Idealne proporcje między myślą twórczą, artystycznymi inspiracjami, zmysłem praktycznym, starannym wykonaniem, poczuciem humoru i fantazją – kolekcja „Inside out” zachwyciła jurorów Gali Dyplomowej Instytutu Ubioru łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Nagroda Rektora za najlepszy dyplom trafiła do Mai Pilarek.
Gala Dyplomowa łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych
Za sprawą Łódź Young Fashion Łódź na trzy dni stała się stolicą młodej mody. Wydarzenie otworzyła Gala Dyplomowa łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, podczas której swoje kolekcje zaprezentowało siedemnastu dyplomatów Instytutu Ubioru: Patryk Biernacki, Katarzyna Czapla, Paulina Daszuk, Dawid Duma, Edyta Gierach, Mateusz Jagodziński, Aleksandra Jakubczyk, Paulina Jankowska, Paweł Kaźmierowski, Rafał Klacza, Elliott Kubiak, Wiktoria Łaskawiec, Joanna Pawlaczyk, Maja Pilarek, Barbara Rydz, Jagoda Staniszewska i Weronika Surdacka.
Wszystkie kolekcje intrygowały oryginalnością, twórczą dojrzałością i precyzją wykonania, co sprawiło, że konkursowe jury musiało zmierzyć się z nie lada wyzwaniem. Zwycięzca mógł być tylko jeden, a Nagroda Rektora łódzkiej ASP o wartości 10 000 zł powędrowała do Mai Pilarek, autorki kolekcji „Inside out”, która dyplom zrealizowała pod kierunkiem dra Michała Szulca i dr hab. Anny Kuźmitowicz, prof. uczelni.
Maja Pilarek i kolekcja „Inside out”
Jak wyjaśnia Maja Pilarek, tytułowe „Inside out” odnosi się do ludzkiej drugiej strony. Tej, którą ukrywamy i z którą walczymy, nie pozwalając sobie na błędy i wpadając w pułapki takie jak kult sukcesu, pracy, motywacji, perfekcjonizm czy obsesja kontroli.
– Inspirację stanowiły dla mnie obrazy-tarcze Niki de Saint Phalle, które były sposobem artystki na radzenie sobie z własnym gniewem: strzelała ona do białych płócien z ukrytymi woreczkami wypełnionymi farbą, które pod wpływem uderzenia pękały i wypełniały powierzchnię kolorem. Wykorzystałam motyw odsłaniania czegoś ukrytego pod powierzchnią, tworząc autorską tkaninę z układanych warstwowo kawałków materiałów, resztek z poprzednich kolekcji – tłumaczy projektantka. -To „wciskanie” jednych elementów w drugie symbolizuje próbę dopasowania się do otoczenia, kamuflażu własnych przeżyć i emocji – dodaje.
Znaczną część kolekcji stanowią autorskie dzianiny i tkaniny, a sylwetki uzupełniają dodatki, takie jak okulary, kolczyki, guziki czy klamry, wydrukowane na drukarce 3D.
– Moda jest sztuką, co do tego nie mamy wątpliwości. Ale często nawet doświadczeni projektanci zapominają o tym, że to sztuka użytkowa. Mai Pilarek, choć jest na początku swojej twórczej drogi, udało się w idealnych proporcjach zmiksować: myśl twórczą, artystyczne inspiracje pracami Niki de Saint Phaile, zmysł praktyczny, staranne wykonanie, poczucie humoru, fantazję i całościowe myślenie o kolekcji od kolorów, form, po wypracowane detale i dodatki. W efekcie widzowie otrzymują koktajl „Inside out”, linię ubrań oraz akcesoriów, która opowiada o naszej „lewej” stronie. Tym, co tłumimy, ukrywamy, sądząc po pełnych polotu projektach Mai nie zawsze słusznie – mówi Joanna Lorynowicz, przewodnicząca jury.
Konkursowe kolekcje znalazły też uznanie w oczach partnerów wydarzenia, którzy ufundowali swoje nagrody:
- Nagroda specjalna Ferrero, producent batonika Duplo: Maja Pilarek
- Wyróżnienie specjalne Elle: Weronika Surdacka
- Nagroda specjalna LPP: Edyta Gierach, Pulina Daszuk
- Nagroda specjalna OFF Piotrkowska Center: Edyta Gierach
- Nagroda specjalna GPoland: Wiktoria Łaskawiec
- Nagroda specjalna YKK: Weronika Surdacka
- Wyróżnienie Freudenberg: Katarzyna Czapla, Jagoda Staniszewska
Skład jury
Prace dyplomatów oceniało jury w składzie: dr Przemysław Wachowski – rektor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Joanna Skrzydlewska – wiceprezydent Łodzi, Magdalena Kacalak – redaktorka mody „Wysokich Obcasów”, Joanna Lorynowicz – redaktor naczelna magazynu „Elle”, prof. Renata Maldutienė – dyrektorka Katedry Mody Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych, Piret Puppart – dyrektorka Katedry Mody Estońskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Marcin Różyc – kurator i dziennikarz związany z Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i Vogue Polska.
Prezentacji kolekcji dyplomowych towarzyszył gościnny pokaz kolekcji absolwentek Katedry Mody Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie: Ausrine Kepezinskaite oraz Emiliji Jasiulytė.
Gala Dyplomowa organizowana od 1995 roku promuje dyplomantów Instytutu Ubioru. Przez lata wydarzenie zyskało niezwykłą oprawę – dzisiaj to wizualny spektakl w formie pokazów na najwyższym światowym poziomie.
Zdjęcia z gali: Marcin Kmieciński
Zobacz również: Sweter z mięty albo wodorostów – innowacyjny pomysł na modę | 12 marek modowych tworzących w poszanowaniu dla ludzi i środowiska