Ulica Dąbrowskiego to jedna z najdłuższych ulic w Poznaniu, która biegnie od centrum w kierunku zachodnim. W miejscu, w którym przecina się z ulicą Lutycką, a natężenie ruchu przy wyjeździe z miasta jest bardzo duże, powstał mural znanego artysty street artowego – Biosme x Brocki.
Nowy mural przy ul. Dąbrowskiego 341 w Poznaniu
Kamienica, na której powstał mural należy do Boutique Office, która jest spółką założycieli poznańskiego DEMIURGA. Już od kilku lat firma DEMIURG angażowała się w artystyczne akcje oraz promowała sztukę w realizowanych przez nich inwestycjach. Boutique Office całkowicie przejęła ten aspekt działalności, a jej głównym celem jest angażowanie utalentowanych artystów do realizowania wspólnie inwestycji butikowych. Od niedawna wynajmują też przestrzeń eventową i organizują wystawy w swojej siedzibie.
„Kupiliśmy tę kamienicę z myślą o długoterminowej inwestycji i wiem, że jeszcze przez pewien czas nie będziemy przebudowywać tego budynku. Najprostszym rozwiązaniem byłoby wynajęcie przestrzeni reklamowej znanej sieci handlowej i czerpanie z tego profitów. Będąc odpowiedzialnymi za wspólną przestrzeń, chcemy coś zmieniać w myśleniu innych, nadając nowe kierunki działań kulturalno-społecznych. Jak się okazuje, można łączyć budownictwo ze sztuką. Zamiast starej, szarej elewacji, która nie wnosiła nic do przestrzeni miejskiej, zaprosiliśmy do współpracy artystę, którego bardzo lubimy i cenimy. Biosme x Brocki stworzył świetny mural, który dodaje trochę życia temu miejscu i cieszy oko mieszkańców i przejeżdżającym tamtędy kierowcom. Poza muralem powstaje również obraz z tym samym motywem, aby zostawić jakiś ślad po tym, gdy mural zniknie za jakiś czas, kiedy zaczniemy przebudowę tego miejsca” – Bartosz Kaczmarek, Prezes Zarządu Boutique Office.
Początek akcji WALLS FOR ART
Mural, który pojawił się w Poznaniu, ma być początkiem większej akcji – WALLS FOR ART. Boutique Office zamierza wprowadzić do przestrzeni miejskiej więcej sztuki i promować street artowych artystów, ale nie tylko. Mieliśmy już okazję przyglądać się współpracy firmy z Bartem Sucharskim, kiedy na ul. Podgórnej powstawały tajemnicze postacie w oknach czy z Noriakim na pl. Bernardyńskim, gdzie powstała rzeźba Pana Peryskopa. Kolejnej współpracy ze znanym Artystą – Pawłem Swanskim możemy spodziewać się na budynku biurowym DMO OFFICE 139 przy ul. Dmowskiego w Poznaniu, gdzie już niedługo kończy się realizacja jednej z inwestycji Boutique Office. A w planach już kolejne projekty m.in. z Chazme i Nawerem.
Sztuka w przestrzeni publicznej
Sztuka w przestrzeni publicznej to temat, który nie jest jeszcze mocno rozpromowany w Polsce. Jesteśmy w tym wciąż dosyć ostrożni, mimo że korzyści są jasne i znane. Przede wszystkim murale urozmaicają przestrzeń, staje się atrakcyjniejsza wizualnie dla mieszkańców, ale i turystów. Sztuka może też wyrażać przekazy ważne dla danej społeczności, a także być formą wyrazu i ekspresji dla artystów. W takich przestrzeniach zmienia się od razu atmosfera miejsca i sposób jego postrzegania. Warto zaznaczyć, że sztuka w przestrzeni publicznej to nie tylko murale, ale także instalacje artystyczne, rzeźby czy reliefy. Sposobów na uatrakcyjnienie miejskiej tkanki jest mnóstwo, więc dlaczego by z tego nie korzystać. Boutique Office postawił sobie za jeden z celów – wprowadzić sztukę do przestrzeni miejskiej i ma zamiar konsekwentnie ją realizować.
„Planów na kolejne działania jest sporo. Uzgadniamy już kolejne murale, w tym tygodniu organizujemy spotkanie ze sztuką w naszej butikowej przestrzeni, a w zanadrzu mamy już kilka wystaw i wernisaży z artystami, którzy są nam bliscy. Na pewno będzie się jeszcze działo, ale nie zapominamy też o naszej głównej działalności, jaką jest projektowanie i budowanie obiektów biurowych, które tworzone są razem artystami. Kolejne realizacje już wkrótce” – Bartosz Kaczmarek, Prezes Zarządu Boutique Office.
Zobacz również: Sztuka okiem 8-latka – Alf Bärbel Wit udowadnia, że artystą można być w każdym wieku | Polska Szkoła Plakatu – historia i ciekawostki