Darius Hulea swą młodość spędził w wiosce pełnej ludowych artystów. To doświadczenie z pewnością miało wpływ na rozwój jego przyszłych zainteresowań. Prababcia i babcia artysty tkały tradycyjne, geometryczne tkaniny, których używa się do dnia dzisiejszego. Z kolei jego dziadek wyrabiał narzędzia do pracy na roli. Młody artysta po raz pierwszy mógł wtedy zetknąć się możliwościami jakie daje praca z metalem. To doświadczenie popchnęło go od malarstwa do nowatorskiej rzeźby z drutu, dzięki której mógł połączyć oba zainteresowania.
Rumuński artysta Darius Hulea
Praca Hulei, mimo że na wskroś nowoczesna i oparta o współczesne materiały, swoje korzenie wywodzi z klasycznej sztuki rysunku. Uzdolniony rzeźbiarz używa drutu o różnej grubości, by móc oddać w przestrzeni szybkie pociągnięcia ołówka na papierze.
„Na drugim roku studiów odkryłem, że wielcy współcześni artyści korzystali z zasad rysunku by tworzyć w przestrzeni szkice z użyciem różnych metalowych konstrukcji” – opowiada Hulea – „Niektórzy, jak Picasso, korzystali również z przetworzonych materiałów, inni – jak Calder albo David Smith – wybierali z materiały przemysłowe. Odkrycie tych faktów stało się punktem przełomowym w mojej sztuce, tym co inspiruje do dzisiaj. Według mnie ten rodzaj rysowania odnajdziemy w szkicach wielkich artystów renesansu jak Michał Anioł i Leonardo da Vinci. Realistyczne i poważne dzieła, które może zrozumieć każdy z nas.”
Rzeźby z drutu
Pracując w metalu, Hulea odnalazł swą artystyczną wolność. Za pomocą cieńszych linii tworzy cienie, podczas gdy grubszy drut służy mu do zaakcentowania konturów. Metal nie ma ograniczeń, dzięki niemu powstają dzieła, które przenoszą cząstkę przeszłości nowym odbiorcom.
„Mam nadzieję, że odbiorcy moich rzeźb rozumieją, że nie robię niczego poza rysowaniem w nowy sposób, korzystając z metali – wytrzymałych materiałów z naszej przeszłości” – opowiada artysta – „Mogę wówczas odkrywać i szukać – jako artysta – mitycznego, renesansowego i nowoczesnego sposób myślenia, znajdując trójwymiarowe przykłady, które opisują nas w historii przeszłości”
Zobacz również: Regałka – rodzinna firma, która upiększy Twoje meble | 5 pomysłów na koce, pledy i narzuty