Inspiracje przywiezione z targów iSaloni 2019 od KODO

Inspiracje z isaloni bauhaus Foto KODO

Targi iSaloni to jedno z najważniejszych wydarzeń świata designu, wyznaczające nowe kierunki w aranżacji wnętrz. Czym zaskoczyły w tym roku? Czy nowe trendy mają szansę przyjąć się w polskich domach? Oto TOP 5 od KODO.

iSaloni to największe i jednocześnie najbardziej wyczekiwane targi związane z designem. Odbywają się corocznie w Mediolanie – mieście uznawanym za mekkę projektantów.

Inspiracje z isaloni - zielono mi - Foto KODO

To wydarzenie o światowej skali, prezentujące potencjał twórczy oraz będące wręcz niewyczerpanym źródłem inspiracji. Można je śmiało porównać do pokazu mody – obserwujemy pomysły i możliwości oraz czerpiemy z nich to, co może przyjąć się w życiu codziennym i w aranżacji wnętrz – mówi Katarzyna Skupińska, product manager w pracowni KODO Projekty i Realizacje.

Zielono mi, czyli liście w rozmiarze XXL

Tym, co jako pierwsze rzuca się w oczy w nowoczesnych aranżacjach, jest zieleń, która pojawia się w różnych obszarach – od roślin doniczkowych aż po dekoracje uzupełniające wystrój. To swoisty powrót do lat 90-tych, kiedy to wzorzyste tkaniny obiciowe, fikusy, filodendrony i tapety opanowały polskie wnętrza. Teraz, po latach minimalizmu, wracają do łask, choć już w innej, znacznie bardziej wysmakowanej postaci.

Inspiracje z isaloni w nowej formie - Foto KODO

To trend, który docenią osoby lubiące otaczać się naturą, szczególnie tą w egzotycznym wydaniu. Stawiamy na duże, niemal drzewiaste rośliny, motywy liści na tapetach, poduszkach, szklanych naczyniach. Trend ten zawitał już do naszych domów, w których dobrze czują się monstery, figowce, araukarie, draceny czy palmy – podsumowuje ekspert KODO.

Pachnące desenie

Kwiaty we wnętrzu są – w różnej skali i postaci – niemal od zawsze. Na targach iSaloni mieliśmy okazję poznać wiele nieoczywistych, nowoczesnych form tego motywu. Przewijają się w futurystycznych tapetach, w nawiązujących do tradycji, lecz bardzo wysublimowanych dekoracjach ściennych, a nawet – w innowacyjnych instalacjach sufitowych. Fani kwiatowych wzorów z pewnością znajdą w tych pomysłach coś dla siebie.

Inspiracje z isaloni - motywy kwiatowe Foto KODO

Patrzmy w górę

Podczas zwiedzania tegorocznych targów iSaloni, wzrok mimowolnie kierował się w górę – na sufit. Powodów było mnóstwo, a wśród nich ten podstawowy – wreszcie przestał być on traktowany po macoszemu i stał się nowym, bogatym w potencjał obszarem do aranżacji. W nowoczesnym wnętrzu, z płaskiej, jednolitej powierzchni, przeistacza się w przestrzeń aktywną, bogatą w ruch, barwę, blaski, cienie oraz kształty.

To obszar idealny do kreowania wielowymiarowej iluminacji, montażu mobilnych instalacji czy trójwymiarowych dekoracji w różnych formach. Bywa nawet, że to właśnie tu dzieją się rzeczy najbardziej przykuwające uwagę, kreowane m.in. światłem i kształtem lamp. To one grają tu główne skrzypce – wychodząc poza swoją funkcjonalność, stają się podstawą nastroju i kluczem zmieniającej się zależnie od pory dnia inscenizacji.

Inspiracje z isaloni - patrzymy w górę - Foto KODO

Stulecie Bauhausu

W tym roku mija setna rocznica założenia Bauhausu, szkoły projektowania uważanej za inaugurację nowoczesności w światowej architekturze i wzornictwie. Dała początek trendom, które cały czas przewijają się w projektowaniu wnętrz. Również w Mediolanie mogliśmy zaobserwować jego trwałą intensywność, wyrażaną w nawiązaniu do charakterystycznych dla tego stylu kształtach i kolorystyce.

Inspiracje z isaloni bauhaus Foto KODO

Idee Bauhausu to podstawa współczesnej aranżacji, która w centrum stawia człowieka i jego życie, tworząc przestrzeń uporządkowaną, ergonomiczną i modyfikowalną – tłumaczy Katarzyna Skupińska z KODO. To styl, w którym rządzi nastawienie na funkcjonalność – ujętą w proste, oszczędne formy, uzupełnioną grą świateł oraz minimalistycznymi dodatkami w barwach z palety brudnego różu czy musztardy.

W nowej, prostej formie

Nowe trendy można zauważyć również w obszarze form dekoracji oraz materiałów. Dominuje natura, drewno, kamień, stal, prosta tkanina – biorąca we władanie nawet najdrobniejsze ozdoby. Te zaczynają grać we wnętrzu rolę rzeźb, łączą funkcjonalność ze zdobnictwem. Widzimy, jak tworzywa zaczynają przemieszczać się w przestrzeni. Lastryko, do tej pory stosowane w blatach i na podłogach, trafia na ściany. Drewno i tapeta – na sufity, a kamień pojawia się w przestrzennych dekoracjach. Znane elementy są modyfikowane, a połączenia – rozrywane. Powstają z tego m.in. niestandardowo długie siedziska, monumentalne rzeźby czy ceramika trwale zespolona z meblami.

Targi iSaloni uświadamiają, że nowoczesna przestrzeń aranżacji jest pełna życia. Pozwala próbować nowych połączeń, zrywać z tradycjami, a temu, co znane, nadawać innowacyjną, niepowtarzalną formę. To świat funkcjonalnych przedmiotów z nieoczywistych materiałów, rozpoznawalnych motywów w zaskakujących kształtach. Ale też nowych przestrzeni pełnych świateł i cieni oraz ruchomych instalacji, sugestywnych struktur i kolorów. Świat pełen pomysłów, które można wykorzystać w codziennym życiu – samodzielnie bądź we współpracy z projektantem wnętrz.

Zobacz również: „Design to ubieranie przedmiotów w myśli” | Brama transsensoryczna od network of architecture