Lubimy je za bezkompromisową estetykę, rozmach w aranżowaniu przestrzeni, zamiłowanie do naturalnych materiałów, a nierzadko dużą dozę wnętrzarskiej fantazji. A także za piękne przestronne okna ujmujące ciemnymi szprosami, tak typowe dla loftów, o których mowa. Czy pozostawienie przeszkleń w wersji sauté to najlepsze rozwiązanie w industrialnych obiektach? Niekoniecznie, jeśli nasze pofabryczne wnętrze znajduje się w pobliżu innych budynków lub jest wystawione na działanie słońca. Ale spokojnie – możliwości jest mnóstwo.
Duże okna? Proste!
Obok surowości w postaci odsłoniętych cegieł na ścianach czy metalowych mebli to właśnie prostota jest jednym z wyznaczników wnętrz industrialnych. Lofty zdecydowanie nie lubią dekoracyjności, zdobnych form, dlatego taka też powinna być aranżacja okna. Do dyspozycji mamy przede wszystkim minimalistyczne karnisze, najchętniej w zestawieniu z zasłonami, jako że firany są stylistycznie dość odległe. Jeśli chodzi o tkaniny zasłonowe, warto postawić albo na proste materiały o naturalnych splotach, albo przeciwnie – ekstrawaganckie wzory stworzone do odważnej estetyki loftów.
Ważny jest też sposób wykorzystania tkanin, który powinien zdecydowanie iść w stronę nonszalancji – ciekawie wyglądać tu będą zasłony opadające luźno na podłogę, podczas gdy o finezyjnych upięciach radzimy zapomnieć. Minimalizm powinien też cechować odpowiedni karnisz, najchętniej w kolorze tak modnego dziś czarnego matu. Sprawdzi się tu klasyczny model rurowy bez zbędnych dekoracyjnych zakończeń oraz systemy Marcin Dekor SQURE-LINE i TOP-LINE ze względu na swój prostokątny profil.
Te ostatnie dostaniemy w białym i czarnym wykończeniu, jak i ze szczotkowanej stali. Top-Line ma dodatkowo tę zaletę, że jeśli zrezygnowaliśmy z firany, ale zależy nam na przesłonięciu okna, możemy połączyć karnisz z systemem roletowym. W tym przypadku sami możemy skomponować tkaninę zasłonową z materiałem rolet, na przykład z kolekcji Shadows Club. Obejmuje ona bardzo subtelne, półtransparentne tkaniny screenowe, służące do rozproszenia światła słonecznego, nie zakrywając całkiem widoku, ale także mocno kryjące i ograniczające dostęp słońca tkaniny typu blackout.
Wszystko zależy od specyfiki wnętrza i wymagań jego mieszkańców. Ponadto specjaliści Marcin Dekor zauważają, że jednym z głównych oczekiwań klientów jest wygoda użytkowania dekoracji okiennej, a tę zapewnią systemy automatyczne, których głównym przeznaczeniem jest ułatwienie przesuwania zasłon osłaniających duże okna, jakie często spotykamy w loftach. To nic, że wnętrza takie adaptuje się z pofabrycznych przestrzeni, a przez to przy oknie nie ma doprowadzonego wyjścia elektrycznego. Producent oferuje systemy z bezprzewodowymi silnikami bateryjnymi, które wystarczy ładować raz na pół roku.
Dekoracje okienne we wnętrzach industrialnych
Ogromne przeszklenia ze szprosami niekiedy ustępują miejsca oknom zwieńczonym łukiem. Tego rodzaju otwory okienne, tak jak okna zajmujące całą ścianę robią spore wrażenie i nadają wyjątkową atmosferę w industrialnych wnętrzach, ale jednocześnie także wymagają dobrego pomysłu na aranżację. Nie musimy obawiać się zostawienia górnej, zaoblonej części nieosłoniętej, jeśli tylko taka dekoracja spełnia nasze wymagania funkcjonalne. Natomiast rozwiązaniem stworzonym wprost do tego typu stylowych okien są karnisze gięte, w których specjalizuje się marka Marcin Dekor.
Powrót karniszy rurowych to właśnie odpowiedź na industrialne trendy w architekturze z ich zwrotem w kierunku półokrągłych form wnęk okiennych. Co więcej, karnisze rurowe o dowolnej średnicy z oferty marki można giąć nie tylko w pionie, ale i w poziomie, a więc dopasowywać je także do zaoblonych ścian. Te same zalety posiadają profile o okrągłym przekroju, które również poddają się kształtowaniu w łuk w pionie z możliwością gięcia promieniowego o dowolnym łuku oraz punktowo.
Karnisze to nie jedyne dostępne w tym przypadku rozwiązanie, ale należy pamiętać, że tego rodzaju metalowe ramy bywają wąskie, dlatego przed decyzją o zakupie systemów roletowych czy plis, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by w loftach zastosować żaluzje, aluminiowe lub drewniane, zwłaszcza w tych wyposażonych w niebyt duże okna. W przeciwnym razie rozmiar i waga dekoracji mogą stanowić znaczące utrudnienie w obsłudze. Mówiąc o loftach, warto wspomnieć o jeszcze jednym aspekcie takich rewitalizowanych i dostosowanie do warunków mieszkalnych miejsc.
Często wymagają one dzielenia bardzo dużych przestrzeni – jak to zrobić? Dziś odchodzi się w architekturze od trwałych podziałów, fizycznych granic zmniejszających wnętrza i ograniczających dopływ światła. Bardzo popularne są natomiast szklane ściany poprzecinane czarnymi szprosami oraz zasłony, które na potrzeby właścicieli oraz zależnie od pory dnia, odseparują poszczególne strefy, takie jak sypialnia czy domowe biuro. Do takich rozwiązań stosuje się szyny montowane do sufitu typu SQURE-LINE lub MS ze szczególnym uwzględnieniem modelu MS ZERO z oferty Marcin Dekor, który licując się z powierzchnią jest wyjątkowo dyskretny. Przy takiej liczbie i różnorodności dostępnych rozwiązań, nieszablonowość loftowych okien to przeszkoda, a wyłącznie ich atut.
Zobacz również: