Sztuka Maliny Wieczorek – abstrakcja we wnętrzu

Polski rynek sztuki w ciągu ostatnich kilku lat przeżył ogromny rozkwit, a wiele osób w trakcie pandemii zdecydowało się na udekorowanie domu obrazem. Odpowiednio umieszczone dzieło nie tylko uszlachetnia przestrzeń, ale także wzbogaca ją o niepowtarzalną wartość estetyczną. Abstrakcja należy do nurtów, które w wyjątkowy sposób potrafią unowocześnić mieszkanie, czego przykładem może być twórczość Maliny Wieczorek. Artystka od ponad trzydziestu lat tworzy enigmatyczne akty, których kształt i kolor przenoszą widza w odległe miejsca. Jednak jak wybrać idealny obraz do wnętrza?

Siła uczucia

Obcując ze sztuką na co dzień, najważniejsze są emocje jakie, porusza ona w odbiorcy. Podejmując decyzje zakupowe, powinniśmy kierować się przede wszystkim własnym gustem i wyczuciem estetyki. To, co dane dzieło wywołuje w widzu, jest jednak w dużej mierze uzależnione od samego artysty, który napełnia kreacje twórcze w unikalny dla siebie sposób.

Malina Wieczorek - Akt - 50x50
Malina Wieczorek – Akt – 50×50

Akty Maliny Wieczorek na pierwszy rzut oka prezentują się jak wysmakowane abstrakcje, wprowadzające do przestrzeni powiew świeżości i równowagi. Niektóre prace przypominają rozległe pejzaże w kolorach zachodzącego słońca czy piasków pustyni. Przy bliższym kontakcie uwidacznia się jednak centralny symbol dla sztuki artystki – ciało. Akty Maliny stanowią wysublimowany symbol, a nagość prezentowana przez malarkę przywodzi na myśl tętniącą życiem tkankę natury.

Uniwersalna elegancja

Odpowiednio dobrane do wnętrz abstrakcje nie powinny męczyć oka, a stanowić upragnione wyciszenie dla zmysłów. W zależności od koloru ścian czy mebli, obraz, który pasuje do pomieszczenia, łączy wszystkie elementy w spójną całość, stając się niekiedy jego centralnym punktem. Niekwestionowanym walorem abstrakcji jest ich uniwersalność – idealnie podkreślą nowoczesne, minimalistyczne wnętrza, a zestawione z antykami dodadzą przestrzeni eklektyzmu.

Malina Wieczorek - Akt 80x120 - 2022
Malina Wieczorek – Akt 80×120 – 2022

Abstrakcje nie udzielają oczywistych odpowiedzi na pytania o to, co chciał przekazać artysta, przez co skłaniają do tworzenia indywidualnych interpretacji. Posiadają w sobie także pewnego rodzaju neutralność – nikogo nie obrażają, a zachęcają do dialogu i refleksji. Akty Maliny Wieczorek stanowią zapis szerokiej palety doświadczeń, w centrum rozważań umieszczając ciało. Jest ono domem, o który powinniśmy się troszczyć i podobnie jak nasze fizyczne miejsce zamieszkania, kumuluje różnego rodzaju wspomnienia i emocje.

Spektrum kolorów

Malina operuje bogatą paletą barw, sięgając często po spokojne beże, szarości czy fiolety. Wyjątek stanowią ogniste, niemal pulsujące energią czerwienie, które świetnie sprawdzą się w jasnych, wymagających ożywienia, wnętrzach. Niekiedy idealny obraz niemal zlewa się z kolorem ściany czy mebli, by innym razem stanowić dla nich widoczny kontrast. Czy istnieje zatem złota reguła łączenia kolorów we wnętrzach? Wyznacznikiem powinno być wspomniane już poczucie harmonii. Dobrze dobrany obraz na tyle pasuje do pomieszczenia, że bez niego wygląda ono po prostu gorzej.

Malina Wieczorek - Akt - 120x130 - 2023
Malina Wieczorek – Akt – 120×130 – 2023

Większe formaty

Abstrakcja, ze względu na nieoczywiste, przestrzenne formy, świetnie prezentuje się w dużych formatach. Obraz, który poprzez dobór formy i koloru działa na zmysły w kojący sposób, fantastycznie wypełni przestrzeń, dodając jej wyrafinowania. Dzieło sztuki umieszczone w salonie, gabinecie czy sypialni staje się po czasie nieodłącznym elementem codziennych doświadczeń, dlatego wybierając odpowiedni format czy barwę, powinniśmy kierować się przede wszystkim uczuciami, jakie w nas wzbudza.

Malina Wieczorek - Akt w czerwieniach
Malina Wieczorek – Akt w czerwieniach

Artystka: Malina Wieczorek | malinawieczorek.com

Zobacz również: Niepokojące obrazy olejne przypominające sceny ze snów i koszmarów | Ula Michalak – miłość i radość poprzez obrazy, ceramikę i design

Malina Wieczorek - Akt w czerwieniach
Malina Wieczorek - Akt w czerwieniach
Malina Wieczorek - Akt
Malina Wieczorek - Akty w czerwieniach
Malina Wieczorek - Akty
Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter