Decoupage to technika dekorowania i renowacji przedmiotów. Wystarczy odrobina kreatywności, kilka prostych narzędzi i pomysł, jak nadać przedmiotom nowe życie. Co można ozdabiać techniką decoupage? Czego potrzebujemy, aby rozpocząć przygodę z samodzielnym dekorowaniem przedmiotów? Jak zabrać się do swojego pierwszego projektu decoupage? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w naszym poradniku.
Decoupage – kreatywna forma spędzania czasu
Czym jest decupage? Najprościej mówiąc, to technika dekorowania codziennych przedmiotów i mebli za pomocą gotowych wzorów wyciętych z serwetek lub specjalnego papieru. Ta rękodzielnicza metoda zdobienia wywodzi się ze średniowiecznych Chin, jednak największą popularność zdobyła po przybyciu do Europy. Szczególnie włoscy i francuscy artyści upodobali sobie ten sposób dekorowania przedmiotów, skupiając się przede wszystkim na zdobieniu mebli i przyborów toaletowych.
Obecnie technika decoupage przeżywa renesans, bo to prosty i niewymagający sposób na stworzenie pięknych przedmiotów. Jej rosnąca popularność wiąże się też z dużo większą dostępnością specjalistycznych materiałów potrzebnych do wykonania własnego projektu. Trzeba jednak zaznaczyć, że to dobre zajęcie zarówno dla początkujących osób, które nie mają doświadczenia w rękodzielnictwie, jak i dla profesjonalistów.
Na początek wystarczy podstawowy zestaw narzędzi (klej, serwetki, pistolet do kleju, lakier do wykończenia), aby stworzyć własne małe dzieło sztuki. A samodzielne udekorowanie przedmiotów codziennego użytku daje ogromną satysfakcję i rozwija kreatywność.
Dekorowanie przedmiotów metodą decoupage to doskonałe hobby dla osób ceniących sobie manualne zajęcia, dzięki którym mogą samodzielnie wytworzyć piękne przedmioty. Prosta i intuicyjna technika decoupage pozwala szybko zdobyć wprawę i osiągać coraz lepsze efekty. To nie tylko ciekawy i kreatywny sposób na spędzanie wolnego czasu, ale też oryginalna metoda dekoracji wnętrz oraz tworzenia spersonalizowanych prezentów dla bliskich – a po dojściu do pewnej wprawy może stać się też sposobem na dodatkowy zarobek.
Jak sprawdzić, czy technika decoupage jest dla mnie dobra?
Jedną z głównych obaw przed rozpoczęciem przygody z decoupage’em jest poczucie, że to skomplikowana technika dla wprawnych rękodzielników. Nic bardziej mylnego. Każdy, kto spróbuje zrobić swój pierwszy projekt, szybko przekonuje się, jakie to proste i przyjemne zajęcie.
Metoda zdobienia przedmiotów wykorzystująca gotowe wzory opiera się prostych regułach i każdy może dzięki niej udekorować niemal dowolne przedmioty z drewna, szkła, metalu, a nawet plastiku czy betonu. Warto jednak pamiętać, że aby uzyskać satysfakcjonujący efekt, zazwyczaj potrzeba nieco cierpliwości i wprawy. Technika wymaga dokładności, precyzji i przynajmniej minimum zręczności.
Aby przekonać się, czy ta forma rozrywki przypadnie nam do gustu, dobrze zacząć od podstaw. Na początek warto kupić tylko niezbędne wyposażenie do wykonania pierwszego projektu.
Co przyda się do wykonania pierwszej dekoracji decupage?
Zacznijmy od prostego projektu, czyli ozdobienia drewnianego pudełka. Decoupage na drewnie to dobry wybór dla początkującego artysty, bo drewno jest materiałem, który dobrze przyjmuje farby i wchłania klej. Łatwo też o satysfakcjonujący efekt już na samym początku, bo papierowe motywy przyjmują unikalną fakturę drewna.
Co jest niezbędne do wykonania pierwszej prostej dekoracji metodą decoupage? Zacznijmy od przeglądu akcesoriów i narzędzi potrzebnych do pracy:
- drewniane pudełko – wybierzmy takie średniej wielkości, na które łatwo będzie nanieść wzór; zwróćmy uwagę na powierzchnię drewna – jeśli jest nierówna i chropowata, warto wyrównać ją papierem ściernym,
- farba akrylowa – niezbędna jako pierwsza warstwa nakładana na drewniane pudełko, stanowi podkład i bazę dla wzoru; bezbarwna lub w dowolnym kolorze, jeśli chcemy zmienić stylistykę przedmiotu,
- papierowe motywy – w najprostszej wersji można wyciąć je z dekoracyjnych serwetek, można też wykorzystać specjalne serwetki do decoupage, papier ryżowy, a nawet wycinki z gazety,
- klej – na początek „zwykły” klej do drewna będzie równie dobry co klej na gorąco lub klej z werniksem, który utworzy na powierzchni wzoru idealny podkład do dalszej pracy,
- pistolet do kleju na gorąco, jeśli takiego używamy,
- nożyczki do wycinania wzorów,
- akcesoria malarskie, takie jak pędzelki do lakieru i farb, gąbki, pędzelki do zdobień – potrzebne do nakładania farb, lakieru lub malowania dodatkowych ozdób,
- papier ścierny, ale tylko w przypadku naklejania motywów na stare drewno,
- lakier (werniks) – do finalnego wykończenia; kilka warstw lakieru pozwala na pełne scalenie motywu z podkładem.
Zanim ruszymy na zakupy, warto rozejrzeć się po domu. Z pewnością znajdą się w nim przedmioty, które można wykorzystać: zapomniana drewniana szkatułka albo pudełko po winie, kolorowe serwetki, ciekawy wzór papieru do pakowania lub wycinki z ulubionej gazety. Ozdabiając przedmioty do pokoju dziecięcego, warto wykorzystać dziecięce rysunki lub wycinki z ulubionymi postaciami z bajek.
W technice decoupage można wykorzystać wiele różnych materiałów – warto użyć tych, które mamy pod ręką. To nie tylko ekonomiczne, ale także ekologiczne rozwiązanie. Niskim nakładem kosztów spróbujmy wykonać nasz pierwszy projekt decoupage na drewnie, jednocześnie wykorzystując ponownie już dostępne przedmioty.Jeśli nie mamy w domu odpowiedniego kleju i narzędzia do jego aplikacji, warto na pewno zainwestować w pistolet do kleju na gorąco. To nie jest duża inwestycja, a z pewnością jest on wart zakupu. Może przydać się nie tylko do wykonywania różnych ozdób (decoupage, kartki okolicznościowe, figurki, bombki choinkowe i wiele innych), ale także do innych zastosowań w drobnych pracach domowych, jak np. naprawy tapicerskie, klejenie mebli czy fugowanie i uszczelnianie płytek.
Jak zrobić decoupage na drewnie?
Po zgromadzeniu wszystkich niezbędnych materiałów i narzędzi, czas na wykonanie pierwszej dekoracji. Oto instrukcja krok po kroku, jak zrobić decoupage na drewnie:
- Zaplanuj, jak ozdobisz pudełko. Sprawdź, czy konkretne motywy widoczne na papierze zmieszczą się na pudełku. Jeśli wybierasz drobne wzory, zastanów się, jak wiele z nich i w jakich odstępach powinno się znaleźć.
- Jeśli powierzchnia drewna jest bardzo nierówna lub pracujesz z surowym drewnem, warto ją najpierw wyrównać. Do szlifowania użyj papieru ściernego.
- Jeśli masz już plan, wytnij motywy z serwetek lub ze specjalnego papieru. To ważne, aby dociąć je precyzyjnie do krawędzi wzoru. Jeśli używasz serwetek, oddziel barwną warstwę z wzorem od pozostałych. Tylko ta będzie potrzebna do dekorowania.
- Teraz czas zająć się pudełkiem. Do decoupage na drewnie używa się farby akrylowej. Wykorzystując pędzelek odpowiedniej wielkości, nałóż farbę na powierzchnię drewna i pozostaw ją do wyschnięcia. Zwróć uwagę na kolor farby. Pamiętaj, że cienka warstwa serwetki może prześwitywać i kolor podkładu będzie miał wpływ na to, jak finalnie będzie prezentować się ozdoba. Warto to uwzględnić, szczególnie w przypadku ciemnych farb.
- Na wyschnięty podkład teraz nałóż warstwę kleju – tam, gdzie ma zostać naklejony wzór. Aplikuj klej z pewnym marginesem, aby mieć pewność, że krawędzie wzoru będą idealnie przylegać do powierzchni drewna. Zwróć uwagę, aby równomiernie nałożyć warstwę kleju, to zapobiegnie nierównościom i „rozpływaniu” się wzoru.
- Teraz nadchodzi etap, który wymaga nieco zręczności i skupienia, czyli naklejanie wzoru. Przede wszystkim trzeba dobrze oszacować obszar, na który nakleimy serwetkę. Zaleca się, aby zaczynać przyklejanie wzoru od środka i stopniowo posuwać się ku zewnętrznym krawędziom, jednocześnie usuwając bąbelki powietrza i od razu korygując pewne nierówności. Cienka i delikatna serwetka po kontakcie z klejem staje się jeszcze bardziej podatna na rozerwanie, stąd jest to kluczowy etap do uzyskania perfekcyjnej dekoracji.
- Gdy cały wzór jest już naklejony na pudełku, teraz dajmy mu dokładnie wyschnąć.
- Po dokładnym wyschnięciu kleju czas na zabezpieczenie wzoru. Nanieś warstwę lakieru (lub specjalnego lakieru z klejem do decoupage, świetnie sprawdza się też werniks) na całą powierzchnię drewnianego pudełka. To jest etap, w którym możesz użyć też kolorowych granulek lub brokatu. Nanieś je równomiernie na mokry jeszcze lakier. Poczekaj, aż całość dokładnie wyschnie.
- Jeśli po wyschnięciu zauważysz, że wzór tworzy wyraźną wypukłość na drewnie, nałóż kolejną warstwę lakieru, aby ją wyrównać.
- Pozwól lakierowi dobrze wyschnąć. Twoja pierwsza dekoracja decoupage na drewnie jest gotowa!
Przy odrobinie zręczności i zmysłu artystycznego w prosty sposób można stworzyć piękną i unikalną ozdobę do salonu, kuchni, łazienki lub pokoju dziecięcego. Wykonana samodzielnie oryginalna dekoracja to nie tylko piękny efekt, ale przede wszystkim ogromna satysfakcja z własnoręcznie stworzonego dzieła artystycznego.
Ozdoby decoupage – jaki projekt wykonać następnie?
Dekoracje na drewnie są stosunkowo łatwe do wykonania i doskonałe na czas rozpoczynania swojej przygody z tą techniką. Po zdobyciu pewnego doświadczenia warto spróbować nieco trudniejszej sztuki, jaką jest decoupage na szkle. Podstawki, wazony czy szklane tacki to dobry wybór, aby rozpocząć naukę tworzenia zaawansowanych ozdób. Dla bardziej doświadczonych rękodzielników dobrym wyzwaniem będą szklane stoliki lub szybki do witrynek czy kredensów.
Pamiętajmy jednak, że dekorować możemy niemal wszystko: drewno, szkło, metal, beton, tworzywa sztuczne, wiklinę. Podstawowy zestaw narzędzi jest ten sam, można go jedynie nieznacznie modyfikować w zależności od wykorzystanych materiałów. Z czasem warto też sięgać po produkty specjalnie przeznaczone do tworzenia dekoracji decoupage.
Technika decoupage daje wiele możliwości rozwoju kreatywności. Niektórzy ozdabiają tą techniką nawet meble, jednak aby zdobyć pewne doświadczenie i wprawę, warto zacząć od prostych projektów i z czasem stawiać sobie coraz większe wyzwania.
Foto: 123rf.com | Unsplash.com
Zobacz również: