Poczucie bezpieczeństwa, szczęście, spokój i dobrobyt… To wartości, o których wszyscy marzymy, szczególnie w niepewnej, intensywnej i zabieganej rzeczywistości. Pomysłów na to, jak wprowadzić je do swojego życia, możemy szukać w filozofii hygge. Tym terminem Duńczycy określają przytulność, bezpieczeństwo i umiejętność czerpania radości z drobnych, przyjemności. Hygge to zarówno styl życia, jak i styl aranżacji wnętrz – to jak urządzamy swoją domową przestrzeń, w bardzo dużym stopniu wpływa na naszą codzienność. Poznaj inspiracje płynące ze stylu hygge i wprowadź dobrą energię do swojego domu lub mieszkania.
Filozofia hygge – sposób na dobry nastrój i szczęśliwe życie
Hygge to nie tylko kolejna estetyka popularna w branży wnętrzarskiej – to przepis na sycące i satysfakcjonujące życie.
Pojęcie zyskało popularność, dzięki książce Meika Wikinga „Hygge. Klucz do szczęścia”. W duchu tej duńskiej filozofii powinniśmy postawić na prostotę i nauczyć się czerpać przyjemność z codzienności. Hygge przypomina, jak ważny jest czas w gronie bliskich, czas na odpoczynek, czas na to, co naprawdę lubimy, czy chwila spędzona tylko ze sobą – Marcin Kieliszek, PLN Design.
Styl hygge – styl życia – styl wnętrza
Styl hygge przypomina o tym, co ważne w życiu i podpowiada, jak skutecznie o to zadbać. Filozofia opiera się na kilku filarach:
Dobre relacje z bliskimi – dom w stylu hygge to dom, w którym jest przestrzeń na spotkanie z przyjaciółmi, czy rodziną. Wspólne wieczory, długie rozmowy, serdeczne uśmiechy, szczerość i bliskość są podstawą życiowej satysfakcji
Radość ze wspólnego posiłku – gotowanie w stylu hygge to nie przykry obowiązek, a okazja, aby spędzić razem czas i nacieszyć się feerią smaków i zapachów. Wspólne biesiadowanie i spotkania przy dobrych posiłkach to jeden ze sposobów na spędzanie czasu w duchu hygge.
Odpoczynek i relaks – aby żyć pełnią życia, trzeba od czasu do czasu naładować baterie. Nasze domy i wnętrza, w których żyjemy, powinny być dla nas przystanią – przytulnym miejscem, w którym możemy się wyciszyć i zregenerować.
Światło i kontakt z naturą – wnętrza w stylu hygge są zwykle nasycone słonecznym światłem wpadającym przez okna, zza których może rozciągać się przepiękny widok. Duńczycy wiedzą, jak kojąca jest więź z przyrodą, dlatego pokazują, że warto dbać o to, by w każdym wnętrzu znalazły się dobrej jakości naturalne materiały czy rośliny.
Dom, który koi – jak urządzić wnętrze w stylu hygge?
Nie od dziś wiadomo, że przestrzeń, w której żyjemy na co dzień, ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, nawyki i sposób funkcjonowania. Pierwszym krokiem do tego, aby żyć w duchu hygge, jest odpowiednia aranżacja wnętrz, które powinny być funkcjonalne, przytulne i nieprzytłaczające. To, jakimi kolorami, materiałami, czy dodatkami się otaczamy, może w znaczący sposób zmienić jakość naszej codzienności.
W jasnych barwach – optymistyczne i ciepłe wnętrze w stylu hygge
Styl hygge we wnętrzach to przede wszystkim pochwała prostoty i naturalności. Kluczowym elementem jest światło, które daje nam energię do życia. Duże okna pozwolą nam cieszyć się wpadającymi do pomieszczenia promieniami słońca. Natomiast wieczorami możemy postawić na klimatyczne oświetlenie w ciepłej barwie.
Podobnie, jak w aranżacjach w stylu skandynawskim, na ścianach pojawiają się zwykle jasne kolory, takie jak biel, beże, czy ciepłe szarości. Te barwy doskonale dopełnia naturalne drewno – w formie podłogi, mebli czy dodatków. Taką ponadczasową bazę mogą dopełnić dodatki tworzące ciepły i przytulny klimat.
Pochwała prostoty – meble zgodne z filozofią hygge
Obowiązkowym elementem wyposażenia mieszkania lub domu w stylu hygge są drewniane meble. Ten naturalny surowiec, jakim jest drewno, idealnie wpisuje się w gamę faktur i barw charakterystyczną dla Skandynawii, a jednocześnie wprowadza nutę przytulności. Do jego zalet niewątpliwie należą też trwałość i ponadczasowość. Dobrej jakości meble o prostym designie mogą nam posłużyć przez lata.
W aranżacji wnętrz hygge nie może zabraknąć drewnianej półki na ulubione książki, stoliczka na kubek ciepłej herbaty czy wiklinowych koszy do przechowywania. To właśnie te elementy wykonane z naturalnych materiałów tworzą ciepły, domowy nastrój, który sprzyja ukojeniu, uziemieniu i wyciszeniu. Wszystkie meble powinny być przede wszystkim funkcjonalne i odpowiednio dobrane, aby nie przytłaczać pomieszczenia.
Serce domu, czyli salon w duchu hygge – miejsce spotkań z bliskimi
W myśl koncepcji hygge, kluczem do szczęścia są spotkania z przyjaciółmi. Salon – będący sercem domu – powinien nam umożliwiać spędzanie czasu w większym gronie, dlatego ważną rolę w jego aranżacji odgrywają meble wypoczynkowe. Duża kanapa i wygodny fotel zapewnią nam komfortowe miejsce do długich rozmów i wspólnego biesiadowania.
Aby stworzyć wyjątkowy klimat w salonie, warto postawić na tradycyjny kominek, który umili nam długie, zimowe wieczory. Równie dobrze sprawdzą się dodatki takie, jak koce czy poduszki, wprowadzą do salonu domową przytulność – w końcu jest to także miejsce odpoczynku i relaksu.
Styl hygge w kuchni – znaczenie wspólnych posiłków
Pamiętajmy, że to właśnie celebracja smaków i zapachów spożywanych potraw jest jedną z dróg do odnalezienie szczęścia w myśl filozofii hygge. Pysznym jedzeniem najlepiej cieszyć się w większym gronie – warto więc zaprosić przyjaciół na posiłek, który wspólnie przygotujecie.
Z tego względu w kuchni w stylu hygge nie może zabraknąć dużej, funkcjonalnej, dobrze oświetlonej i wyposażonej przestrzeni roboczej, a także stołu, przy którym zmieści się więcej osób. W większych pomieszczeniach dobrym rozwiązaniem może okazać się także wyspa. Kuchenne szafki warto wyposażyć w zestaw ceramicznych naczyń i duże kubki na kawę, herbatę lub gorącą czekoladę. Pomieszczenie mogą ozdobić także słoiczki na przyprawy czy zioła w doniczkach.
Hygge – czas dla siebie w przytulnym kąciku
Oprócz dobrych relacji z najbliższymi i celebracji wspólnego czasu niezwykle ważny jest także jakościowy czas spędzany we własnym towarzystwie. Aby chwila na własne potrzeby łatwiej weszła nam w nawyk, dobrze jest zadbać o specjalne miejsce przeznaczone na takie właśnie momenty. Ważne jest, by urządzić je tak, aby dawało nam poczucie bezpieczeństwa i odpowiadało naszym potrzebom.
To może być na przykład wygodny fotel ze stoliczkiem na książki lub kubek z ciepłym napojem. W tym miejscu możemy słuchać ulubionego podcastu, cieszyć się lekturą, dobrą muzyką czy serialem. Możemy też oddawać się twórczemu hobby albo po prostu wyciszyć się spoglądając za okno. Przebywanie tam ma przede wszystkim sprawiać nam przyjemność. Taki kącik dla siebie jest kwintesencją stylu hygge.
Celebracja przyjemności – poranek w miękkiej pościeli i wełniany koc wieczorem
Szczęśliwe życie to również umiejętność znalezienia balansu, dlatego niezbędny jest czas i miejsce na naładowanie baterii. Planując aranżację w nurcie hygge, nie można więc zlekceważyć sypialni, która powinna dawać nam poczucie intymności, przytulności i ukojenia, abyśmy mogli w niej efektywnie wypocząć. W tym wnętrzu doskonale sprawdzą się klimatyczne świece o przyjemnym zapachu czy lekkie zasłony, które stworzą spokojny nastrój i pozwolą regulować dostęp dziennego światła.
Aby cieszyć się pełnią życia, nie możemy zapomnieć także o celebracji codziennych przyjemności. Poranek w miękkiej, pachnącej pościeli i wieczór pod ciepłym kocem z pewnością się do nich zaliczają. Wybierając tekstylia do sypialni, warto więc postawić na naturalne materiały – len lub bawełnę – które pozwolą nam uniknąć podrażnień i zapewnią przyjemne doznania zmysłowe, a także lekkość i przewiewność.
Otaczaj się tym, co kochasz – moc dodatków
Styl hygge nie mógłby istnieć bez dobrze dobranych dodatków, bo to, czym się na co dzień otaczamy, w dużej mierze wpływa na nasze samopoczucie. W aranżacji wnętrz zgodnie z tą filozofią sprawdzi się wszystko to, co jest przytulne. Miękkie poduchy, świece, ciekawy handmade, ulubiona grafika na ścianie i ceramiczne naczynia to doskonałe uzupełnienie wnętrz, podobnie jak rośliny, plecione akcesoria, czy dodatki wykonane z naturalnych materiałów. Wszystko, co związane z naturą, harmonijnie wpisze się w styl hygge.
Mile widziane jest wszystko, co kochasz i co sprawia ci przyjemność! To przede wszystkim ty masz czuć się w swoim mieszkaniu komfortowo. Zastanów się więc, co naprawdę lubisz. Uważaj jednak, aby nie przesadzić z ilością drobiazgów – mają one stworzyć miłą atmosferę, a nie przytłoczyć. Warto zwrócić na to uwagę szczególnie w niewielkim mieszkaniu.
Wnętrza w klimacie hygge
Wywodząca się ze Skandynawii filozofia hygge, za sprawą książki Meika Wikinga, zyskuje popularność na świecie i znajduje zastosowanie w branży wnętrzarskiej. Coraz częściej pojawia się także w polskich domach. Styl hygge – określany jako „klucz do szczęścia” – to nie tylko nowy trend estetyczny, ale próba przypomnienia, co jest w życiu istotne. Codzienność w duchu hygge powinna być smakowana wszystkimi zmysłami. Oprócz przyjemności kluczowy jest też balans – warto znaleźć czas na spotkanie z przyjaciółmi, relaks i odpoczynek. Przytulne i funkcjonalne wnętrza mają nam tę zmianę ułatwić i podnieść jakość naszego życia.
Zobacz również: