Na przestrzeni dziejów ludzie podziwiali ptasie pióra za ich niezwykłe piękno. W niektórych epokach modne było nawet noszenie piór, choć czasem oznaczało to konieczność pozyskiwania ich od rzadkich i zagrożonych gatunków ptaków. Jednak ze względu na koszty i trudności w znalezieniu odpowiedniego koloru, coraz powszechniejsze stawało się farbowanie białych piór na pożądany odcień.
XX-wieczna księga odcieni kolorów
Wyniki tego procesu można zobaczyć w rzadkiej książce z próbkami z XX wieku zatytułowanej Shades on Feathers, która skrupulatnie zestawia 143 ptasie pióra w każdym kolorze tęczy, jak również instrukcje, jak uzyskać pożądany przez nas odcień.
Wyprodukowana przez The Bayer Company na początku XX wieku książka jest niezwykle unikalna i zawiera kolekcję zabytkowych piór w stosunkowo dobrym stanie (biorąc pod uwagę ich kruchość). Szacuje się, że zbiór powstał w latach 1913-1918. Było to przed wejściem w życie traktatu Migratory Bird Act, który zakazywał polowań na chronione gatunki ptaków wędrownych.
Ręcznie barwione ptasie pióra
Każda strona w tej starannie zachowanej książce zawiera wybór ręcznie barwionych piór przymocowanych do papieru białą wkładką. Przykładom tym towarzyszy ramka z tekstem, który instruuje czytelników, jak odtworzyć dany odcień przy użyciu własnych piór i środków do barwienia. Zaleca się nawet, aby zacząć od oczyszczenia piór roztworem mydła z oliwy z oliwek i amoniaku. Metoda barwienia piór opiera się na odkryciach niemieckiego chemika Williama Henry’ego Perkina, który odkrył, jak barwić materiały na kolor fioletowy i wywołał prawdziwy boom wśród producentów barwników.
h/t: [openculture.com]
Zobacz również:
- Zabawne rzeźby z balonów! Wyglądają jak starożytne figurki Wenus
- Domowa metamorfoza mebla w kolorze słonecznej żółci oraz soczystej zieleni