Zamieszkała w Londynie artystka Helga Stentzel kilka lat temu podczas robienia prania wpadła na pomysł na stworzenie niezwykłej serii z ubraniami na sznurku, ułożonych w kształcie zwierząt. Tak powstało jej viralowe konto na Instagramie, które zgromadziło tysiące fanów.
Helga Stentzel i zwierzęta na sznurku
„Zobaczyłam skarpetkę na podłodze obok szpilek i zdałam sobie sprawę, że wygląda jak głowa konia” – opowiada Helga Stentzel. „Zajęło mi trochę czasu, aby dopracować ten pomysł i wymyślić, jak zrobić ciało konia. W końcu zamieniłam skarpetę na parę spodni, ponieważ były za małe i nie wystarczająco podobne do konia”.
Od tamtego czasu Helga rozwija serię Clothing Line Animals, udostępniając swoje prace w mediach społecznościowych i sprzedając odbitki w swoim sklepie internetowym. Te zabawne obrazy, określane jako surrealizm domowy, w zabawny sposób odwracają do góry nogami przedmioty codziennego użytku.
Widzimy na nich niedźwiedzia polarnego wiszącego na śnieżnym tle, „Laundrosaurusa”, „a właściwie podręcznik, jak zostać paleontologiem”, oraz brązową krowę mleczną. Ostatnio Helga stworzyła wiszącego białego gołębia, który symbolizuje pokój między narodami. Obraz jest sprzedawany w formie odbitki, z której dochód jest przekazywany organizacjom charytatywnym działającym na Ukrainie.
Kreatywna twórczość
Pracując w branży mediów, w tym ilustracji, zdjęć, wideo i animacji poklatkowej, Helga wygrała nagrodę Food Art Creator of the Year w 2020 i od tego czasu współpracowałą z BBC, Hondą i O2. Absolwentka Central Saint Martins zanim poświęciła się sztuce, pracowała w reklamie i prowadziła sklep z dziecięcymi ubrankami.
Ubrania wyglądające jak zwierzęta to nie jedyna popularna seria. Helga stworzyła wcześniej Food For Thought, gdzie bierze jeden element do jedzenia i łączy go z innym przedmiotem, aby stworzyć podwójną interpretację każdego zdjęcia. Na przykład główka figurki LEGO staje się ziarenkiem kukurydzy, czy tuzin jajek dostaje łodygi jak pomidory.
“Zaczęłam tworzyć kreatywne zdjęcia na Instagramie około sześciu lat temu. Na początku były to szybkie, małe projekty do zrobienia z dziećmi, ale zamieniło się w coś bardziej przemyślanego i adresowanego do dorosłych” – mówi Helga Stentzel. “Lubię patrzeć na codzienne przedmioty, takie jak chleb, ser czy fałdy na obrusie. To, że te przedmioty są tak łatwo rozpoznawalne i codzienne, sprawia, że chcę je analizować uważniej. To jest dla mnie jak wizualna medytacja”.
Podobieństwa, które inspirują
W innych pracach Helga umieściła sznurki na pranie pod oknami, aby stworzyć postać o ceglanej twarzy, która się sennie uśmiecha, czy kosz na pranie z dwoma wiszącymi skarpetkami przed dwiema pralkami, co tworzy zabawną, wesołą twarz. W stworzeniach z jedzenia widzimy uroczego małego szczeniaczka z sałaty oraz najbardziej przyjaznego psa, stworzonego z krojonego chleba. “Dla mnie w domowym surrealizmie chodzi o znalezieniu magii w tym, co prozaiczne, zauważanie piękna w niedoskonałościach i łączenia z naszą rzeczywistością w nowy sposób” – tłumaczy artystka.
“Uwielbiam zauważać podobieństwa, które inspirują do zabawy – niech to będzie sweter na sznurku do prania, który wygląda jak koń, albo kawałek chleba, przypominający głowę psa. Ale to dopiero jest punkt wyjścia. Od tego momentu, historie i obrazy zaczynają wirować w mojej głowie – jak koń będzie wyglądał? Jak się nazywa i zachowuje? Lubi się ścigać z innymi końmi? Ta lista się nie kończy.”
W swoim procesie Helga lubi ograniczać edytowanie zdjęć do minimum i zainwestować więcej czasu w przygotowywanie wysokiej jakości rekwizytów. “Raz przykleiłam 52 żelki do wina jako jedną z moich prac” tłumaczy. “Około rok temu, również ręcznie namalowałam i wyhaftowałam kapelusz dla niedźwiedzia polarnego w innej pracy. Sam niedźwiedź został sfotografowany w Rosji w temperaturze -32C, i to było niezapomniane przeżycie, które poddało próbie moją wytrzymałość i sprzęt fotograficzny”.
Artystka: Helga Stentzel | helgastentzel.com