Betonowy ananas czy para kolorowych bajkowych oczu to jedne z zabawnych ławek, które młodzi architekci i projektanci zainstalowali z okazji London Festival of Architecture.
Wyjątkowe miejskie ławki
Ożywiające londyńską dzielnicę finansową Cheapside miejskie ławki zostały zaprojektowane na potrzeby corocznego konkursu City Benches London Festival of Architecture. Celem wydarzenia jest zaprezentowanie szerokiej publiczności nowych, zdolnych projektantów. W tym roku zwycięzcami konkursu zostali kreatywni twórcy i studia projektowe z Danii, Belgii, Włoch i Wielkiej Brytanii.
„City Benches to fantastyczny program, dający szansę utalentowanym projektantom odświeżyć wygląd ulic Londynu. W tym roku, stworzenie nowych miejsc siedzących w kontekście ograniczeń Covid-19 było dodatkowym wyzwaniem. Projektantom jednak udało się stworzyć projekty, które jednocześnie wprowadzają koloryt na ulicę miasta i pozwalają utrzymywać dystans społeczny”, powiedziała Tamsie Thomson, dyrektor LFA.
Konkurs jest organizowany co roku we współpracy z Cheapside Business Alliance i City of London Corporation.
Pineapple for London & Look Up
Pineapple for London to ławka ze ściętymi krawędziami, która dodatkowo pełni funkcję doniczki. Zaprojektowali ją Hugh Diamond, Archie Cantwell i Cameron Clarke. Ławka została wykonana ręcznie poprzez połączenie grubych kawałków pigmentowanego betonu. Kolejny obiekt stworzyła Oli Colman, który przypomina parę kolorowych oczu spoglądających w niebo. Ławka nazwana Look Up została zaprojektowana tak, aby użytkownik mógł na niej usiąść i jednocześnie podziwiać otaczający go świat i oglądać panoramę miasta.
Miejskie ławki Chim Chim & The Two-Seater Rul
Ławka Chim Chim składa hołd londyńskim domom z epoki wiktoriańskiej. Jej oparcie przypomina cztery tradycyjne kominy. Ławka zbudowana z cegieł jest wykończona w czerwonym kolorze. Kolor wybrany przez studio architektoniczne Profferlo ma wyróżniać ją na tle otoczenia.
W pobliżu znajduje się również ławka The Two-Seater Rule, która ma formę dwóch trójkątnych krzeseł połączonych dwumetrową ławką. Została ona stworzona przez Iain’a Jamieson’a i Dave’a Drury’ego w celu zachęcenia ludzi do dyskusji twarzą w twarz, przy jednoczesnym zachowaniu bezpiecznej przestrzeni pomiędzy nimi – zgodnie z wytycznymi rządu brytyjskiego dotyczącymi bezpieczeństwa Covid-19.
Ostatnia ławka została wykonana przez Studio Mxmxm z wycinanych laserowo, malowanych proszkowo płyt stalowych, z których każda reprezentuje oś w układzie współrzędnych geograficznych. Nosi ona nazwę 51°30’48.6″ N 0°05’17.9″ W od współrzędnych jej ustawienia przed Royal Exchange.
LFA jest największym dorocznym festiwalem architektonicznym na świecie. Zazwyczaj odbywa się on przez cały czerwiec, jednak w tym roku w związku z pandemią wydarzenie odbywa się w większości online.
Zdjęcia: Luke O’Donovan
Zobacz również: Kościół błogosławionej Marii Restytuty | Niezwykły domek letniskowy na skraju lasu