarówno w kuchni w stylu nowoczesnym, glamour, loftowym, jak i prowansalskim. Ponadczasowa biel świetnie komponuje się z klasyczną czernią i drewnem, ale także z mniej typowymi, mocniejszymi akcentami barwnymi. Dzięki temu daje niemalże nieskończone możliwości aranżacyjne!
Białe fronty – dlaczego warto je wybrać?
Białe meble kuchenne są klasyczne i ponadczasowe, dlatego kuchnia w tym kolorze z pewnością przetrwa próbę czasu. Jeśli więc zależy Ci na tym, aby stworzyć wnętrze, które długo nie przestanie zachwycać, nie bój się postawić na ten kolor.
Szeroki wybór mebli – od prostych powierzchni bez uchwytów, aż po szafki z unikalnym frezowaniem – sprawia, że biel w kuchni może mieć naprawdę różne odsłony i wcale nie musi być nudna.
Ponadto biała zabudowa kuchenna sprawdzi się, szczególnie jeśli pomieszczenie ma niewielki metraż. Jasne odcienie bieli sprawiają, że wnętrze wydaje się optycznie powiększone i bardziej przestronne.
Białe fronty kuchenne, a zabrudzenia
Istnieje przeświadczenie, że białe powierzchnie łatwiej i szybciej ulegają zabrudzeniom, jednak okazuje się, że na białych frontach smugi i odciski palców są często mniej widoczne niż na ciemnych. Ponadto obecnie meble kuchenne pokrywane są zabezpieczającymi powłokami, które pozwalają łatwo usuwać zabrudzenia za pomocą jedynie wilgotnej szmatki.
Meble kuchenne białe – na co zwrócić uwagę?
Wybierając meble kuchenne, poza kwestią estetyczną i dopasowaniem do stylu kuchni naszych marzeń, warto pamiętać o kilku praktycznych parametrach takich jak:
- solidne prowadnice i domknięcia
- funkcjonalna organizacja przestrzeni do przechowywania i gotowania
- materiał, z którego wykonane są meble
- wykończenie powierzchni frontów
Standardowo do wyboru są dwa typy wykończenia frontów w meblach kuchennych – mat i połysk. Każde z nich sprawdzi się w nieco innym stylu wnętrza.
Kuchnia biała połysk – w jakim stylu się sprawdzi?
Połysk na powierzchni mebli uzyskuje się poprzez pokrycie ich folią, lakierem lub laminatem. Choć na błyszczącej powierzchni wyraźniej widać zacieki, smugi i odciski palców, zwykle usunięcie ich nie jest wcale trudne. Gładkie fronty szafek są wyjątkowo łatwe w czyszczeniu, a dodatkową zaletą połysku w białych kuchniach jest fakt, że wzmacnia on wrażenie przestronności we wnętrzu.
Wysoki połysk na białych meblach najlepiej wybrać, jeśli decydujemy się na wnętrze nowoczesne lub glamour. Połączony z klasyczną, głęboką czernią, lub kamiennym blatem sprawi, że kuchnia będzie prezentować się naprawdę elegancko.
Kuchnia biała mat – do czego pasuje?
O ile połysk jest domeną głównie nowoczesnych aranżacji, biała kuchnia z matowym wykończeniem sprawdza się w niezwykle szerokiej gamie rozwiązań. Przede wszystkim biały mat pięknie komponuje się w drewnianym blatem, tworząc naturalne wnętrze, dlatego zabudowa tego rodzaju może stanowić bazę kuchni w stylu skandynawskim czy rustykalnym. Dobrze wpasuje się także w aranżacje w stylu prowansalskim i angielskim.
Czerń i biel w kuchni – potęga kontrastu
Najbardziej ponadczasowym połączeniem kolorystycznym będzie czerń i biel. Za sprawą tych dwóch kolorów możesz stworzyć minimalistyczny i szlachetny wystrój. Bezpiecznym połączeniem będą białe szafki z czarnym blatem i uchwytami, jednak nawet w ramach wąskiej gamy kolorów, możesz sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa.
Nieco mniej typowym rozwiązaniem czerpiącym z kontrastujących barw, będzie biała zabudowa z czarnym AGD. Sprzęt kuchenny w ciekawych formach i klasycznym, eleganckim kolorze może dopełnić minimalistyczną aranżację. Równie ciekawą opcją będzie wykorzystanie motywu szachownicy z płytek ułożonej na podłodze czy ścianie.
Biała kuchnia z czarnym blatem
Białe szafki z czarnym blatem lub czarnymi uchwytami stanowią sprawdzony zestaw, który może mieć różne odsłony w zależności od kształtu i wykończenia mebli, a także zastosowanych dodatków. Takie połączenie wykończone wysokim połyskiem może stanowić podstawę aranżacji w stylu glamour, natomiast w odsłonie matowej świetnie sprawdzi się w kuchni inspirowanej stylem industrialnym.
Biały blat kuchenny – jak uniknąć nudy?
Niebanalnym rozwiązaniem w aranżacji białej kuchni będzie postawienie nie tylko na białe fronty szafek, ale także na biały blat. Stanowi to jednak aranżacyjne wyzwanie. Aby uniknąć nudy i zlania się przestrzeni, kolor na ścianach w kuchni z białym blatem powinien być nieco bardziej wyrazisty. Dobrym rozwiązaniem mogą być szarości. Warto też wziąć pod uwagę wykorzystanie innych odcieni w części zabudowy lub w pasie ściany pomiędzy szafkami stojącymi i wiszącymi. Pozwoli to wyróżnić warstwy i nada aranżacji głębi.
Drewno i biel – ponadczasowe połączenie
Dla wszystkich, którzy cenią sobie ciepło i naturalność, dobrym rozwiązaniem będzie biała kuchnia z drewnianym blatem. Jasne odcienie i drewno – od delikatnego, po ciemne i głębokie – to naprawdę ponadczasowe połączenie, dzięki któremu biała kuchnia nabiera przytulnego charakteru i może stać się miejscem, w którym domownicy będą uwielbiali spędzać razem czas przy posiłkach.
Biała kuchnia z drewnianym blatem
Drewniany blat to jedna z możliwości wykorzystania tego połączenia w aranżacji białej kuchni. Jeśli inspirujesz się stylem skandynawskim, czy prowansalskim, naturalny surowiec nada kuchni pięknego sznytu. Różne odcienie i rodzaje drewna, dają szerokie możliwości dopasowania blatu do Twojej wymarzonej kuchni.
Przy wyborze drewnianego blatu do kuchni warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób jest on zabezpieczony, gdyż będzie to wpływało na usuwanie zabrudzeń i pielęgnację.
Biała kuchnia – jaka podłoga najlepiej się sprawdzi?
Jednak kuchnia to nie tylko meble. Niezwykle ważnym elementem aranżacji kuchni w białym kolorze są podłogi. Materiał, z którego są wykonane oraz ich odcień determinują ogólne wrażenie i charakter aranżacji. Jeśli zależy Ci na stworzeniu ciepłego pomieszczenia, weź pod uwagę drewniane panele lub ich łatwiejszą w pielęgnacji alternatywę – panele drewnopodobne. Jeśli natomiast tworzysz elegancką kuchnię, na podłodze świetnie sprawdzą się szare lub czarne płytki w połysku.
Jak dobrać sprzęt AGD do białej kuchni?
W zależności od tego, czy decydujesz się na minimalistyczną aranżację kuchni, w której większość sprzętu pozostanie ukryta w szafkach, czy też chcesz wykorzystać urządzenia jako elementy wystroju – musisz im poświęcić odpowiednio dużo uwagi. Stalowe lub czarne AGD to podstawowe możliwości, a nieco mniej standardowe będą wyraziste kolory w pięknych kształtach.
Biała kuchnia w różnych stylach wnętrzarskich
Nowoczesna biała kuchnia
W aranżacji nowoczesnej kuchni sprawdzą się szafki wykończone na wysoki połysk – z prostymi uchwytami lub otwierane na dotyk. Gama kolorystyczna ograniczona do bieli, czerni i szarości sprawi, że kuchnia pozostanie minimalistyczna, czysta i spójna, a stalowe lub czarne dodatki w prostych formach będą wyważonym dopełnieniem całości.
Biała kuchnia w stylu glamour
Urządzając kuchnię w stylu glamour, warto postawić na fronty z połyskiem i duże płytki na podłodze, dzięki którym biała kuchnia będzie wyglądać przestronnie. Kamienny blat dopełni wąską paletę barw, a dodatki w kolorze złotym nadadzą wnętrzu elegancji i odrobiny luksusu.
Biała kuchnia w stylu skandynawskim
Biała kuchnia mat z drewnianym blatem będzie fantastyczną bazą dla aranżacji w stylu skandynawskim, Minimalistyczny, lecz ciepły klimat zapewnią także płytki z ciekawym wzorem na podłodze albo ścianie, lub jasna cegła. Dodatki w kolorze czarnym lub w jasnych zieleniach czy błękitach dopełnią kojącą całość.
Jak urządzić białą kuchnię w stylu prowansalskim?
Frezowane lub ażurowe meble kuchenne w delikatnych odcieniach, drewniany lub kamienny blat, drewno na podłodze, oraz unikalne płytki pokrywające ścianę między szafkami to podstawa białej kuchni w stylu prowansalskim. Całość dopełnią doniczki z ziołami, które mogą ozdobić blaty lub ściany. Dzięki odrobinie zieleni całość będzie wyglądała świeżo.
Styl loftowy z białą zabudową kuchenną
W funkcjonalnej, otwartej przestrzeni kuchni połączonej z salonem sprawdzi się matowa zabudowa z drewnianym blatem. Dobrym rozwiązaniem będą też czarne, mocne uchwyty i listwy nawiązujące do charakterystycznej czarnej linii inspirowanej stylem mid century modern. Wyraziste lampy, wysokie stołki, czy beton architektoniczny pokrywający ściany świetnie połączą się z białą kuchnią i nadadzą jej industrialny rys.
Białe meble kuchenne w stylu eklektycznym
Aranżacje w stylu eklektycznym cechują się pewnego rodzaju bogactwem elementów, które tworzy harmonijną i nieszablonową całość. Dlatego też wybór białych mebli kuchennych może okazać się trafiony. Będą one dobrą bazą, która pozwoli połączyć wyraziste dodatki. Stół i krzesła w ciekawych kolorach lub kształtach, barwne obrusy czy zasłony, lampy, albo płytki podłogowe lub ścienne sprawią, że wnętrze z pewnością nie będzie nudne.
Białe kuchnie – podsumowanie
Białe kuchnie mogą mieć nieskończone ilości odsłon od przytulnych, przez inustrialne aż po nowoczesne i eleganckie. Połączenie bieli z niemalże każdym stylem, daje niesamowite efekty, dzięki odpowiednio dobranym detalom i dodatkom. Począwszy od kształtu mebli kuchennych, poprzez połączenie ich z kamiennym lub drewnianym blatem, aż po materiały i kolory na ścianach i podłogach, wszystkie te składowe sprawiają, że biała kuchnia może stać się sercem Twojego domu lub mieszkania, które będzie nie tylko funkcjonalne, ale też wyjątkowe i piękne.
Zobacz również: