Znajdująca się na terenie Bordeaux katedra to jedna z ciekawszych perełek na architektonicznej mapie Francji. Cathédrale Saint-André de Bordeaux, a właściwie archikatedra pod wezwaniem świętego Andrzeja Apostoła to nie tylko doskonały przykład gotyckiej architektury, ale również mieszanka wielu epok, która cieszy oko. Obecna budowla pochodzi z czasów Karolingów i znajduje się na ulicy Rue Vital Carles.
Katedra Saint-André w Bordeaux – parę słów o historii
Rok 1170 to moment, w którym rozpoczęła się rozbudowa Katedry Saint-Andre, czyli wyjątkowego budynku w stylu romańskim. Jej nawa, czyli przestrzeń przeznaczona dla wiernych, zyskała trzy prostokątne trawersy i asymetryczny transept. W planach było również dodanie kilku kopuł. Wraz z rozwojem technologicznym pomysł porzucono, zamiast tego dodając elementy gotyckie, z których katedra Saint-Andre słynie.
Gotycka Katedra w Bordeaux nabiera słynnych kształtów
Pełen rozkwit gotyku w Cathédrale de Bordeaux to czas przełomu XIV i XV wieku, kiedy Akwitanią rządzili Anglicy. Plan nawy głównej został zredukowany z trzech części do jednej. W 1440 r. rozpoczęto budowę znajdującej się poza katedrą dzwonnicy, która została ukończona w 1500 roku. W tym czasie wnętrze Cathédrale de Bordeaux zostało pokryte wieloma zdobieniami.
W XVI wieku katolicka katedra zyskała renesansowe elementy dekoracyjne, między innymi ozdobne lektorium, czyli parawan między prezbiterium a nawą. W chaosie Rewolucji Francuskiej meble i dekoracje katedry zostały usunięte lub zdewastowane. Część rzeźby zewnętrznej, po stronie północnej, była ukryta przez sąsiednie budynki, dlatego też udało się ją uratować.
Katedra w Bordeaux – część zewnętrzna
Front Północny
Za najbardziej reprezentatywne wejście do Saint André de Bordeaux uznaje się tak zwany „Portal Iglic” znajdujący się po północnej stronie i powstały w I połowie XIV wieku.
Pomimo silnych fundamentów, północna nawa katedry zawsze miała problem ze stabilnością i wraz z czasem zaczęła wymagać przypór. Największa znana jest pod nazwą przypory Gramonta i powstała w 1531 roku. Przypora posiada gotycki łuk, bogato zdobiony renesansowymi dekoracjami.
Innym elementem północnej, najbardziej reprezentacyjnej części katedry, jest portal królewski, znajdujący się między przyporą Gramonta a zakrystią. Służył on za najważniejsze wejście katedry do momentu powstania Portalu Iglic. Zdobienia nad wejściem portalu Królewskiego obfitują w najstarsze i najpiękniejsze rzeźby, jakie można zobaczyć w katedrze.
Front Południowy
Południową stronę dominują dwie wieże katedry, które powstały w celu umieszczenia w nich dzwonów katedralnych. Początkowo chciano, aby wieże posiadały iglice, jednak z tego pomysłu ostatecznie zrezygnowano.
Zdobienia znajdujące się pod rozetą frontu południowego katedry, to jedne z najstarszych jej elementów. Niestety, duża część tympanonu, czyli zdobień nad wejściem została zniszczona w czasie rewolucji. Jednakże niektórym rzeźbom udało się przetrwać. Obecnie za ich autora uznaje się Petrusa de Sancto Milio, słynnego średniowiecznego rzeźbiarza.
Front Zachodni i Południowy
Co zaskakujące, Cathédrale Saint André de Bordeaux nie posiada żadnych dekoracji w swojej zachodniej części, co wyróżnia ją na tle innych gotyckich katedr. Strona ta była zasłonięta przez inne budynki aż do 1772 roku, kiedy zostały one zburzone. Drzwi są również dodatkiem, który został wykonany dopiero w 1805 roku.
Strona południowa katedry wyróżnia się rzędem budynków z neogotyckimi fasadami zwanych Nowymi Zakrystiami. Mieści się w nich kaplica chrzcielna, zakrystie, kaplica katechetyczna, kapitularz, sypialnia biskupa i inne pomieszczenia użytkowe.
Katedra Saint Andre – część wewnętrzna
Nawa
Nawa jest częścią katedry przeznaczoną dla wiernych. Po raz pierwszy została przykryta czteroczęściowymi sklepieniami żebrowymi w pierwszej połowie XIII wieku. W XVI wieku niektóre trawersy nawy zostały przebudowane. Dzięki temu stały się bardziej dekoracyjne.
Elewacja budynku różni się na tle innych francuskich gotyckich katedr. Spowodowane jest to licznymi przebudowami w różnych stylach. Północna strona nawy ma głębokie nisze z oknami na parterze, podczas gdy strona południowa prezentuje odwiedzającym głównie pustą ścianę.
Prezbiterium
Prezbiterium to miejsce przeznaczone dla duchowieństwa, znajdują się tam również stalle chóralne. W przeciwieństwie do Nawy emanuje tylko jednym, czysto gotyckim, stylem. Cechą charakterystyczną tego miejsca są rzeźbione mizerykordia, przedstawiające różne wizerunki, jak i pozwalające na oparcie dla duchownego prowadzącego mszę.
Kaplice
Od wschodniej części katedry Saint Andre wychodzą 4 kaplice poświęcone kolejno: Zwiastowaniu, Małgorzacie Marii Alacoque, Świętej Annie i Świętemu Karolowi Borromeo. Przy kaplicy świętej Anny można podziwiać malunki naścienne z późnego średniowiecza, przedstawiające życie świętej, jak i pomnik Joanny D’Ark. Poza tym w katedrze znajduje się również kaplica poświęcona najświętszemu sakramentowi. Znajduje się ona na osi katedry i posiada najwięcej zdobień.
Dlaczego warto odwiedzić Katedrę św. Andrzeja w Bordeux?
Odwiedzając stolicę francuskich win, warto zajrzeć na ulicę Rue Vital Carles i zwiedzić katedrę. Stanowi ona nie tylko wspaniałą okazję, aby popodziwiać typowo gotycką architekturę, ale również pozwala zrozumieć kraj i jego historię.
Zlokalizowana we Francji katedra jest jedną ze starszych w regionie i urzeka subtelnym pięknem. Znajduje się na światowych listach UNESCO, co udowadnia, że jest jednym z najważniejszych zabytków „Małego Paryża”, jak inaczej nazywane jest Bordeaux i nie wolno jej przeoczyć!
Zobacz również: