Kilkadziesiąt tysięcy pszczół zamieszka w 7 pasiekach na terenie 3 miast w ramach projektu Fundacji Odzyskaj Środowisko oraz AURAEKO i CCR. Wszystkie ule zbudowano z wykorzystaniem materiałów recyklingowych. Autorem projektu ekologicznych uli oraz ich wykonawcą jest pszczelarz i grafik – Tomasz Waśkiewicz. Wiosną 2021 r. pszczoły zostaną oficjalnymi obywatelami Radomia, Częstochowy oraz Krosna.
Ule z recyklingu
Starożytni Grecy i Rzymianie wierzyli w dobroczynne działanie miodu. Już Hipokrates pisał, „by pokarm był lekiem, a lek pokarmem”. Taki właśnie jest miód – wykorzystywany w medycynie i kosmetologii, pozostaje skarbnicą cennych witamin i minerałów. Nic dziwnego. Aby wyprodukować 1 kilogram miodu, rój musi zebrać nektar z około 4 milionów kwiatów i przemierzyć około 100 tysięcy kilometrów!
„Miód uważany był i jest we wszystkich kulturach od Bliskiego Wschodu, Europę, na dalekich terenach Ameryki Południowej kończąc za skuteczne lekarstwo na wiele schorzeń. Już 3000 lat p.n.e. powstały pierwsze ule w starożytnej Grecji i Rzymie. A za najlepszych pszczelarzy uznawano wówczas Kreteńczyków. Ale historia nowoczesnego pszczelarstwa sięga XIX wieku, kiedy Lorenzo Langstroth zaprojektował i opatentował nowoczesny ul – od tego czasu rozpoczęła się rewolucja w hodowli pszczół” – tłumaczy Tomasz Waśkiewicz. Niestety skażenie środowiska oraz interwencja człowieka w ekosystem sprawiły, że eksperci mówią o masowym wymieraniu pszczół. Szacuje się, że z każdą sekundą umiera w Polsce 105 pszczół” – dodaje.
Dlatego Fundacja Odzyskaj Środowisko wraz z partnerami realizuje projekt, w którym łączy recykling z budowaniem uli.
Ul… pasuje jak ulał !
Pasieki z ulami z recyklingu powstaną w miastach, z którymi Fundacja Odzyskaj Środowisko podpisała wcześniej umowę na zbiórkę elektroodpadów. Czerwone pojemniki na zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny znajdują się już w 11 miastach na terenie całej Polski. „Idea projektu Elektryczne śmieci” umożliwia mieszkańcom tych miast łatwe, szybkie i bezpłatne pozbycie się odpadów (nieużywanych telefonów, lokówek, suszarek czy radia), ale niesie ze sobą wiele wartości dodanych w postaci: zwiększenia poziomu wiedzy o szkodliwości tych odpadów oraz wezwania do odpowiedzialnego postępowania w trosce o swoje zdrowie, swoich najbliższych oraz zdrowe środowisko naturalne”- Mówi Krzysztof Kieszkowski, z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
„Te miasta, które zdecydowały się na współpracę z naszą Fundacją, dodatkowo zostaną przez nas wyposażone w ekologiczne ule z pszczołami”- dodaje.
Oprócz oczywistych korzyści w postaci pszczół i miodu, miasto zyskuje atrakcyjny obiekt, który mogą odwiedzać uczniowie, mieszkańcy i turyści.
Czerwony dywan? Nie! Czerwony ul!
Najważniejszym wyzwaniem przed jakim stanął projektant Tomasz Waśkiewicz było to, by ul wykorzystujący materiały z recyklingu był bezpieczny dla pszczół i gwarantował ich dobrostan. „Ul, zaprojektowany dla Fundacji Odzyskaj Środowisko, posiada wszystko to, co każde standardowe mieszkanie dla pszczół, a więc: u dołu dennicę, dwa korpusy wyposażone w ramki z węzą oraz daszek. Wyróżnia go piękna czerwona barwa nawiązująca do pojemników fundacji na elektroodpady oraz elementy pozyskane z recyklingu, ale całkowicie bezpieczne dla pszczół i otoczenia.” – mówi Tomasz Waśkiewicz. Zgodnie z założeniami projektu ulom będą towarzyszyć donice z miododajnymi roślinami.
Na własną „miejską” pasiekę mogą liczyć miasta, które podpisały umowę z MB Recycling na bezpłatne rozmieszczenie czerwonych pojemników na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Ule z recyklingu wciąż powstają, dlatego miasta zainteresowane współpracą w dziedzinie projektu Elektryczne Śmieci, nadal mają szanse nie tylko na darmowe nowoczesne pojemniki na elektroodpady, ale także na własne pszczoły w niezwykłych czerwonych ulach.
Zobacz również: Forest Loops – produkty zdrowe z natury | Cottagecore we wnętrzach – natura w pięknym stylu