210-metrowe wnętrze domu w Berlinie wypełnione elegancką bielą

210-metrowe wnętrze domu w Berlinie wypełnione elegancką bielą - projekt Filip Raupuk

Biel wcale nie musi być mdła, nudna, ani chłodna, co udowadnia 210-metrowe wnętrze domu w Berlinie. Połączenie minimalizmu z nutą stylu skandynawskiego zaowocowało ponadczasową aranżacją – prostą, a jednocześnie pełną klasy i elegancji. Jasne, przestronne wnętrza zostały wypełnione wyjątkowymi meblami i szlachetnymi surowcami, dzięki czemu dom nabrał charakteru i ciepła. Za projekt odpowiada pracownia Filip Raupuk Studio Architektoniczne.

Projekt wnętrz domu w Berlinie – minimalistyczna aranżacja ze skandynawską nutą

Inwestorzy – młode, polsko-niemieckie małżeństwo mieszkające i pracujące w Berlinie – wraz z parą swoich przyjaciół postanowili kupić działkę w berlińskiej dzielnicy Mariendorf i tam wybudować swoje domy. Studio Filipa Raupuka zrealizowało projekty architektoniczne i wnętrzarskie obu domów, co pozwoliło na szerszą perspektywę i dbałość o spójność wnętrza z tym, co na zewnątrz. Oba budynki radykalnie się od siebie różnią – dom przyjaciół to typowo modernistyczna, sześcienna forma w stylu Bauhausu, a opisywany projekt przybrał nieco bardziej tradycyjny kształt z dwuspadowym dachem i klinkierowymi elewacjami.

Szara sofa w salonie
Szara sofa w salonie

Oczekiwania inwestorów od początku były jasno sprecyzowane i wpisywały się w styl projektowania Filipa Raupuka, który specjalizuje się w nowoczesnych aranżacjach. Właściciele pragnęli przytulnego, jasnego wnętrza o minimalistycznym charakterze. Podobały im się inspiracje stylem skandynawskim i ponadczasowe połączenie bieli z naturalnym drewnem. Ważna była też funkcjonalność i subtelna elegancja, dlatego wnętrza domu wypełniły dobrej jakości materiały i nienarzucający się design. Dla projektanta ważne było także wykorzystanie potencjału drzemiącego w bryle i układzie domu.

Drewno, kamień, tkaniny – naturalne materiały nadające wnętrzu ciepła

W niemalże wszystkich pomieszczeniach białe ściany i sufity zostały dopełnione przez panele z jasnego, naturalnego drewna. Drewniana rama i wezgłowie łóżka, nocne szafki, krzesła przy jadalnianym stole, czy lekka w formie szafka pod umywalką to elementy, które ocieplają poszczególne pokoje. Przytulności dodają także lekkie, szare tkaniny – w salonie w formie zasłon i tapicerki na dużym, wygodnym narożniku, a w sypialni pod postacią narzuty na łóżko i poduszek. Oprócz tekstyliów i drewna (orzech i dąb) w projekcie został wykorzystany także szlachetny szary marmur, szkło i stal w kolorze czarnym, dopełniająca całą aranżację.

Duże łóżko w sypialni na poddaszu
Duże łóżko w sypialni na poddaszu

W łazience natomiast królują jasne odcienie szarości. Wolnostojąca wanna i wysoka misa umywalkowa nadają wnętrzu nutę subtelnej elegancji, a czarna rama lustra, armatura i rama kabiny prysznicowej wprowadzają nieco drapieżności i charakteru. Wnętrze zostało wykończone mikrocementem – wszechstronnym materiałem, który dobrze współgra z minimalistycznym, skandynawskim klimatem. Niebanalny materiał został także wykorzystany w projekcie dywanowych schodów, wykonanych ze spieku kwarcowego korespondującego z marmurową okładziną wyspy kuchennej.

Na tle bieli – wyjątkowe elementy, które nadają charakteru

Punktem, który zwraca uwagę i zaskakuje jest także kuchnia, której wysokość ogranicza dopiero połać dachu. Jej centrum stanowi duża wyspa wykończona szarym marmurem o pięknej fakturze. Niemalże wszystkie funkcje zostały ukryte w subtelnej, białej, wysokiej zabudowie umieszczonej naprzeciw dużego okna. Kuchnia pozostała z jednej strony otwarta na strefę jadalnianą z dużym stołem. Spójność w strefie dziennej, oprócz palety kolorów i materiałów, zapewniają też duże, wiszące lampy w ciekawych formach.

Wyspa w kuchni we wnętrzu 210-metrowego domu
Wyspa w kuchni we wnętrzu 210-metrowego domu

W projekcie zostało wykorzystanych wiele wyjątkowych dodatków, takich jak designerskie stoliki kawowe polskiej marki TRE, czy ozdabiające ściany obrazy. Przy takim stylu wnętrza nie mogło także zabraknąć produktów cenionych skandynawskich producentów, takich jak Muuto, Hay czy Boconcept. Ponadczasowa biel stała się fantastycznym tłem dla ciekawych dodatków i szlachetnych materiałów. Dzięki temu projekt wnętrz domu w Berlinie stał się spójny, lekki, przytulny i pełen niewymuszonej klasy.


Projekt: Filip Raupuk Studio Architektoniczne | frstudio.pl

Zobacz również: RE: VERO INTERNO – wnętrza 620-metrowego domu | 350-metrowy dom w Baranowie – przytulne wnętrze w stylu boho

Kominek w salonie w 210-metrowym domu
Przestronny salon z drewnianym stołem i kompletem krzeseł
Schody prowadzące na piętro 210-metrowego domu
Jasne wnętrze w 210-metrowym domu
Jasna łazienka w 210-metrowym domu
Jasna toaleta
Sypialnia z dużym łóżkiem na poddaszu
Sypialnia na poddaszu
Łazienka na poddaszu
Łazienka na poddaszu w 210-metrowym domu
Łazienka na poddaszu z prysznicem i wanną wolnostojącą