Inspirująca, zaczerpnięta z marzeń sennych instalacja, co rok zmienia swoje oblicze. Wzorowana na rzymskiej Cinecitta tworzy ponadczasową, filmową atmosferę, w która zauroczyła samego Federico Felliniego. Światła, kamera, Cannes!
W sali głównej hotelu Le Majestic mogliśmy obejrzeć „The Dream Factory”, czyli instalację zaprojektowaną przez NONE Collective. Od lat to jedna z głównych atrakcji francuskiego festiwalu kina w Cannes. Przestrzeń wystawiennicza połączona z tarasem hołduje stolicy włoskiej kinematografii Cinecitta, zmieniając jej oblicze, tworząc ponadczasową, magiczna atmosferę. Od 1937 roku Cinecittà tworzy kino i spełnia marzenia, w których kinematografia ożywia przeszłość, tworzy teraźniejszość i wyznacza przyszłość. Na terenie największego rzymskiego miasteczka filmowego, tworzyli m.in. tacy reżyserzy jak: Alessandro Blasetti, Roberto Rossellini, Lucnino Visconti, czy od początku związany z historią studia – Federico Fellini.
The Dream Factory – instalacja jak marzenie
Instalacja zatytułowana Wonder! tchnęła w zwiedzających magię małych uliczek Cinecitty. Ożywiając iluzję światów stworzonych przed kamerą i odkrywając sylwetki ukrywających się za nią. Podobnie jak w chińskim pudełku, instalacja składa się z wielu scenerii, następujących po sobie i wyzwalających u oglądających zdziwienie. Wchodząc w Wonder! pogrążamy się w onirycznym i surrealistycznym świecie, fabryce bez ścian „osłoniętej” gwiaździstym niebem. Finalnie docierając pomiędzy struktury architektoniczne, ujawniające się wraz z nadejściem wiatru.
Technologia wykorzystana przez artystów z NONE Collective służy do poszerzenia rzeczywistości poprzez efekty dźwiękowe i świetlne. Nawiązując do abstrakcyjnego, wyśnionego świata, jako głównej inspiracji surrealistycznych reżyserów. W podróży pełnej sennych wizji towarzyszą nam sceny zaczerpnięte z klasycznych, takich jak „The Leopard”, „Cleopatra,” „The Last Emperor”, ale także kilka kadrów z nowszych utworów takich jak Children of the Night autorstwa Andrei De Sica i Luci Sergio Castellitto, oraz filmy, które w tym roku reprezentują Włochy na Croisette: „Dogman” Matteo Garrone’a, film Alice Rohrwacher „Happy as Lazzaro”, czy „Euphoria” Valerii Golino.
NONE Collective
NONE Collective to kolektyw artystyczny z siedzibą w Rzymie, który jak tłumaczą projektanci „Porusza się wzdłuż granic sztuki, łącząc projektowanie z postępem technologicznym”. Założony przez Gregorio De Luca Comandinie, Mauro Pace i Saverio Villirillo, NONE tworzy dzieła sztuki, instalacje interaktywne, przełomowe architektonicznie struktury, urządzenia cyfrowe i wciągające środowiska dla wystaw, muzeów i wydarzeń.
Zobacz również: Museo Italiano dell’Audiovisivo e del Cinema projektu NONE Collective