Monstera deliciosa – uprawa, pielęgnacja i wymagania bez tajemnic

Monstera dziurawa - foto Annie Spratt - Unsplash

Monstera deliciosa to roślina, która zdobyła w ostatnim czasie ogromną popularność. Nie ma w tym nic dziwnego. Jej charakterystyczne liście przykuwają uwagę i stanowią przepiękną dekorację wielu pomieszczeń. Co więcej, pielęgnacja monstery deliciosy nie należy do najtrudniejszych. Wystarczy odrobina niezbędnej wiedzy, aby roślina była zdrowa i piękna. Co warto wiedzieć na temat monstery? Sprawdźmy!

Monstera deliciosa – co to za roślina?

Monstera to kwiat z rodziny Araceae pochodzący z lasów tropikalnych. W naturalnym środowisku można spotkać ją na przykład w Ameryce Środkowej. W tamtejszych warunkach może osiągnąć nawet 10 metrów wysokości. Monstera deliciosa ma wyjątkowo spektakularne liście, pełne charakterystycznych nacięć. To właśnie one wyróżniają ją spośród wielu innych roślin zielonych. Co ciekawe, Monstera deliciosa w warunkach domowych radzi sobie bez żadnych problemów. To właśnie dlatego jej dziurawe liście zdobią coraz więcej mieszkań na całym świecie.

Monstera dziurawa - foto Annie Spratt - Unsplash
Eksperci radzą, by młode monstery przesadzać raz w roku, na wiosnę. Starsze okazy rzadziej – raz na dwa, trzy lata. Przesadzanie monstery nie jest trudne. Gdy kupujemy monsterę dziurawą w sklepie, warto ją od razu przesadzić. Na zdjęciu monstera dziurawa – foto Annie Spratt – Unsplash

Rodzaje i odmiany monstery

Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) cieszy się ogromną popularnością i jest jedną z najczęściej wybieranych roślin domowych. Charakteryzuje się sercowatymi liśćmi, które są ozdobione dziurami o różnych rozmiarach. W miarę dojrzewania roślina ta może osiągnąć imponujące wymiary, nawet powyżej 2 metrów wysokości. Dostępne są różne odmiany monster dziurawej, w tym monstera deliciosa variegata z żółto-zielonymi liśćmi oraz monstera deliciosa variegata alba, które charakteryzuje się dużymi zielonymi liśćmi z białymi, nieregularnymi plamami.

Monstera „Monkey Mask” (Monstera adansonii) wyróżnia się liśćmi z licznymi dziurami i pełnymi brzegami. Jako pnącze najlepiej rośnie przy podporze, takiej jak palik kokosowy.

Monstera obliqua to odmiana o niezwykle cienkich i delikatnych liściach, gdzie dziury zajmują około 90% powierzchni liścia. Jest często mylona z adansonii, ale rzadziej dostępna w sprzedaży i zdecydowanie droższa. Nazewnictwo obu odmian bywa przedmiotem sporów wśród ogrodników, co może prowadzić do sprzedaży tych samych roślin pod różnymi nazwami.

Monstera minima (Rhaphidophora tetrasperma), znana również jako monstera oszukana, jest jedynie spokrewniona z właściwymi gatunkami Monstera. Jej liście są tak głęboko wcięte, że zdają się opierać głównie na centralnej żyłce.

Dlaczego warto mieć monsterę w domu?

Wymagania tej charakterystycznej rośliny z dziurawymi liśćmi nie są duże. Wręcz przeciwnie. Monstera deliciosa świetnie radzi sobie w temperaturze pokojowej, czyli w przedziale od 15 do 20 stopni Celsjusza. Nie szkodzą jej również trzydziestostopniowe upały. Monstera nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Jest rośliną odporną na suche powietrze, a nawet pył i kurz. Z tego względu roślina znajduje swoje miejsce nie tylko w domach, ale także biurach, czy zakładach produkcyjnych. Monstera szybko rośnie, zaadaptuje się na różnych stanowiskach i radzi sobie nawet wtedy, kiedy zapomni się o jej podlewaniu. To jedna z tych roślin zielonych, które kochają osoby zapominalskie i zabiegane. Ale nie tylko!

Monstera może stanowić bardzo ważny element dekoracyjny w niektórych stylach wnętrzarskich – m.in. urban jungle, który jest niezwykle modny ostatnimi czasy.

Monstera deliciosa - foto Chris Lee - Unsplash
Deliciosa monstera wytwarza również liczne korzenie powietrzne, które nadają tej roślinie charakteru i umożliwiają jej pięcie się w górę. Młode liście są jasnozielone, z czasem jednak nabierają ciemniejszego koloru, a na ich powierzchni pojawiają się charakterystyczne wcięcia i dziury – foto Chris Lee – Unsplash

Gdzie można kupić monsterę?

Obecnie monsterę można kupić nawet w wielu supermarketach czy sklepach budowlanych. Sadzonki dostępne są także w internetowych sklepach ogrodniczych. My jednak najbardziej polecamy zakupić monsterę w kwieciarni lub na giełdzie kwiatowej. Z reguły właśnie w takich miejscach można pozyskać najlepsze sadzonki, choć nie jest to oczywiście żadną regułą. A ile kosztuje monstera dziurawa? Za standardową sadzonkę w doniczce trzeba zapłacić od około 20 do nawet 100 złotych. Cena za małą roślinkę rzadkiej odmiany Variegata (o biało-zielonym, pstrym ubarwieniu) wynosi około 400-600 złotych.

Monstera deliciosa - foto feey - Unsplash
Deliciosa monstera to okazałe, modne, silnie płożące się pnącze o bardzo okazałych, spektakularnych liściach – foto feey

Monstera pielęgnacja – zasady pielęgnacji monstery

W domowej uprawie monstery nie trzeba martwić się o wiele rzeczy. Choć naturalne środowisko rośliny znajduje się w lasach tropikalnych, świetnie adaptuje się ona do zupełnie innych warunków. Trzeba jednak pamiętać, że monstera może urosnąć do naprawdę pokaźnych rozmiarów. Oznacza to, że z roku na rok konieczne będzie jej przesadzanie, aż w końcu trafi ona do bardzo dużej doniczki. Dorosła roślina potrzebuje dość sporo miejsca. Przed posadzeniem monstery warto zaopatrzyć się w podporę do pnączy. To roślina, która w naturalnych warunkach pnie się po pniach drzew, ku słońcu. Wykorzystuje do tego korzenie powietrzne. Solidna podpora sprawia, że roślina czuje się bezpiecznie. Dochodzi do zdrętwienia korzeni, przez co monstera dostaje bodziec do wzrostu.

Stanowisko dla monstery

Monstera deliciosa najlepiej radzi sobie w jasnych oraz półcienistych miejscach. Źle znosi bezpośrednie nasłonecznienie, zwłaszcza w trakcie upałów. Zbyt silne słońce może powodować przepalenie liści. Monstera źle reaguje jednak również na brak nasłonecznienia. W zacienionym miejscu liście monstery będą małe i nie pojawią się na nich charakterystyczne nacięcia i dziury.

Monstera dziurawa - foto Hayley Maxwell - Unsplash
Deliciosa monstera w naturze występuje na terenach lasów tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej. Ozdobą tego niezwykłego gatunku są bardzo duże liście średnicy nawet 60 cm – foto Hayley Maxwell – Unsplash

Monstera nie przepada za zbyt wilgotnym podłożem, jednak jednocześnie służy jej wilgotne powietrze. Z tego względu zwłaszcza zimą warto zadbać o to, aby roślina znajdowała się w pobliżu atomizera. Roślina nie powinna znajdować się zbyt blisko okna i grzejnika.

Ziemia dla monstery

Monsterę należy uprawiać na podłoży charakteryzującym się dużą przepuszczalnością, najlepiej torfowym. Jednak roślinę można również posadzić w najzwyklejszej ziemi uniwersalnej przeznaczonej do uprawy roślin doniczkowych. Decydując się na tę drugą opcję, warto dodać do podłoży około 1/3 części szkła wulkanicznego, czyli perlitu. Dzięki temu ziemia stanie się pulchniejsza i lżejsza, a korzenie rośliny będą rozrastać się znacznie szybciej.

Monstera dziurawa - foto Huy Phan - Unsplash
Jak sama nazwa wskazuje, monstera dziurawa może osiągać monstrualne rozmiary – foto Huy Phan – Unsplash

Podlewanie monstery – jak często?

Monstera to roślina, która nie lubi nadmiaru wody. Nie można jednak zapominać o jej regularnym podlewaniu. Trzeba robić to z głową i odpowiednią częstotliwością. Monsterę najlepiej podlewać raz w tygodniu, zwłaszcza wiosną i latem. W chłodniejszych miesiącach może okazać się, że podlewanie będzie konieczne jeszcze rzadziej. Monstera jest rośliną, która pokazuje, że brakuje jej wody. Jej liście stają się wówczas nieco przywiędłe. Nie trzeba jednak obawiać się takiego efektu – roślina wróci do normy po paru godzinach po podlaniu. Ale to nie wszystko. Monsterę podlewamy tylko wtedy, kiedy wierzchnia warstwa ziemi jest zupełnie sucha. W przypadku tej rośliny nie tylko podlewanie, ale również zraszanie lici okaże się dobrym pomysłem.

Monstera dziurawa - foto Jade Stephens - Unsplash
Monstera nie jest rośliną zaliczaną do trudnych w uprawie. Pamiętajcie aby nie ustawiać jej w miejscu gdzie będzie narażona na bezpośrednie promienie słoneczne, ponieważ spowoduje to spalenie liści – foto Jade Stephens

Nawożenie monstery

Jeśli chcemy naprawdę dobrze dbać o monsterę, musimy zapewnić jej niezbędne składniki odżywcze. Dzięki nim będzie rosła o wiele szybciej i bujniej. Od początku marca aż do końca sierpnia monsterę powinno się nawozić raz na 2 tygodnie. Z kolei raz na 3 tygodnie powinno wzmacniać się rośliny, które stoją w cieniu. Najlepiej w przypadku monstery sprawdzi się płynny nawóz do roślin doniczkowych. W okresie jesienno-zimowym należy wstrzymać się od nawożenia. Jak widać, pielęgnacja monstery mocno opiera się na zasadzie „im mniej, tym lepiej”.

Przesadzanie monstery

Monstera to roślina, którą należy przesadzać raz do roku, przez pierwsze trzy lata jej życia. Najlepiej zrobić to w okolicach marca lub kwietnia. Starsze egzemplarze nie potrzebują już przesadzania do nowej doniczki ani wymieniania ziemi. W przypadku dorosłej rośliny należy robić to co 3-4 lata lub jedynie wymieniać wierzchnią warstwę ziemi. Ważne jest, aby po przesadzeniu monstery nie podlewać jej przez pierwsze 48 godzin.

Monstera deliciosa - foto Kara Eads - Unsplash
Jeśli chcesz poczuć się w swoim domu jak w tropikalnym gąszczu, postaw na monsterę – foto Kara Eads

Choroby monstery

Choć monstera jest rośliną bezproblemową, jak wszystkie kwiaty doniczkowe, jest narażona na pewne choroby. Brązowe plamy na liściach pojawią się, jeśli roślinę zaatakowała choroba grzybicza. Może być ona skutkiem przelania monstery lub posadzenia jej na zbyt mało przepuszczalnym podłożu torfowym. Czasami choroba grzybicza może przenosić się z innych roślin.

Monstera deliciosa - foto Kara Eads - Unsplash
Monsterę deliciosa podlewaj umiarkowanie. Kurz, który gromadzi się na urzekających liściach monstery usuwaj wilgotną ściereczką – foto Kara Eads

Jeśli monstera została zaatakowana przez chorobę, należy pozbyć się uszkodzonych liści. W następnej kolejności konieczne może okazać się przesadzenie rośliny i zabezpieczenie jej odpowiednim preparatem.

Również żółte plamy na liściach monstery mogą być oznaką choroby grzybiczej. Z kolei, jeśli jej liście przybierają bladego odcienia i jasnych przebarwień, oznacza to, że roślinie brakuje składników odżywczych.

Jak rozmnażać monsterę?

Monstera posiada korzenie powietrzne, dzięki którym bardzo łatwo można ją rozmnażać. Najlepiej robić to wiosną. Roślinę można rozmnażać na kilka sposobów.

Pierwszy z nich polega na nacięciu pędu tuż przed korzeniem powietrznym. W miejscu nacięcia należy umieścić kawałek patyczka lub zapałki. Przed nacięciem trzeba umieścić kawałek folii, tworząc coś na kształt opatrunku z wilgotnym podłożem. Po paru tygodniach w miejscu nacięcia monstera powinna wytworzyć korzonki. Tak powstałą sadzonkę należy odciąć i przesadzić do doniczki.

Monstera deliciosa - foto feey - Unsplash
Monstera dziurawa ma ogromne, ciemnozielone liście – foto feey

Sadzonkę można uzyskać również, obcinając pęd poniżej korzenia powietrznego i umieszczając go w naczyniu z wodą. Po kilku tygodniach roślina powinna wypuścić korzonki. Co ciekawe, obcięty pęd można od razu umieścić w doniczce, pomijając etap zanurzania go w wodzie. W tym przypadku należy jednak szczególnie zadbać o odpowiednią wilgotność podłoża i zaopatrzeniu go w dawkę fosforu.


Zobacz również: