Współcześnie budowane mieszkania często mają małe metraże, dlatego optymalne zagospodarowanie przestrzeni staje się priorytetem. Zwykle jednym z najbardziej problematycznych pomieszczeń jest kuchnia – muszą się w niej znaleźć określone sprzęty, z których będzie można wygodnie korzystać. Zobacz, jak zaplanować kuchenną zabudowę, aby można było ją użytkować latami!
Rozmieszczenie mebli i sprzętu kuchennego to kwestia, którą należy gruntownie przemyśleć jeszcze na etapie projektu. Stworzenie funkcjonalnej przestrzeni bywa trudniejsze w przypadku pomieszczeń o mniejszym metrażu oraz z różnymi ograniczeniami technicznymi. Można wówczas zastosować kompaktowe sprzęty jak np. lodówki Bosch i inne rozwiązania pozwalające zaoszczędzić przestrzeń. No co trzeba zwrócić szczególną uwagę, projektując niewielką kuchnię?
Lodówki Bosch – efektywne wykorzystanie przestrzeni
Sprzętem, który zajmuje najwięcej miejsca w kuchni, jest lodówka. Dlatego warto skupić się na wyborze odpowiedniego modelu. Lodówka BOSCH KGN33NWEB Biała NoFrost jest wyposażona w ergonomiczny mechanizm otwierania drzwiczek, który nie potrzebuje dodatkowego miejsca. Dzięki temu chłodziarkę można ustawić zarówno w ciągu zabudowy, jak i przy samej ścianie.
Bardzo ważne jest także optymalne zagospodarowanie przestrzeni wewnątrz lodówki. Dzięki temu można zmieścić w niej więcej produktów. Wygodne szuflady i półki o odpowiedniej wysokości i głębokości pozwolą umieścić w lodówce świeże warzywa i owoce oraz artykuły spożywcze o różnych wymiarach – np. kartony z mlekiem, butelki z napojami czy całe garnki.
Wspomniany model posiada także wbudowaną zamrażalkę z funkcją NoFrost – dzięki temu lodówki nie trzeba rozmrażać, a znajdujące się w niej produkty nie są pokryte szronem. W modelu Boscha znajduje się również specjalna wysuwana półka, na której można bezpiecznie umieścić np. formy do lodu.
Dowiedz się więcej, jaką lodówkę wybrać!
Szuflady, które ułatwiają organizację kuchni
Podczas planowania zabudowy kuchennej warto uwzględnić w projekcie jak najwięcej szuflad. Można w nich umieścić np. sztućce, naczynia i inne sprzęty kuchenne.
Szuflady sprawdzą się także jako miejsce przechowywania przypraw czy innych produktów spożywczych. Jeśli wyposażysz je w organizery i specjalne maty, łatwiej będzie Ci utrzymać w nich czystość.
Dobrym pomysłem na maksymalne wykorzystanie przestrzeni w lodówce jest montaż szuflad w cokołach mebli kuchennych. Można w nich przechowywać np. środki czystości.
Składane meble i pomysłowe akcesoria kuchenne
Nawet w niewielkiej kuchni powinno znaleźć się miejsce na wszystkie niezbędne sprzęty i akcesoria kuchenne. W tym celu warto skorzystać z pomysłowych, nieoczywistych rozwiązań, dzięki którym można przystosować kuchnię do bieżących potrzeb domowników.
Przykładem takiego rozwiązania są np. wysuwane blaty, które pozwalają uzyskać dodatkową powierzchnię roboczą, a kiedy przestają być potrzebne, wystarczy wsunąć je z powrotem na miejsce.
W kuchenną zabudowę można także wkomponować składane stoliki oraz drabinki umożliwiające sięganie do wnętrza wyższych szafek. Dzięki takim patentom usprawnisz codzienne korzystanie z kuchni.
Postaw na spersonalizowane wnętrze
Projektując kuchnię, warto kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami. Nie w każdym przypadku sprawdzą się te same rozwiązania, dlatego zastanów się, w jaki sposób na co dzień korzystasz z kuchni.
Osoby, które rzadko gotują, mogą np. zdecydować się na mniejsze płyty grzewcze czy węższe zmywarki, co pozwoli zaoszczędzić sporo miejsca. Smakosze kawy muszą uwzględnić w projekcie miejsce na ekspres i inne urządzenia służące do przygotowywania ulubionego napoju.
Sposoby na optyczne powiększenie przestrzeni
Mniejsze wnętrza są bardziej wymagające nie tylko pod kątem funkcjonalności, ale także estetyki. Niewielkie pomieszczenia szybciej sprawiają wrażenia zabałaganionych. Na szczęście istnieje wiele sposobów, które pozwolą uzyskać efekt optycznego powiększenia kuchennej przestrzeni.
- Wybierz zabudowę tworzącą jednolitą powierzchnię. Im mniej szczegółów, kolorów i faktur, tym większe wydaje się wnętrze. W przypadku mniejszych kuchni warto wybrać meble bez uchwytów i widocznego podziału frontów oraz poprowadzić zabudowę aż po sufit.
- Jasne kolory sprawiają, że kuchnia wygląda na przestronniejszą. Nie od razu oznacza to konieczność wyboru białych mebli, ale postawienie na jasne, neutralne kolory. Dobrze sięgnąć także po połyskujące faktury.
- Wykorzystaj różne źródła oświetlenia. Oprócz głównego oświetlenia sufitowego warto zainstalować także listwy pod szafkami. Stworzą one wrażenie głębi i ułatwią przygotowywanie posiłków.
- Wybieraj proste, minimalistyczne wzory. Nadmiar ozdobnych elementów może zdominować przestrzeń i optycznie zmniejszyć pomieszczenie. Należy także zadbać o to, aby wszystkie nieużywane przedmioty były schowane – bałagan sprawi, że kuchnia wyda się o wiele mniejsza.
Przy projektowaniu kuchni pamiętaj, że najważniejsze są Twoje potrzeby i oczekiwania. Dlatego urządzając kuchnię, warto polegać także na własnym guście i indywidualnych preferencjach.
Tekst: Materiał partnera
Zobacz również: