35-metrowa kawalerka zdecydowanie wyróżnia się na tle innych mieszkań na warszawskim Mokotowie, przygotowanych z myślą o wynajmie długoterminowym. Nawiązujący do industrialnej stylistyki wystrój nadaje wnętrzu wyrazisty charakter, a dzięki dość odważnym zmianom wprowadzonym w układzie funkcjonalnym, uzyskano efekt przestronności i subtelnie przenikających się stref – kuchennej, wypoczynkowej i prywatnej.
Głównym zabiegiem, który pozwolił architektom Decoroom otworzyć przestrzeń było zastąpienie ściany dzielącej sypialnię i salon szerokimi, sięgającymi sufitu przeszklonymi drzwiami. Brak standardowego przejścia pomiędzy częścią dzienną a prywatną mieszkania, to jeden z kluczowych elementów, decydujących o ostatecznym kształcie tego wnętrza.
Z jednej strony mamy tu bardzo ciekawy, atrakcyjny wizualnie element – malowane na czarno szprosy optycznie poszerzają i podwyższają kawalerkę, znakomicie wpisując się w industrialny charakter aranżacji. Z drugiej zaś, dzięki lekkiej, szklanej ściance zyskano więcej światła i przestrzeni w zasięgu wzroku – w ten sposób lokal wydaje się znacznie większy niż jest w rzeczywistości.
35-metrowa kawalerka – komfortowo, lekko, industrialnie
Brak podziałów obowiązuje także w samej strefie dziennej. Architekci zaakcentowali odrębność funkcjonalną poszczególnych części mieszkania poprzez zróżnicowanie materiałów użytych do wykończenia podłóg oraz ścian, a także umiejętnie grając kolorystyką. Niewielki narożny aneks kuchenny wyposażono w zabudowę sięgającą sufitu, co pozwoliło optymalnie wykorzystać przestrzeń. Właściciel zadbał też o możliwość komfortowego przygotowywania posiłków.
Obok pełnowymiarowej płyty kuchennej, piekarnika oraz zmywarki w kuchni nie zabrakło również miejsca na pralkę, którą ukryto w jednej z dolnych szafek. Na tle białej, lakierowanej na półmat zabudowy wyraźnie wyróżnia się słupek, w którym umieszczono piekarnik. Jego ciemny kolor koresponduje z szarością ściany stojącej po przekątnej i niejako „domyka” przestrzeń kuchenną, stanowiąc wizualną granicę między aneksem a częścią wypoczynkową.
Do wykończenia ścian za kanapą w salonie oraz za łóżkiem w sypialni architekci zastosowali okładzinę z cegły Milke, która nadała mieszkaniu industrialny klimat. Aby nie przytłoczyć wnętrza, rudą cegłę zrównoważono neutralnymi odcieniami bieli i szarości oraz dość prostym umeblowaniem. W części wypoczynkowej króluje duża, wygodna, aksamitna sofa.
Transparentna przestrzeń
Odważnym posunięciem ze strony inwestora i architektów było wyburzenie ściany między łazienką a sypialnią. Jak się okazało, takie niecodzienne rozwiązanie spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem ze strony osób zainteresowanych wynajmem. Wyburzenie ściany nadało części prywatnej mieszkania zupełnie nowy kształt.
Całą przestrzeń łazienki wyłożono płytkami gresowymi Tubądzin Pietrasanta w wydaniu matowym. Inspirowany marmurem wzór z szarym użyłkowaniem stanowi kontynuację kolorów i motywów, pojawiających się w innych częściach mieszkania. Najbardziej odsłoniętym fragmentem łazienki jest umywalka z szafką i lustrem – te elementy poprzez ich bezpośrednie sąsiedztwo z łóżkiem pełnią jednocześnie funkcję sypialnianej toaletki. Po obu stronach umywalki dobudowano ścianki – za jedną znajdziemy prysznic, za drugą toaletę. Szklane drzwi, osadzone w stalowych profilach lakierowanych na czarno, to konsekwentne nawiązanie do ścianki oddzielającej sypialnię i salon.
35-metrowa kawalerka dowodzi, że decydując się na wykończenie mieszkania przeznaczonego pod wynajem, nie musimy podporządkowywać się powszechnie obowiązującym schematom. Rozwiązania zaproponowane przez architektów Decoroom – transparentna przestrzeń i wzajemne przenikanie poszczególnych stref – nadały kawalerce niepowtarzalny charakter, który przyciąga najemców, poszukujących stylowych, a jednocześnie funkcjonalnych niewielkich przestrzeni.
Pracownia Decoroom
Pracownia wnętrz Decoroom jest obecna na rynku od 10 lat. Firma jest liderem usługi kompleksowego wykończenia mieszkania „pod klucz”. Swoich klientów zaprasza do wyjątkowego biura połączonego z showroomem w samym centrum Warszawy. Zespół Decoroom tworzy około 20 architektów. Pracownia zaprojektowała wiele ciekawych wnętrz, takich jak apartament na Bemowie, wnętrza mieszkania na warszawskiej Woli czy mieszkanie z barem.
Zdjęcia: Marta Behling, Pion Poziom – fotografia wnętrz
Zobacz również: Eleganckie i funkcjonalne wnętrza 60-metrowego mieszkania | Modernistyczny loft z nutą prostoty japońskiej