Wygodna, funkcjonalna i estetyczna – dobry projekt łazienki powinien łączyć te trzy cechy. Jednak stworzenie komfortowego wnętrza, szczególnie w przypadku łazienek o niewielkim metrażu, nie jest prostym zadaniem. Jak zaprojektować łazienkę? O czym pamiętać, tworząc projekt pomieszczenia? Podpowiadamy.
Dobre przemyślenie projektu łazienki to absolutna podstawa, jeśli chcemy stworzyć wnętrze wygodne i funkcjonalne. Warto spędzić trochę czasu nad koncepcją układu, wyborem wyposażenia i doborem aranżacji, by całość była spójna i odpowiadała na potrzeby wszystkich domowników.
Pamiętajmy, że łazienka jest pomieszczeniem, która ma realizować kilka funkcji. Przede wszystkim to miejsce do codziennej pielęgnacji ciała i utrzymania higieny, ale ważny też jest aspekt związany ze stworzeniem strefy relaksu i odprężenia po całym dniu. Nie zapomnijmy też o kwestiach praktycznych – to miejsce przechowywania kosmetyków, akcesoriów higienicznych i drobnego sprzętu, a w wielu przypadkach to też domowa pralnia z pojemnikami na pranie i środki czystości.
Projektując wnętrze należy kierować się zasadami ergonomii, na ile pozwala metraż łazienki. Podzielny łazienkę na strefy funkcjonalne, by ułatwić dopasowanie wyposażenia. Dobrze o tym pomyśleć na samym początku inwestycji, bo będąc jeszcze na etapie projektu, mamy jeszcze możliwość zmiany lokalizacji instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej. Im lepiej przemyślana aranżacja, tym sprawniej potem pójdzie jej realizacja, a efekt zadowoli każdego z domowników.
Projektowanie łazienki – skąd czerpać pomysły?
Stoi przed nami zadanie zaprojektowania łazienki, ale nie wiemy jak się do tego zabrać. Mamy ogólny pomysł na wnętrze, ale ciężko nam go ubrać w konkrety. Zastanawiamy się, jak przekuć koncepcję w gotowy do realizacji plan.
W pierwszym kroku szukajmy inspiracji. Strony internetowe pełne są pomysłów na aranżacje pomieszczeń. Gotowe realizacje, porady ekspertów, konkretne podpowiedzi w kwestii wyboru wyposażenia – sprawdźmy, jakie obecnie trendy panują na rynku, co radzą specjaliści od wyposażenia wnętrz, jakie style i zestawienia kolorystyczne są na topie.
Podpatrujmy konkretne rozwiązania, modele i serie wyposażenia wpisujące się w naszą koncepcję wymarzonej łazienki. Warto czerpać pełnymi garściami ze zdjęć realizacji pokazywanych w Internecie lub w katalogach. Pamiętajmy jednak, aby zawsze patrzeć krytycznie na proponowane rozwiązania i adaptować je do możliwości wnętrza i potrzeb użytkowników.
Jak zaprojektować łazienkę – od czego zacząć? 5 najważniejszych pytań
Zanim przystąpimy do budowania projektu łazienki, odpowiedzmy sobie na kilka pytań. Dadzą one jasną informację, jakie rozwiązania sprawdzą się w łazience i jak wyposażyć wnętrze, by było wygodne dla wszystkich osób z niego korzystających.
Jakie są potrzeby domowników?
Zastanówmy się, czy w domu są miłośnicy długich relaksujących kąpieli, czy sympatycy szybkich orzeźwiających natrysków. Starsze osoby zazwyczaj mają trudność z wchodzeniem i wychodzeniem z wanny, zdecydowanie lepszym wyborem w tej sytuacji jest kabina prysznicowa z niskim brodzikiem lub jedynie z odpływem liniowym w posadzce. Przy niemowlętach i małych dzieciach lepiej sprawdza się mała wanna lub kabina z głębokim brodzikiem. Pamiętajmy też o pozostawieniu sporej powierzchni na położenie przewijaka i kosmetyków do pielęgnacji.
Wieloosobowa rodzina powinna rozważyć zorganizowanie osobno łazienki i toalety oraz montaż dwóch stanowisk umywalkowych – to sprawdzone sposoby na rozładowanie porannych i wieczornych „korków łazienkowych”.
Wanna czy prysznic?
To zdecydowanie jedno z pierwszych pytań, które powinniśmy sobie zadać na początku naszej przygody z projektowaniem łazienki. Jeśli tylko metraż na to pozwala, to warto wstawić i wannę i prysznic. Problem z wyborem pojawia się w małych łazienkach, ale i ten można łatwo rozwiązać. Sprawdźmy, którą opcję wolą domownicy i na co pozwalają układ i wielkość wnętrza. Co więcej, warto też rozważyć opcję typu 2w1, czyli wanno-prysznic. Na pełnowymiarową prostokątną wannę można dostawić parawan nawannowy lub specjalną kabinę i w ten sposób połączyć wannę i prysznic w jedną wielofunkcyjną strefę kąpielową.
