Podejmując się aranżacji jednej ze znajdujących się w szeregowej zabudowie pod Poznaniem przestrzeni, projektanci z MO Architekci stanęli przed wyjątkowo odpowiedzialnym zadaniem. Musieli zaprojektować dom pokazowy, mający zachęcać potencjalnych inwestorów do stworzenia swojej ostoi w miejscu pozwalającym na osiągnięcie spokoju i wyciszenia. Tak oto powstał ponadczasowy projekt z odpowiednią dozą nowoczesności.
Funkcjonalność w najnowocześniejszym wydaniu
Głównym założeniem aranżacji było dostosowanie panującego w domu klimatu do stylu architektonicznego bryły budynku, bazującego na eleganckiej nowoczesności. Ponieważ wnętrze pokazowe z zasady nie jest adresowane do żadnego konkretnego odbiorcy, jego wystrój musiał pozostawić możliwość kreatywnego zagospodarowania przestrzeni wedle upodobań przyszłych właścicieli, jednocześnie pobudzając wyobraźnię i uwydatniając drzemiący w nim potencjał.
Dwupoziomowy dom, zgodnie z założeniami zarówno dewelopera, jak i pracowni MO Architekci, miał stanowić inspirację nie tylko wizualną, ale także prezentować ciekawe rozwiązania czysto funkcjonalne. Na parterze domu zlokalizowane jest pomieszczenie gospodarcze, doskonale wpisane w architekturę wnętrza, dzięki zastosowaniu drzwi z ukrytą ościeżnicą, wklejeniu sztukaterii ściennych oraz takim samym wykończeniu kolorystycznym co ściany wewnętrzne wejście do pomieszczenia jest praktycznie nie zauważalne. Wnęka pod schodami wykorzystana została jako dodatkowe miejsce do przechowywania ukryte za frontami meblowymi pomalowanymi na ten sam kolor co ściany.
Także otwarty na jadalnię salon wyposażony został w bardzo praktyczne, korzystne dla całości projektu usprawnienia. Instalacja w strefie telewizyjnej w części dziennej zostało ukryte za specjalnie zaprojektowaną do tego celu ścianką. Z kolei wygospodarowaną podczas jej budowy wnękę przyozdobiono szklanymi, dwuskrzydłowymi drzwiami w białej ramie, tworząc tym samym regał, znajdujący się w miejscu idealnym na wygodny kącik czytelniczy. Tego rodzaju zabiegi natury funkcjonalnej jedynie podnoszą wartość samej nieruchomości, udowadniając, że dany dom sprawdzi się w życiu wielu inwestorów, niezależnie od ich upodobań czy liczebności rodziny.
MO Architekci i nowoczesność form
MO Architekci stworzyli urokliwą ponadczasowość domu pokazowego pod Poznaniem dzięki umiejętnemu połączeniu dwóch aspektów: uniwersalnych barw, które wnoszą do wnętrz spokój i elegancję, oraz minimalistycznych form mebli, często przełamanych klasyczną czernią. Ich zestawienie, wraz z obecną na zewnątrz zielenią oraz powszechnie zastosowanym drewnem dębowym wprowadza wyjątkowo harmonijny, a zarazem naturalnie ożywiony klimat.
Rozwiązania mające zapewnić projektowi lekkość i świetlistość wprowadzone zostały już w przestrzeni wiatrołapu. Umieszczono w nim imponujące przeszklone drzwi w klasycznej, białej ramie, z czym bardzo dobrze kontrastuje minimalistyczna, nowoczesna czarna konsola i dopasowane do niej lustro, na które zdecydowano się w wewnętrznym korytarzu. Kolor biały zdaje się wieść prym w całej znajdującej się na parterze przestrzeni dziennej. Zestawiono go jednak z ciekawym, nieco wpadającym w beż odcieniem szarości. To połączenie nie tylko świetnie współgra z dębowym parkietem czy podobnym mu stołem oraz krzesłami w strefie jadalnianej.
Połączenie bieli z delikatnym kolorem szarym, projektanci z MO Architekci wprowadzili także do stosunkowo niedużej kuchni, dzięki czemu zdołali optycznie powiększyć jej powierzchnię. O ile w przypadku szafek wiszących zdecydowano się na rozwiązanie zupełnie gładkie, pozbawione uchwytów fronty, o tyle w dolnej części postawiono na subtelny prostokątny frez, idealnie odwzorowujący ten, który widnieje na naściennej sztukaterii. Dopasowane do nich czarne, matowe uchwyty i armatura znalazły swój odpowiednik w salonie, w postaci okrągłego stolika kawowego oraz nóżek mebli wypoczynkowych, utrzymanych w odcieniach beżów i szarości, oraz pokrytych naturalną tkaniną o zauważalnym deseniu.
Maksymalny komfort, czyli dom z trzema łazienkami
Aby uczynić dom jak najbardziej użytkowym zarówno dla singla, pary czy kilkuosobowej rodziny, projektanci zdołali wygospodarować na jego powierzchni aż trzy łazienki. Co istotne, każda z nich wykorzystuje maksymalnie możliwości wnętrza.
Na parterze znajdziemy pozornie skromną, lecz w pełni użytkową toaletę, w całości wykończoną białymi płytami wielkoformatowymi z delikatnym, szarym użyleniem. W jej wystroju obecne są wszystkie elementy kluczowe dla pozostałej przestrzeni w domu, takie jak oświetlenie o kulistej formie czy czarne, okrągłe lustro, które wcześniej pojawiło się w korytarzu nad konsolą. Pozostałe dwie strefy kąpielowe znajdują się na piętrze. Obie utrzymane są w odcieniach bieli i szarości, jednak i one pełne są odniesień do klimatu parteru. Do łazienki z minimalistycznym prysznicem zaprojektowano długą dębową szafkę pod dwiema umywalkami, czarną armaturę, oświetlenie oraz lustro. Ostatnie z pomieszczeń tego typu jest bezpośrednio połączone z główną sypialnią. Znalazła się w nim spora wanna wolnostojąca, której klasyczny, biały kolor dobrze podkreślają płytki o wzorze biało-szarej mozaiki.
Projekt: MO Architekci | mo-architekci.pl
Zdjęcia: Aleksandra Dermont
Zobacz również: 112-metrowy dom dla rodziny w podwarszawskim segmencie | Dom pod Poznaniem, który zachwyca harmonią