Nieregularność na obrazie – sztuka Anny Krzanowskiej

Anna Krzanowska - Dzikość - pastel na papierze

Minimalistyczne wnętrza i pełne emocji obrazy – sztuka Anny Krzanowskiej zabiera widza w pełną tajemnic podróż do świata psyche, gdzie żywa paleta barw przeplata się z wielowymiarowymi formami. Artystka oprócz obrazów olejnych i akrylowych tworzy także rysunki na papierze, a jej prace stanowią pomost pomiędzy abstrakcją a figuracją. Sztuka powstała z bogactwa doświadczeń i uczuć doskonale podkreśli klasyczne wnętrza, a minimalistyczny wystrój zaakcentuje płynne kompozycje.

Piękne imperfekcje

Nieregularność form była doceniana już w baroku, który wziął swą nazwę od kształtu perły. Współcześnie, artyści mający swobodę kreacji, często wchodzą w dialog ze sztuką dawną, przefiltrowując ją przez indywidualny filtr wrażliwości. Obrazy Anny Krzanowskiej z cyklu ,,W krzywym zwierciadle” stanowią wyraz rozważań malarki nad pracami mistrzów, m.in. Sandro Botticelliego czy Ingresa. Kobiece sylwetki są rozmyte, a czasem niemal rozlane na płótnie, przez co twórczość Krzanowskiej bywa zarówno figuratywna, jak i abstrakcyjna. Szerokie spektrum interpretacji i harmonijne kolory sprawiają, że świetnie odnajdzie się w minimalistycznych wnętrzach, urozmaicając je.

Anna Krzanowska w pracowni
Anna Krzanowska w pracowni

Psychologia na obrazie

Wybierając dzieła sztuki do domu, należy mieć na uwadze, że stanowią one zapis emocji artysty, które poprzez obiekt stanowiący owoc rozważań, oddziałują na odbiorcę. Dekorowanie przestrzeni sztuką wiąże się zatem nie tylko z aspektem estetycznym, ale także filozofią danego twórcy. Dla Krzanowskiej proces kreacji polega na eksploracji głębokich warstw psychicznych. Jak sama mówi: “Moja twórczość jest bardzo osobista. Skupia się na psychologii człowieka na jego mechanizmach, traumach, granicznych doświadczeniach. […] Wolę, żeby odbiorca zobaczył w moich pracach siebie, swoje emocje. Uważam, że każdy postrzega świat przez pryzmat własnych doświadczeń”.

Anna Krzanowska - Ptaszek (after Boucher)
Anna Krzanowska – Ptaszek (after Boucher)

Złoty środek

Obrazy wybierane do domu powinny także posiadać pewnego rodzaju równowagę i nie męczyć wzroku. W sztuce niekiedy mówi się o złotym podziale, związanym z ciągiem Fibonacciego. Wybitne dzieła często wyrażają niemal matematyczną harmonię. Nie jest to oczywiście regułą, jednak nabywając obiekty do domu, warto pochylić się nad nimi przez dłuższą chwilę, zwracając uwagę na to, jakie emocje w nas wywołują. Czy dana praca posiada w sobie ,,złoty środek”? Jak jej obecność wpływa na przestrzeń mieszkania ogółem?

Anna Krzanowska - Portret w krzywym zwierciadle XIII
Anna Krzanowska – Portret w krzywym zwierciadle XIII

Siła barw

Nie od dzisiaj wiadomo, że kolory mają wpływ na nasze samopoczucie. Jak zatem wybierać je w odpowiedni sposób? Po pierwsze spokojne barwy takie jak niebieski, biały, zielony czy fioletowy, świetnie sprawdzą się w miejscach związanych z wyciszeniem, np. w sypialni. Bardziej pobudzająca czerwień czy żółć może stanowić doskonały wybór do salonu, oczywiście, jeśli dawka energii jest tym, czego poszukujemy w tym pomieszczeniu. Niekiedy artyści używają powtarzalnej palety barw, która najczęściej pojawia się w ich pracach. W przypadku Anny Krzanowskiej różnorodność wyborów jest tak duża, że miłośnicy zarówno bardziej intensywnych kolorów, jak i tych bardziej zachowawczych, znajdą coś do siebie.

Anna Krzanowska - Madame w krzywym zwierciadle I
Anna Krzanowska – Madame w krzywym zwierciadle I

Urok autentyczności

Wybierając dzieła spośród tysięcy dostępnych obiektów, najczęściej szukamy ,,tego czegoś”, co bywa trudne do zdefiniowania, jednak przy bliższym spojrzeniu, często sprowadza się do niezwykle istotnej cechy w sztuce – autentyczności. Niezależnie od wybranego medium, odbiorcy niemal intuicyjnie reagują na przejawy szczerej ekspresji twórczej. Im bardziej artysta odkrywa głębokie pokłady swojej wrażliwości, tym więcej energii i życia na obrazie.

Anna Krzanowska - Madame w krzywym zwierciadle XI
Anna Krzanowska – Madame w krzywym zwierciadle XI

Sztuka Krzanowskiej, mimo że przekazująca tak wiele emocji, inspiracje znajduje także w banalności dnia codziennego. To właśnie w zaciszu domu czy pracowni, malarka znajduje warte uwagi momenty i impresje. Jak sama mówi: ,,Dźwięk trąbki, niebieska plama, zdjęcie z magazynu, pozostałości farby na palecie, krzywe zęby na zdjęciu Bruca Gilden’a, głupie poradniki o samodoskonaleniu. […] Niezrozumiały chaos we mnie i wokół mnie. Dziś słucham jazzu, muzyki klasycznej jutro elektroniki. Wszystko jest sumą wpływów, przenikaniem, inspiracją do kolejnego obrazu”.

Anna Krzanowska - Dzikość - pastel na papierze
Anna Krzanowska – Dzikość – pastel na papierze

Artystka: Anna Krzanowska | annakrzanowska.com

Zobacz również: