Kto stoi za identyfikacją wizualną Fabryki Czekolady E.Wedel?

1935 rok - samochód firmowy E.Wedel

Już jesienią tego roku na mapie Warszawy pojawi się jedyne w tej części Europy, multisensoryczne muzeum czekolady. Będzie to miejsce wyjątkowe nie tylko ze względu na możliwość zagłębienia się w świecie kategorii czekoladowej oraz jej doświadczania wszystkimi zmysłami, ale także dzięki niestandardowemu podejściu do kwestii designu – z jednej strony architektury, a z drugiej identyfikacji wizualnej, za którą odpowiada Jerzy Skakun ze studio Homework.

Muzeum Fabryki Czekolady E.Wedel

Już kilka miesięcy temu w krajobrazie prawobrzeżnej Warszawy, tuż przy Jeziorku Kamionkowskim, pojawił się nowy budynek o industrialnym charakterze. Jego elewacja przypominająca kostki czekolady pokryta jest szarą cegłą – materiałem, z którego została stworzona znajdująca się na tym samym terenie zabytkowa fabryka Wedla. To podobieństwo nie jest przypadkowe – nowy budynek pełni bowiem funkcję Muzeum Fabryki Czekolady E.Wedel, w którym historia spotyka się z teraźniejszością, a dawna technologia i dbałość o czekoladowe rzemiosło przeplata się z nowoczesnymi procesami produkcyjnymi. To miejsce, w którym miłośnicy czekolady i pasjonaci historii rodziny Wedlów znajdą to, co kochają najbardziej.

Kto stoi za identyfikacją wizualną Fabryki Czekolady E.Wedel?
Muzeum Fabryki Czekolady E.Wedel

Chcieliśmy zaprosić odwiedzających do świata czekolady, który pobudza wszystkie zmysły – wzrok, smak, zapach czy dotyk. Za cel postawiliśmy sobie połączenie tych elementów w funkcjonalną strukturę przestrzenną zamkniętą w pudełku. Naturalnie inspiracją stało się pudełko czekoladek. Proste, pozbawione nadmiernych detali i ozdób, a jednocześnie apetyczne, wzbudzające ciekawość, skrywające tajemnicę. Pudełko, które po podniesieniu pokrywy uwalnia bogactwo swego wnętrza, mieszankę smaków i aromatów – podkreśla Robert Zydel, Dyrektor Fabryki Czekolady E.Wedel.

Identyfikacja wizualna Fabryki Czekolady E.Wedel

O ile budynek z zewnątrz jest już dostępny dla oczu mieszkańców stolicy, jego środek i to, co będzie się w nim działo, wciąż pozostaje słodką tajemnicą. Gotowa jest już jednak identyfikacja wizualna projektu, która, mimo że nowoczesna, ponownie wypływa z tradycji i jest zwieńczeniem wieloletniej historii pracy Wedla z artystami. Zaczynając od samego Jana i słynnych plakatów z Chłopcem na Zebrze zamówionych u „ojca nowoczesnej reklamy” Leonetto Cappiello, poprzez współprace z Zofią Stryjeńską czy Karolem Śliwką, który jest autorem opakowania Czekolady Jedynej, aż do współczesnych artystów wykonujących m.in. opakowania pianek Ptasie Mleczko® czy muralu autorstwa Martyny Wojcik-Śmierskiej na elewacji fabryki.

Jan Wedel portret
Jan Wedel portret

Wytyczne do stworzenia projektu identyfikacji wizualnej Fabryki Czekolady E.Wedel bazowały na połączeniu nowoczesności i wszechstronności zastosowania z dziedzictwem i DNA marki. W przetargu wzięło udział 6 firm. Przy wyborze zwycięzcy były brane pod uwagę m.in. typografia, znak graficzny, key visual, gadżety firmowe, ale także dress code pracowników czy piktogramy do komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej.

1935 rok - samochód firmowy E.Wedel
1935 rok – samochód firmowy E.Wedel

Wybierając finalny kształt projektu zależało nam przede wszystkim na możliwości jego szerokiego wykorzystania, przy jednoczesnym zachowaniu estetyki i zgodności z historią marki. Jego elementy będą więc widoczne w wielu miejscach w muzeum – od kierunkowskazów i planu obiektu, poprzez materiały graficzne wystawy, aż po pamiątkowe gadżety dostępne w muzealnym sklepie. Ważnym uzupełnieniem identyfikacji jest mozaika ikon, tworzących spójną opowieść o Fabryce Czekolady E.Wedel – zostały w niej uwzględnione symbole, produkty, składniki, doznania i elementy związane z produkcją czekolady Wedla  dodaje Zydel.

Nieszablonowe podejście Studio Homework

Komisja przetargowa, do której został zaproszony zewnętrzny ekspert Patryk Hardziej – uczeń wspomnianego już Karola Śliwki, wybrała nieszablonowe podejście zaproponowane przez Studio Homework, reprezentowane przez Joannę Górską i Jerzego Skakuna, odpowiadających za projekt i jego dostosowanie do różnych potrzeb Muzeum – zarówno w ramach ekspozycji, jak i komunikacji.

Kto stoi za identyfikacją wizualną Fabryki Czekolady E.Wedel?
Muzeum Fabryki Czekolady E.Wedel

 

– Genezą identyfikacji Fabryki Czekolady E.Wedel jest idea dzielenia się przyjemnością jak tabliczką czekolady. Wykorzystaliśmy symbol czekolady z odłamywaną kostką, aby pokazać, że tak jak my dzielimy się czekoladą z innymi, tak Fabryka Czekolady dzieli się nią z nami. Tożsamość Fabryki Czekolady spletliśmy ze znakiem E. Wedel, uzupełniając go zestawem ikon – pudełkiem czekoladek – tłumaczy Joanna Górska. ­

Kto stoi za identyfikacją wizualną Fabryki Czekolady E.Wedel?
Muzeum Fabryki Czekolady E.Wedel

Jak opowiada Jerzy Skakun, drugi autor koncepcji: – Wprowadziliśmy elementy wizualne zbudowane na emocjonalnych i rozpoznawalnych znakach, które większość użytkowników może łatwo zrozumieć, zarówno dorośli, jak i dzieci. Podzieliliśmy je na pięć obszarów tematycznych. W pierwszym znalazły się symbole odnoszące się do historii Wedla, takie jak: Zebra, Chłopiec na Zebrze, czy samolot. W kolejnych – przedstawienia najpopularniejszych produktów i wyjątkowe, najlepszej jakości surowce, wykorzystywane w produkcji czekolady. Oddzielną kategorię stanowią charakterystyczne elementy produkcyjne w fabryce. Szczególną grupą są ikony doznań odnoszące się do emocji i doświadczenia przyjemności smaku. Mozaikę różnorodnych doznań dopełnia lejąca się czekolada.

O tym, jak identyfikacja wizualna Fabryki Czekolady E.Wedel prezentuje się „na żywo”, konsumenci będą mogli przekonać się już jesienią, kiedy to muzeum otworzy swoje drzwi dla zwiedzających. Informacje dotyczące dokładnej daty otwarcia i sprzedaży biletów pojawią się już niedługo.


Zobacz również: