Ławka TELLUS od marki Vestre, zaprojektowana przez szwedzką projektantkę Emmę Olbers, jest pierwszym meblem, który wykorzystuje stal SSAB w 100% – wolną od paliw kopalnych. Norweska firma meblarska i słynna projektantka są zwolennikami zrównoważonego rozwoju w branży, a TELLUS jest kamieniem milowym ich współpracy. W ten sposób mają nadzieję zainspirować innych do pójścia w ich ślady.
Ekologiczna ławka TELLUS
W tym projekcie forma i design podążały za trendami, ale przede wszystkim ekologią. Ławka jest dużym krokiem w stronę rozwiązań z zakresu zielonej transformacji, a wszystko to z myślą o naszej planecie. Emma Olbers podkreśla, że współpraca z firmą Vestre była czystą przyjemnością nie tylko z uwagi na jej przebieg, ale również ze względu na pobudki ekologiczne.
Norweska marka zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że również w branży meblarskiej często ścina się gałąź, na której się siedzi. Ławka TELLUS to ukłon w stronę środowiska naturalnego. Jej ponadczasowa konstrukcja doskonale sprawdzi się zarówno w podmiejskich parkach, jak i w ścisłym centrum. To doskonały przykład tego, do czego można wykorzystać stal.
Niewiele jest rzeczy bardziej społecznych i dostępnych dla ludzi niż ławka parkowa w przestrzeni publicznej. Miejsce, w którym ludzie będą mogli usiąść, porozmawiać i poznać się nawzajem. Podobnie jak Olbers, Vestre podjęło kroki, aby być liderem we wprowadzaniu nowych technologii i rozwiązań w celu zmniejszenia ogólnego wpływu marki na klimat.
Dlaczego stal wolna od paliw kopalnych?
Tradycyjna produkcja stali opiera się na spalaniu węgla i, w konsekwencji, towarzyszącej temu dużej emisji gazów cieplarnianych. Globalnie odpowiada to za 7% wszystkich emisji CO2. Czy da się więc znaleźć rozwiązanie, które będzie trwałe, a jednocześnie ekologiczne? W tym celu projektanci użyli najmniejszą możliwą ilość materiału, która nadal pozwoliła im zachować mocną konstrukcję.
Mimo tego minimalizmu konstrukcja jest niezwykle komfortowa, o czym świadczą między innymi szeroki podłokietniki, pozwalające między innymi na wygodne ułożenie lub postawienie kubka z kawą. W tym przypadku ekologia idzie w parze z funkcjonalnością, ale również z długotrwałością i odpornością na warunki atmosferyczne.
Vestre dąży do tego, by być najbardziej zrównoważoną firmą meblarską na świecie, dlatego też nieustannie się rozwija i stawia na innowacyjne materiały oraz metody produkcji. Wczesne szacunki pokazują, że konwersja całej naszej stali na wolną od paliw kopalnych może zmniejszyć nasz ogólny ślad o około 60%.
Ekologia to niezwykle ważne zagadnienie, które nie ogranicza się do segregowania odpadów i wymiany plastikowych kubków na papierowe. Sytuacja, w której znalazła się nasza planeta, a my razem z nią, w dużej mierze zależy od przemysłu. Dlatego też starania firmy Vestre trzeba docenić podwójnie – zarówno za świadomie podejście, jak i za połączenie dbałości o środowisko naturalne z ponadczasowością projektu TELLUS.
Marka: Vestre | vestre.com
Projekt: Emma Olbers | emmaolbers.com
Zdjęcia: Einar Aslaksen | einaraslaksen.com
Zobacz również: Rewolucja w upcyklingu! Levi’s x Vitra – moda i meble | Kazimierówka: Ogród rzeźb – projekt życia Marka Kellera i Juana Soriano