Galeria wspomnień, ozdoby retro czy wiszący ogród? Przedstawiamy kilka propozycji, dzięki którym stworzysz aranżacje ścian nadające niepowtarzalny charakter całemu wnętrzu.
Dobrze przemyślana i wykonana dekoracja ścienna może stać się centralnym punktem domu. Przy jej planowaniu nie musimy ograniczać się jedynie do konwencjonalnych metod, takich jak wzorzyste tapety czy krzykliwe kolory. Czasem wystarczy zawieszenie kilku dodatków, by odmienić charakter wnętrza. Dowiedz się, jak w prostu sposób to zrobić!
Dekoracja ścienna – wzory z natury na dobry początek
Przed przystąpieniem do montażu dekoracji pamiętajmy o sprawdzeniu ścian. Prześledźmy w dokumentacji budowlanej ułożenie instalacji elektrycznej, aby nie przebić lub przewiercić przewodów. Powinniśmy również sprawdzić stabilność nawierzchni, możemy to zrobić np. za pomocą taśmy malarskiej. Jeśli farba odchodzi, czeka nas szlifowanie, gruntowanie i ponowne malowanie. Na rynku dostępne są też prostsze rozwiązania. Ścienne elementy dekoracyjne (np. panele Walldesign Swiss Krono) zamontujemy na klej lub przymocujemy do drewnianego stelaża w kilka godzin.
Sprawdzą się szczególnie w momencie, gdy ściany są nierówne lub zniszczone wcześniejszymi zabiegami dekoracyjnymi. Możemy powiesić lub przykleić na nich dekorację, zamontować lampę czy gniazdko. Przewody schowamy wygodnie za konstrukcją. Co najistotniejsze dla wystroju wnętrza, wzory paneli ściennych są inspirowane zazwyczaj dość drogimi, ekskluzywnymi strukturami betonu, marmuru, kamienia czy dębowego drewna. Jak wiadomo, naturalne materiały są uniwersalną bazą różnorodnych aranżacji.
Dekoracja ścienna – kolaż fotograficzny i kontrolowany chaos
W pierwszej kolejności warto zastanowić się, co powinno się w niej znaleźć. Poza zdjęciami, mogą być to np. pamiątki, plakaty czy grafiki. Mając zebrane materiały, powinniśmy dobrać do nich ramki oraz gabloty. Nadadzą charakteru całej galerii. Mogą być jednokolorowe, klasyczne czarno-białe, złote, srebrne. Wybór jest ogromny. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pobawić się wzorami, kolorami i rozmiarami ramek. Stawiając jednak na jeden motyw przewodni mamy pewność, że całość aranżacji będzie ze sobą współgrać.
Gdy już przygotujemy wszystkie elementy, zbierzmy miarę ze ściany. Na jej podstawie ułóżmy całą galerię na podłodze. Później całość przeniesiemy na ścianę, ramka po ramce. Kompozycja może mieć prosty układ – pionowych rzędów lub równoległych z wyrównaniem do górnej lub dolnej krawędzi. Możemy też zamknąć całą kompozycję w kształcie prostokąta lub kwadratu. Dla bardziej odważnych pozostaje układ otwarty. Przy wyborze techniki montażu zastanówmy się, jak długo dekoracja ma nam służyć. Jeśli elementy mają zostać przytwierdzone na stałe, wybierzmy mocowanie za pomocą kołków, gwoździ lub mocniejszego kleju. Jeżeli tymczasowo – postawmy na taśmę montażową.
Skład porcelany w zawieszeniu
Trendy z przeszłości coraz częściej wracają do łask. Jednym z nich są talerze dekoracyjne na ścianie. Prawdziwą wartość stanowią egzemplarze znalezione w domach naszych mam czy babć. By wzbogacić swoją kolekcję, możemy także udać się do sklepu z antykami lub na targ staroci. Dekorację z talerzy lub mis dopasujemy do różnych wystrojów wnętrz. Kompozycja w kwiaty nada charakteru vintage, jasne porcelanowe elementy współgrają ze stylem glamour, z kolei kolorowa ceramika o modnym wzornictwie wyróżni się w nowoczesnych wnętrzach. Jeśli postawimy na tradycyjny dekor talerzy, warto przełamać go surowym tłem np. jasnym betonem czy kamieniem.
Podobnie jak w przypadku galerii zdjęć, powinniśmy wcześniej przetestować ich układ np. na kartonie. Najprostszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest ułożenie elementów w kwadrat lub prostokąt. Nieco odważniejszą formę stanowi kompozycja w symetryczne, pionowe romby.
Z kolei, gdy mamy w swoim zbiorze talerze o wielu różnych wielkościach – warto postawić na improwizację. Kompozycja ścienna z talerzy, ze względu na ich kruchość, wymaga szczególnego traktowania podczas montażu. W sklepach internetowych znajdziemy specjalne zawieszki. Mogą mieć formy zakładanej na talerz sprężyny lub przyklejanego klejem monterskim haczyka, które następnie wieszamy na przykręconych do ściany mocowaniach.
Dekoracja ścienna – zielone płuca salonu
Trudno o bardziej ekologiczną i naturalną ozdobę, niż rośliny. Monstery, storczyki, paprotki i inne kwiaty są nie tylko dekoracją, ale także prozdrowotnym filtrem powietrza. Możemy z nich stworzyć ciekawą, ścienną aranżację. Najlepszym miejscem na taki dekor będą ściany naprzeciw okien skierowanych na zachód lub południe, które zapewnią roślinom właściwą dawkę promieni słonecznych.
Przy tego typu ozdobach dodatkowym elementem dekoracyjnym są donice. Na rynku mamy obecnie sporo propozycji z możliwością wieszania. Możemy wybrać doniczki przykręcane bezpośrednio do ściany, wiszące na sznurkach czy linkach lub wkładane do specjalnych metalowych stelaży.
Aby podkreślić piękno roślin, postawmy na tło z naturalnych materiałów. Zieleń uwydatnimy panelami ściennymi inspirowanymi czarnym marmurem, dębowym drewnem lub słonecznym piaskowcem. Kwiaty możemy rozmieścić według przemyślanego układu lub nieregularnie, wprowadzając efekt kontrolowanego chaosu w stylu urabn jungle. Rodzaje mocowań donic różnią się w zależności od producenta. Poza ozdobnymi wkrętami, na których zawieszamy doniczkę, dostępne są jeszcze rozwiązania na magnes czy haczyki z samoprzylepną taśmą.
Jedna ściana, świeży efekt
To tylko niektóre ciekawe propozycje dekoracji ścian. Przymocować na nich możemy w zasadzie wszystko: od rakiet tenisowych, przez rysunki dziecka, po dywany. Najważniejsze są właściwie dobrane dodatki, ich układ, a także baza, czyli kolor i faktura ścian. Efekt będzie zaskakujący, jeśli zamiast bezpiecznych beży wybierzemy naturalne struktury kamienia, drewna czy betonu. Dopiero odpowiednie skomponowanie i wyważenie wszystkich elementów pozwoli nam cieszyć się wyróżniającą i przyciągającą wzrok aranżacją.
Zobacz również: