200-metrowy dom w stylu japandi w Bielsku-Białej

Ewelina Jaszczurowska i Michał Palka z pracowni TIKA Design

Jak spełnić marzenie inwestorów o prawdziwej oazie domowego ciepła? Z takim wyzwaniem doskonale poradziła sobie architekci z pracowni TIKA DESIGN. Dzięki nim zlokalizowany w Bielsku-Białej dom zyskał przytulny charakter inspirowany tym, co najlepsze w japońskim i skandynawskim designie. Aranżacja wyróżnia się ponadczasową prostotą form, pięknem naturalnych materiałów i troską o funkcjonalność. 200-metrowy dom w stylu japandi sfotografował Marcin Grabowiecki.

Marzenie o tym, by zapuścić korzenie – 200-metrowy dom w stylu japandi

Inwestorzy po wielu latach pracy i życia poza granicami Polski zapragnęli wrócić na stałe do kraju i tu stworzyć swój dom. Na swoją przystań wybrali Bielsko-Białą. To właśnie tam stanął nowoczesny 200-metrowy budynek z imponującymi przeszkleniami i dwuspadowym dachem. Właściciele powierzyli projekt wnętrz pracowni TIKA DESIGN. Ich marzeniem była wygodna oaza o ponadczasowej estetyce, czerpiącej przede wszystkim z piękna naturalnych materiałów. Głównych inspiracji dostarczył styl japandi, będący syntezą japońskiego minimalizmu i skandynawskiej prostoty.

Salon z wysokim sufitem, rośliną i dużymi oknami otwierającymi się na ogród
Salon z wysokim sufitem, rośliną i dużymi oknami otwierającymi się na ogród

W pierwszej kolejności architekci zatroszczyli się o funkcjonalność domu. Zaproponowała inwestorom bardzo przemyślany projekt, uwzględniający nie tylko kwestie ergonomii, ale także komunikacji i przestronności. Za funkcją podążyły minimalistyczne formy, czego świetnym przykładem jest kuchnia. Prosta i oszczędna w estetyce zabudowa skrywa wszystkie niezbędne sprzęty i wyposażenie. Dodatkowo za frontami znajduje się wejście do spiżarni oraz rozsuwany kącik kawowy. Dzięki zastosowaniu niewidocznych uchwytów całość prezentuje się naprawdę ascetycznie, a główną rolę odgrywa kompozycja barw i faktur.

Naturalne drewno w minimalistycznej aranżacji domu – przepis na przytulne wnętrze

Tym, co sprawia, że 200-metrowy dom w stylu japandi naprawdę się wyróżnia, jest bogate i nieoczywiste zastosowanie drewna. Niewątpliwie do najciekawszych elementów projektu należy wysoki, dwuspadowy sufit w salonie w całości pokryty naturalnym fornirem dębowym z lekkim usłojeniem. To rozwiązanie było niemałym wyzwaniem dla stolarzy, jednak efekt okazał się imponujący. Drewno powraca w całym domu – na ścianach, podłodze i w postaci stolarki – dzięki czemu wnętrza zyskują spójny i ciepły charakter.

Nowoczesna kuchnia z wyspą i matowymi, czarnymi frontami szafek
Nowoczesna kuchnia z wyspą i matowymi, czarnymi frontami szafek

Kontynuacją naturalnej palety są m.in. kamienne blaty kuchenne w ciemnym kolorze, zestawione z wielkoformatowymi płytkami gresowymi, które następnie powracają jako baza w aranżacjach łazienek. W łazience gospodarzy głębokiej szarości towarzyszy ciepły fornir, natomiast w gościnnej – biel i czerń. Obydwa pomieszczenia zostały zaprojektowane przede wszystkim z myślą o wygodzie. Ich charakter określają proste linie, nowoczesne oświetlenie i stalowe baterie. Brak zbędnych dekoracji ułatwia utrzymanie porządku.

Dopracowane detale – od industrialnej surowości po łagodną delikatność

Na uwagę zasługują także industrialne akcenty, takie jak grafitowe szkło w czarnej ramie, które oddziela wiatrołap i wejście do piwnicy od reszty domu. Dzięki nim projekt już od progu zyskuje drapieżny charakter. Efekt ten wzmocniła decyzja, aby strefę komunikacji wyróżnić od reszty pomieszczeń za pomocą nieco ciemniejszych barw. Znacznie subtelniej prezentuje się sypialnia gospodarzy z delikatnym oświetleniem oraz pokój gościnny z rozkładaną sofą, który na co dzień pełni funkcję domowego biura.

Jasna łazienka z dużą wanną, widok na ogród za oknem
Jasna łazienka z dużą wanną, widok na ogród za oknem

Zwieńczeniem projektu „DOM WH HOUSE” jest starannie dobrana oprawa oświetleniowa. Lampy od AQform, Chors, Arcos, Karman Italia, New Works i Marset doskonale podkreślają minimalistyczny charakter aranżacji. Za nowoczesny sznyt odpowiadają także włoskie meble Poliform, łączące design z przytulnością. Dopracowany w najdrobniejszych detalach 200-metrowy dom w stylu japandi, stał się spełnieniem marzeń inwestorów. Osiągnięcie upragnionego efektu, nie byłoby możliwe, gdyby nie zaangażowanie wszystkich wykonawców.


Projekt: TIKA Design | tika.org.pl
Zdjęcia: Marcin Grabowiecki

Zobacz również:

Ewelina Jaszczurowska i Michał Palka z pracowni TIKA Design
Ewelina Jaszczurowska i Michał Palka z pracowni TIKA Design
Taras z drewnianą podłogą, dużymi przeszklonymi drzwiami i jasnymi fotelami
Przedpokój z dużym okrągłym lustrem, widok na otwarte drzwi prowadzące do salonu
Korytarz z widokiem na salon, subtelne drewniane wykończenia i elementy nowoczesnego stylu
Przytulny pokój dzienny z sofą, biurkiem oraz dużym oknem prowadzącym na taras
Nowoczesna łazienka z czarną umywalką, okrągłym lustrem i eleganckim wazonem z gałązkami
Nowoczesna łazienka z prysznicem, drewnianymi szafkami i dużym lustrem
Sypialnia z toaletką, fotelem i szafą z przesuwnymi drzwiami, minimalistyczne wykończeni
Sypialnia z łóżkiem, dużym oknem i rośliną w kącie, jasna kolorystyka
Długi korytarz z drewnianymi drzwiami i minimalistycznym wystrojem
Korytarz z ciemnymi szafkami i efektowną lampą przypominającą liść
Widok na kuchnię z jadalni, minimalistyczne wykończenie i podwieszone lampy
Jadalnia z dużym drewnianym stołem, otoczona naturalnym drewnianym wykończeniem
Salon z białą sofą, drewnianą podłogą i wysokim sufitem z naturalnym wykończeniem
Salon z sofami w jasnych kolorach, otoczony dużymi oknami z widokiem na ogród
Kącik salonu z czarnym fotelem, telewizorem i dużym oknem narożnym