„Wzory Lublina” to tytuł kolekcji Tomasza Smutka, która prezentuje obrazy ze wzorami inspirowanymi detalami miasta Lublin. Kolekcja składa się z 31 różnych patternów związanych z miastem, a 20 spośród nich jest prezentowanych na wystawie w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
Kolekcja „Wzory Lublina”
Kolekcja „Wzory Lublina” wiąże się one z miastem w sposób pośredni lub bezpośredni. Autor zwracał uwagę przede wszystkim na efektywność motywu.
“Po prostu poszukiwałem tych wzorów” – tłumaczy artysta.
Projekt został zrealizowany w ramach stypendium Prezydenta Miasta Lublin. Inspiracją do powstania wzorów były interesujące detale architektoniczne, sgrafitta, charakterystyczne rozmieszczenie okien bądź kolumn, znanych budynków, posadzki, architektura v- kształtnych wsporników, szyldy sklepowe, dekoracje fasad, kształty dachów, ławek i rzeźb. Wzory zostały opracowane w formie monochromatycznych grafik, prezentowanych wraz ze zdjęciami obiektów miasta, na podstawie których powstały.
Na zdjęciach swoje miejsce znalazły, takie obiekty jak: budynek Centrum Spotkania Kultur, Biblioteka UMCS, nieistniejące Kino Kosmos, Gmach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Zamek Lubelski, Wieża Trynitarska, Stołówka Akademicka UMCS, Plac Litewski, Archikatedra Lubelska i kamienice Starego Miasta.
Wizytówka miasta Lublin
Opracowane wzory mają szansę stworzyć oryginalny sposób na promocję miasta. Można umieścić je na różnych przedmiotach przeznaczonych do zakupienia, jako pamiątki reprezentujące Lublin, np. torby, smycze, koszulki, długopisy, chusty, kubki lub filiżanki. Warto również wykorzystać je na ubraniach (koszulki, bluzy), papierach ozdobnych, czy nadrukach na opakowaniach.
O autorze kolekcji Wzory Lublina
Tomasz Smutek jest absolwentem kierunku Architektura Krajobrazu na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracę dyplomową wykonaną pod kierunkiem architekta prof. Waldemara Wawrzyniaka obronił w 2012 r. Z Lublinem związany jest od urodzenia. Jego prace często stanowią promocję miasta. Brał udział w wielu konkursach, a jego projekty zdobywały uznanie na licznych wystawach. Artysta jest także laureatem i finalistą konkursów fotograficznych oraz konkursów z zakresu projektowania przestrzeni publicznych, wnętrz czy wzornictwa użytkowego.
Zajmuje się szeroko pojętym projektowaniem. Archiwizuje interesujące obiekty miejskie, utrwalając je na fotografiach i filmach (autor strony Archi TV prezentującej między innymi serię filmów o modernistycznej architekturze Tadeusza Witkowskiego). Od 2020 roku prowadzi własne studio projektowe.
Zobacz również: Designerskie lampy marki Sielacz | Klucz do emocji – sztuka wizualna od Głowacka Studio