Porcelana jest zwykle kojarzona z delikatnymi, ozdobnymi przedmiotami z dawnej epoki. Jednakże w rękach Brocka DeBoera staje się pięknym nośnikiem do przechowywania pamięci. Rzeźbiarz z Los Angeles tworzy piękne ceramiczne dzieła inspirowane popularnymi współczesnymi przedmiotami, takimi jak piłka do koszykówki czy pudełko na lunch, dbając o wysoce kontrastowe połączenie formy i materiału.
Jeden z najbardziej klasycznych materiałów w nowoczesnej odsłonie
DeBoer po raz pierwszy zajął się pracą z porcelaną w 2008 roku. Moment, w którym w końcu mógł stworzyć swój własny porcelanowy korpus, uznaje za punkt zwrotny w swojej działalności. Jak sam podkreśla, zdobywanie doświadczenia i wiedzy na temat tego materiału sprawiło, że naprawdę pokochał pracę z nim, między innymi ze względu na niesamowite piękno, a jednocześnie wymagającą charakterystykę pracy.
DeBoer mistrzowsko łączy dwie pozornie odmienne estetyki – prostotę codziennych przedmiotów i wyrafinowanie eleganckiej porcelany. W ten sposób tworzy dzieła, które nie tylko uwieczniają myśli i doświadczenia, ale także czerpią z bogactwa osobistych wspomnień artysty. Wykorzystanie porcelany, jednego z najstarszych materiałów, nadaje jego twórczości dodatkowej głębi i wyjątkowości. To połączenie, zachowujące namacalne wspomnienia w formie artystycznej, wprowadza nowy, nowoczesny wymiar do jego dzieł.
Porcelana – sentymentalny powrót do dzieciństwa
Dla tego artysty twórczość stanowi odbicie dorastania w latach 80. i 90. w Południowej Dakocie. Przedmioty z tamtego okresu, które uważa za szczególnie ważne, nie były z założenia tworzone z myślą o trwałości. Intensywnie wykorzystywane, szybko ulegały zużyciu. Dlatego jego prace nie tylko przywołują sentymentalne wspomnienia, ale również podkreślają ulotność i kruchość tamtych czasów.
Tworząc nowe dzieła, artysta czerpie inspirację zarówno z własnych doświadczeń życiowych – zarówno tych minionych, jak i współczesnych – oraz z ewolucji porcelany jako medium artystycznego. Fascynacja historią, a w szczególności historią ceramiki i jej zmieniającym się znaczeniem na przestrzeni wieków, odgrywa kluczową rolę w jego twórczości. DeBoer znajduje również inspirację w otoczeniu – od automatów telefonicznych rozsianych po Los Angeles po detrytus rozproszony na pustyni, podkreślając kontrast pomiędzy środowiskiem miejskim a naturalną pustynią.
Jak wygląda tworzenie przedmiotów użytkowych z porcelany?
DeBoer podkreśla, że proces twórczy każdego dzieła jest niepowtarzalny, a czas potrzebny na wykonanie poszczególnych elementów znacząco się różni. Każda praca ma swoje specyficzne wyzwania, a realizacja bardziej skomplikowanych wzorów może wymagać wiele czasu. Trudno jest precyzyjnie określić czas potrzebny na wykonanie pojedynczego dzieła, gdyż cały proces twórczy składa się z wielu etapów i detali.
Aby oddać złożoność tworzenia rzeczy użytkowych z porcelany, wystarczy dodać, że niektóre przedmioty składają się z zaledwie dwóch części, podczas gdy inne – nawet z trzydziestu elementów! Co więcej, przygotowanie z pozoru mniej skomplikowanych kompozycji często wymaga pracochłonnego szlifowania czy też włożenia ogromnego wysiłku w przygotowanie samej formy do wypalania.
Projekt: Brock DeBoer | brockdeboer.com
Zobacz również: i Ready O, czyli nowoczesna odsłona radia | Rewolucja w upcyklingu! Levi’s x Vitra – moda i meble