Płytki, marmur, drewno, a może tapeta? Co na ściany i posadzkę? Jaki styl wnętrza wybrać?
Jaka kolorystyka i styl wyposażenia – odpowiedzmy sobie na pytanie, jaki mamy koncept na wygląd wnętrza? To ważne, by spójnie stylistycznie dobrać ceramikę, meble i pokrycia ścian i posadzki. Obecnie na rynku mamy do wyboru zdecydowanie więcej opcji niż tylko płytki. Marmurowe płyty, duże lustra, drewniane lamele, tapety i fototapety, a nawet farby w szerokiej palecie barw dostosowane do warunków wysokiej wilgotności i zmiennej temperatury.
Ogrzewanie łazienkowe – grzejniki czy podłogowe?
Choć nie zastanawiamy się nad tym w pierwszej kolejności, to ogrzewanie łazienkowe ma ogromny wpływ na komfort korzystania z niej na co dzień. Ogrzewanie podłogowe daje przyjemny komfort cieplny, dogrzewając równomiernie każdy fragment pomieszczenia. Co więcej, ułatwia sprawną wentylację i odprowadzenie nadmiaru wilgoci z łazienki. Z kolei niewątpliwą zaletą tradycyjnych grzejników, tzw. ręcznikowców, jest możliwość szybkiego wysuszenia mokrych ręczników i małego prania. Na szczęście te oba typy ogrzewania można połączyć.
Miejsce do przechowywania – ile, gdzie zlokalizować?
W projekcie łazienki trzeba też zaplanować miejsce na przechowywania potrzebnych kosmetyków, środków higienicznych, drobnego sprzętu i środków czystości. Sprawdźmy na początek, jakie wymagania w tych zakresie ma każdy z domowników oraz gdzie planujemy trzymać preparaty czyszczące, zapasowy papier czy pojemnik na pranie.
Zaprojektowanie odpowiedniej ilości miejsca i najlepiej ukrycie go w szufladach, szafkach i za frontami pomoże utrzymać ład i porządek w łazience. Producenci wyposażenia proponują całe kolekcje mebli łazienkowych, które pozwalają na stworzenie spójnie stylistycznie i funkcjonalnej zabudowy. Szafki boczne KOŁO oraz inne meble z serii produktowych są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej i stylistycznej, która z łatwością dopasują się do każdego projektu nowoczesnego wnętrza.
Jak zaprojektować małą łazienkę? Sprytne sposoby dla niewielkich wnętrz
Mała łazienka to duże wyzwanie. Bo jak zaprojektować na małym metrażu wnętrze, które będzie jednocześnie wygodne, wysoce funkcjonalne i estetyczne? Są i na to sposoby, trzeba jednak znać kilka zasad projektowania małych łazienek.
Jasna kolorystyka i unikanie wzorów
To ważne, aby nie wprowadzać wizualnego chaosu. Najlepiej sprawdzają się jasne pokrycia ścian i posadzki (biele, szarości, beże, jasne pastele), duże płytki (niepodzielone, bez kontrastujących fug) i minimalizowanie wzorów.
Lustra i oświetlenie
Duże lustra pozwalają na optyczne powiększenie wnętrza. To świetny sposób, by optycznie dodać łazience kilka dodatkowych metrów. Dodatkowo szkliwione powierzchnie odbijają światło, co dodatkowo je doświetla, dając wrażenie większej głębi. Punktowo dobrane oświetlenie potęguje ten efekt. Rezygnujmy raczej z jednej centralnej lampy na rzecz dobrego doświetlenia każdego fragmentu pomieszczenia.
Serie wyposażenia do małych łazienek
Nieco mniejsze wymiary bez ograniczenia funkcjonalności – tym cechują się sprytne kolekcje produktowe specjalnie zaprojektowane z myślą o małych łazienkach. Krótsze miski WC, płaskie stelaże podtynkowe czy małe umywalki – KOŁO proponuje gotowe zestawy ceramiki i wyposażenia, wpisujące się w potrzeby małych łazienek.
Jak samemu zaprojektować łazienkę – projekty 3D
Samodzielnie czy z pomocą architekta? Wiele osób zastanawia się, czy udźwignie projektowanie własnej łazienki, czy lepiej poprosić o pomoc specjalistę. W Internecie dostępnych jest wiele programów do samodzielnego stworzenia wizualizacji łazienki. Trzeba poświęcić chwilę na naukę ich obsługi, ale dają zazwyczaj spore możliwości.
Popularnym rozwiązaniem jest też skorzystanie z pomocy architekta wnętrz w salonach wyposażenia. Za niewielką opłatą (kilkaset złotych) dostajemy pomoc profesjonalisty, a zazwyczaj przy zakupie materiałów w konkretnym sklepie za określoną kwotę otrzymamy zwrot tej kwoty.
Zobacz również: