Jean Prouvé – twórca ponadczasowego piękna

Był czołowym przedstawicielem francuskiego wzornictwa XX wieku. Nieustannie eksperymentował z designem dostosowując go do potrzeb otaczającego świata. Jean Prouvé jako człowiek wielu talentów, został legendą już za życia, a jego projekty nadal uznawane są za niekwestionowane ikony wzornictwa.

Prawdziwe piękno jest ponadczasowe, a przedmioty użytkowe noszące miano dobrego designu nie tylko się nie starzeją, ale wyglądają doskonale w każdym wnętrzu, niezależnie od tego czy zostały zaprojektowane współcześnie, czy sto lat temu. Jednym z przykładów doskonałego wzornictwa, które od wielu lat zachwyca ludzi na całym świecie swą minimalistyczną prostotą w połączeniu z niemal doskonałą formą są przedmioty zaprojektowane przez Jeana Prouvé’a. Jego projekty – jak krzesło Standard czy Fauteuil de Grand Repos – są ikonami designu oraz inspiracją dla kolejnych pokoleń designerów. Uważany jest także za jednego z najwybitniejszych konstruktorów XX wieku ze względu na próby wniesienia przemysłowych metod produkcyjnych do architektury w taki sposób, aby nie utracić przy tym jakości estetycznej produktu.

Od rzemiosła po design
Przygoda Prouvé’a z projektowaniem rozpoczęła się od zdobywania pierwszych szlifów w zakładzie kowalskim Emila Roberta w Paryżu. Marzył o zostaniu inżynierem, ale ze względu na duże koszty edukacji, będące poza zasięgiem możliwości artystycznej rodziny, z której pochodził – jego ojciec Victor Prouvé był malarzem, a matka pianistką – uczył się kowalstwa i ślusarstwa.

Po odbyciu służby wojskowej w 1924 r. Jean otworzył w Nancy własny warsztat kowalski, w którym specjalizował się w wykonywaniu metalowych elementów architektury, jak ozdobne kraty, balustrady czy poręcze. Artystyczna dusza nie pozwoliła mu jednak na bezmyślne odtwarzanie projektów innych. Sam zaczął eksperymentować z formą i kształtami, inspirując się tak znakomitymi postaciami, jak Le Corbusier czy Robert Mallet-Stevens i już rok później rozpoczął produkcję swych pierwszych mebli z blachy stalowej.

W 1931 r. założył wraz z Eugène Beaudoinem i Marcelem Lodsem firmę Les Ateliers Jean Prouvé, która w latach 30. specjalizowała się w wyrobie mebli oraz elementów architektonicznych, m.in. dla Maison du Peuple (Dom Ludowy) w Clichy. Jego projekty cechowały się nie tylko wysoką jakością funkcjonalną i estetyczną, lecz również niskim kosztem produkcji. Wytrzymałe, ale lekkie stalowe i aluminiowe konstrukcje szybko stały się jego wizytówką. Zaczął realizować jednorazowe zlecenia na produkcję mebli dla władz lokalnych i sektora publicznego. Ciągle jednak marzył o czymś więcej.

Wpływ wojny na projektowanie
Początki lat 40. to czas, w którym, ze względu na trwającą wojnę, stal była towarem deficytowym. W związku z tym Prouvé zaczął doceniać drewno jako materiał meblarski, wzbogacając je elementami z prefabrykatów. Zachwycił się jego naturalnym pięknem. Meble przez niego tworzone szybko stały się najbardziej opłacalną gałęzią biznesu. Po wojnie jako burmistrz Nancy projektował i budował domy dla bezdomnych.

W 1947 r. założył fabrykę Maxévill, w latach 1968–84 prowadził własne studio architektoniczne w Paryżu. Firma Construction Jean Prouvé umożliwiła mu realizację bardziej ambitnych i wysublimowanych projektów. Tu mógł się w pełni realizować jako designer. Sam Le Corbuisier twierdził, że „Jean Prouvé łączy w swojej osobie architekta i inżyniera, a dokładniej mówiąc, architekta i muratora, gdyż wszystko, czego się dotknie i co projektuje, natychmiast otrzymuje elegancką i plastyczną formę o błyskotliwie rozwiązanej wytrzymałości i produkcji przemysłowej”.

Więcej o twórczości Jeana Prouvé’a można przeczytać na stronie www.mesmetric.com, która nie tylko zajmuje się selekcją i dostarczaniem wyjątkowych przedmiotów użytkowych do polskich domów, ale też realizuje misję edukacyjną, przekazując wiedzę o światowej sławy projektantach i doskonałym wzornictwie.